В резолюция, приета вчера (8 февруари) с 433 гласа „за“, 56 „против“ и 18 „въздържал се“, Европейският парламентът (ЕП) изразява пълното си възмущение и дълбока загриженост относно продължаващите усилия на Русия за подкопаване на европейската демокрация чрез различни форми на намеса и дезинформация.
В друга своя резолюция (с 461 гласа „за“, 53 „против“ и 43 „въздържал се“), Парламентът посочва, че въпреки гладкото провеждане, изборите в Сърбия, проведени на 17 декември 2023 г., са белязани от многобройни процедурни недостатъци. Сред тях се посочват непоследователното прилагане на предпазни мерки по време на гласуването и преброяването, честите случаи на прекалено струпване на хора, нарушения на тайната на вота и многобройни случаи на групово гласуване.
Ако сръбските власти не желаят да изпълнят ключовите препоръки за изборите или ако констатациите от това разследване покажат, че сръбските органи са участвали пряко в измамите с гласоподавателите, членовете на ЕП призовават финансирането от ЕС да бъде спряно въз основа на сериозни нарушения на принципите на правовата държава във връзка с изборите в Сърбия.
Тази оценки пред БНР-Радио София коментира българският евродепутат Андрей Ковачев.
Той отбеляза, че по много въпроси, свързани с върховенството на закона, евроинституциите излизат със становище по събития и процеси, свързани с демокрацията в различни страни членки (Унгария, Испания), както и кандидатки за ЕС във връзка с бъдещо разширяване.
"Разбира се, тази резолюция не е обвързваща за Сърбия, но огромното мнозинство членове на Европейския парламент смятат, че е имало нередности и трябва да бъде разяснено наистина, особено за изборите в Белград – отбеляза Ковачев. – Към европейските институции, към Съвета на Европа ние подписахме писмо за състоянието на правата на нашите сънародници в западните покрайнини и тяхната систематична дискриминация от властите. Екологичните проблеми, липсата на кариерно развитие, обезлюдяването на западните покрайнини е сериозен проблем. Ние желаем да имаме добри отношения, искаме тяхното бързо приемане в Европейския съюз. Сърбия е ключова държава на Балканите. Тя има много голямо влияние в Черна гора, в Босна и Херцеговина, в република Северна Македония."
Ковачев отбеляза също опитите на Русия да влияе върху различни важни процеси в европейски страни, да бъде манипулирано общественото мнение - в Каталуня, референдума за Брекзит, избори в различни страни.
"Системното фалшифициране на историята е част от информационната война на Русия в продължение на десетилетия. това също е залегнало в резолюцията на Европейския парламент. В изказване също подчертах, че Русия се опитва да внесе още повече разединение на Стария континент. В неин интерес да се разпалват всички конфликти. Наша отговорност е да не се поддаваме на такива провокации."
Чуйте разговора на Антония Каменичка.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..