Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С данните си български иновативен продукт предпазва спортисти от контузии и разкрива пълния им потенциал

Даниел Шопов

Проследяване и анализ на състоянието на спортистите може да се прави не само от преките треньори. Иновативна българска разработка помага в това отношение с интегрирана система и тя на практика помага на спортистите да имат дълги и продуктивни кариери и да достигнат пълния си състезателен потенциал.

На всичко отгоре става дума за преносимо устройство с тегло под 50 грама, което може да се поставя в джоб на спортната фланелка, например. А всички данни и анализи от системата се представят в реално време, за всяка една секунда, за всеки един играч.

С помощта на таблет могат да се виждат данните на до 30 играчи едновременно.

Хубавото не се изчерпва с това. 

Системата съдържа всички исторически данни от тренировки и мачове, достъпна на отбора във всеки един момент – включително и по време на мач.

"С всички данни, които осигуряваме, треньорите могат да вземат възможно най-информираните решения по време на мач и по време на подготовката на играчите – коментира пред БНР-Радио София Даниел Шопов от екипа разработчици. – Може да се ползва за всякакъв вид спорт. Има софтуерна и хардуерна част. Ако има специфични нужди, можем да се съобразим и надградим."

Всеки процент от потенциала може да донесе победа в професионалния спорт, допълни Шопов. И наблегна на прогнозата и превенцията на безконтактните контузии. "Вече не са достатъчни мускули. Ролята на науката в спорта става все по-значима."

Подкрепен с изкуствен интелект, иновативният продукт може да се самообучава и самоусъвършенства.

Системата се проектира изцяло в България, а част от производството ѝ е изнесено в Китай.

Автоматизирания процес, приемането и предаване на данни в реално време отличава българската компания от глобалните конкуренти.

Никак не е случайно, че иновацията Barin Sports 360 донесе награда на авторите си на последната церемония за иновативно предприятие на годината, в категорията „Пазарно лидерство“.

Продуктът позволява получаване на комбинация от данни, свързани с представянето на играчите и тяхното състояние за упражняване на по-добър контрол на умората, преценка за готовност за игра и аналитика за предсказване на безконтактни контузии.

Авторите на Barin Sports 360 вече имат контакти и дори работят със спортни федерации и отбори, които се готвят за олимпиади и други големи спортни първенства. Работят в сътрудничество с НСА, Техническия университет и други научни организации.

Очакват разширяване на пазара и в чужбина. Насочили са се към отваряне на офиси за обслужване на клиенти в Обединените арабски емирства, Унгария, Австрия, Германия, Обединеното кралство. Техни клиенти са дори национални отбори в различни континенти.

Екипът се разширява и като численост и като специалисти.

Чуйте разговора на Лили Големинова.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Около Любляна, няколко часа след интервюто

С отношение и с грижа

На 8 май се отбелязват 10 години от социалната чайна с пътуващите в момента чайници с Мая Донева: "Днес съм в една кола пълна с чайници от Брюксел. 64 чайници от различни части на света, комбинираме ги с децата, получили първа работа в Социалната чайна. В момента съм на една отбивка пред Кьолн. На 8 май сме в София, на 9 - във Велико Търново, на 10 -..

публикувано на 05.05.24 в 11:56

Православието винаги е докосвало изкуството

Евгени Серафимов, създател на школата "Новите майстори" за две събития там: Кюстендил е град на художниците. Но за пръв път ще бъдат представени като иконописци. Факт е, че от около 50 действащи, има доста автори, които се занимават с иконопис. Успях да издиря осем имена и за пръв път ще бъдат представени като иконописци в двора на черквата...

публикувано на 05.05.24 в 09:57
Петко Теофилов пред кабинета си в къща-музей Димчо Дебелянов

Историята оживява - Петко Теофилов, беседа първа

Родният дом на най-нежния лирик в българската литература - Димчо Дебелянов е любимо място за работа и вдъхновение на всеотдайния и решителен копривщенец, за когото ще разкажем днес.  Той се казва Петко Теофилов - първият директор на Дирекция “Музеи” в град Копривщица: Разговор с доц.д-р Марина Теофилова - изкуствовед, преподавател в катедра..

публикувано на 04.05.24 в 16:05
Ул. “Московска”

Софийски разкази - Разходка по “Московска”

Ул. “Московска” е една от визитките на столицата ни. Преди се е казвала "Орханийска". Началото ѝ е при ул. "Малко Търново", където сега е ДА "Архиви". Преди там е била старата часовникова кула, съборена според легендата, по настояване на часовникарските ателиета. Друга легенда свързва къщата на номер 15 с любовница на Фердинанд, но всъщност къщата е била..

публикувано на 04.05.24 в 15:00

Адресите на любовта - Сава Хашъмов

Сава Хашъмов се жени за вдовицата на своя учител Да, наистина имам три брака и доста любовни авантюри, но аз съм зодия Риби - когато се влюбя, се женя - казва в интервю приживе, доайенът на Народния театър Сава Хашъмов. Той играе в академичната трупа 43 сезона, пресъздавайки повече от 100 роли. Елегантен, висок, с аристократично излъчване,..

публикувано на 04.05.24 в 14:00
Алекси Калев

Фестивалът ражда и любов

Мидалидаре рок с Алекси Калев - покана отсега: "Почнахме в 2017, това ще е четвъртото издание. Все още магнитът са артистите, но се стараем хората да идват за фестивалното изживяване. Пуснахме 1000 билета "на зелено", без имена и ги продадохме за 10 минути. Това, което правим е като европейски фестивал.  Миналата година имахме 20000 души за..

публикувано на 04.05.24 в 11:54
Мария Веселинова

Ах тези родители

Мария Веселинова, режисьор на "Ах тези родители" за спектакъла и за отношенията родители-деца: Идеята дойде от сина ми, който много хареса едноименната книжка, писахме на автора, той даде съгласие. Реално ни трябваше добър автор, който да превърне идеята в пиеса. Получи се много добре. Работата не е лесна. Темата е важна за родителите - в спектакъла..

публикувано на 04.05.24 в 10:16