Какво се случи с „Анн от фермата „Грийн Гейбълс“ можем да узнаем от продължението на любимата класика – „Анн от Авонлий” oт Луси Монтгомъри.
Изцяло в обновения превод на Йолина Миланова, „Анн от Авонлий” ви кани отново сред синкавите мъгли на хълмовете на остров "Принц Едуард", където да поемете на пътешествие из Замъка на ехото, Кристалното езеро и Омагьосаната гора, сред които разцъфва красивият разказ за една от най-обичаните героини в историята на литературата.
Представи я в предаването „Радиокафе“ Темз Арабаджиева.
"Пролет е асоциацията ми с тази книга, когато я прелиствам и препрочитам", отбеляза тя.
Действието на първата част от поредицата „Анн от фермата Грийн Гейбълс се развива на островите “Принц Едуард“ в Канада, и именно тази книга ги прави прави популярна туристическа дестинация, тъй като особено през пролетта, много хора се стичат там, за да видят къде е живяла Анн, макар да е литературен герой.
"Макар и литературен герой тя има невероятен мащаб на влияние над всички израснали с историята за непокорната, много мечтателна Анн, която умее винаги да се забърка в някакви неприятности, въпреки желанието й да не го прави“, посочи Темз Арабаджиева.
„Лично на мен ми беше много любопитно да обходя всички прекрасни места, които Луси Монтгомъри описва в своите произведения и да видя как самата Йолина Миланова е прочела историята – някои от имената са променени, леко осъвременени“, разкрива Арабаджиева и допълва, че самата тя е водила диалог със себе си, дали харесва новия превод или не.
“Но да, великолепна история, която до ден днешен превръща "Принц Едуард“ в една от най-вкусните литературни туристически дестинации“, бе категорична тя.
Освен прекрасни пейзажи и магични места, в книгата съществуват невероятно добри хора, които могат да те вдъхновят и ти самият да бъдеш добър, книга, която ни напомня, че можем и е нужно да бъдем по-добри, посочи още Темз Арабаджиева.
Чуйте целия й разказ за литературната творба в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.
Четвърто издание на фестивала ARTIS : Ваня Пешева – създател на фестивала (слушаме я в звуковия файл и за концерта ѝ във Виена) и младата участничка Йоана Милкова: "Динамиката и в нашите професионални сфери е изключителна. На откриването гостите бяха много интересни (подробности в звуковия файл). Класическата програма преля в импровизации на Георги..
Катя Стоева от Ботаническата градина БАН е куратор на тропическата ѝ част и ни кани да я посетим: "Растенията са в основата на живота на Земята. В момента при нас всичко цъфти. Експозицията ни е посветена сега на мушкатата, показваме много нови сортове. Паркът също е много красив и приятен. Във всеки човек е заложена любовта към цветята, природата...
Д-р инж. Анна Петракиева, заместник-изпълнителен директор в Агенцията по горите и преподавател по горска педагогика в Лесотехническия университет ни представя образователна инициатива „Лесовъд за един ден“, в рамките на която са предвидени състезателни игри за деца и родители, свързани с гората и горската професия: "Горската педагогика е..
Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..
Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..
Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава, се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...