Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 20 февруари, 18:30 часа

Филм за художника от Созопол - Йоргос Гунаропулос, представя Master of Art

Снимачен кадър от филма
Снимка: Личен архив

От години фестивалът „Master of Art“ популяризира филми за изкуството. Един от българските филми в тазгодишната програма разказва за художника, роден в Созопол, който става един от най-знаковите творци за гръцката художествена общност – Йоргос Гунаропулос. 

Гост в предаването "Радиокафе" беше изкуствоведът Елисавета Станчева, която е автор на книга и филм за него.

Художникът е роден през 1889 година. Още в ранна възраст е открит талантът му да рисува. По-късно самият той в спомените си разказва, че не е бил особено прилежен ученик, защото в час най-много е обичал да скицира учителя и своите съученици. Напуска Созопол със семейството си, завършва Художествената академия в Атина и получава стипендия от един от най-големите меценати на Гърция. Заминава да учи в Париж, там постига голям успех, излагайки произведенията си редом с Пикасо, Жорж Брак и е представляван от една и съща галерия с Жорж Папазов, с когото също има обща изложба.

Елисавета Станчева, автор на филма  за Йоргос Гунаропулос

Гунаропулос е много радикален и различен за времето си. За една нощ той рисува портрет на своята майка в академичен стил, за да докаже, че го владее, но не това е начинът да изрази себе си. Знаменателната творба днес се намира в Созопол, като дарение от наследниците на художника. 

В годините до смъртта си той прави множество изложби. През 1975 г. приживе правят ретроспективна изложба в националната галерия на Атина, а днес в града има музей носещ неговото име. До края на живота си художникът не се завръща в родния Созопол, защото както сам казва, иска да запази детските си спомени, които вдъхновяват цялото му творчество.

Кое е различното при подхода към филма?

"Тук трябва да подчертая, че вече в трети филм работя съвместно с Ясен Харалампиев, който е оператор, монтажист и човек с много красиво око. Допада ми неговата гледна точка при правенето на интересни, увлекателни, динамични документални филми, в които има няколко сюжетни линии. Различното е, че работим с настоящето. Обемът информация, който можем да покажем в киното и писмената реч е абсолютно различен“ изтъква Елисавета Станчева.

Филмът за художника Йоргос Гунаропулос на Елисавета Станчева и Ясен Харалампиев ще бъде показан на 20 февруари в кино "Влайкова" в рамките на "Master of Art".

Чуйте още от разказа на Елисавета Станчева в звуковия файл.

Внуците на гръцкия художник от Созопол

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Музей на българския спорт

Разговорът е с Катя Иванова - уредник на Музея на спорта в София. Дама, която заедно с нейния екип, носи вдъхновение и увереност в бъдните спортни успехи на нашата страна! Снимки от Музея на спорта може да откриете в описанието на епизода. С уговорката, че най-добре да го посетите лично. Припомням - намира се в сградата на Сектор А на..

публикувано на 27.04.24 в 16:00
Никола Фурнаджиев

Адресите на любовта - Никола Фурнаджиев

Поетът Никола Фурнаджиев и съпругата му са бохеми цял живот За поета Никола Фурнаджиев, Христо Радевски казва: “С него можеш да вървиш през цветя и тръни, да си сигурен и спокоен, да ловиш риба, да пиеш вино и да разделиш последната цигара. От близостта с такъв човек ти винаги се чувстваш виновен за това, че вземаш, а не можеш да дадеш“. Със..

публикувано на 27.04.24 в 14:00
Надя Розева

Как изкуството може да гради мостове

Надя Розева – за медалната скулптура и голямата си експозиция в Скопие: Надя Розева е художник, но твори основно в една много специфична ниша – медалната скулптура. В момента в 4 от залите на Националната художествена галерия в Скопие е подредена нейна изложба, която се радва на голяма посещаемост, медийно внимание и сериозен интерес в..

публикувано на 27.04.24 в 13:00
Божана Славкова

Поезията е откровение

Стереотипи и очаквания към жените в литературата – продължаваме дискусията, която започна Литературна агенция София на срещата им на 25.04 с дами от българската литературна сцена. С нас е  Божана Славкова – първият български автор спечелил най-големия международен конкурс за поезия Mili Dueli със стихотворението „Дървото с некролозите“: Ето и..

публикувано на 27.04.24 в 11:56

Изчезват ли врабците

Броим врабчетата на 27.04  – интервю с Димитър Градинаров , експерт природозащита към „Българско дружество за защита на птиците“: "Идеята на кампанията е да привлечем вниманието към изчезването на врабчетата. Освен домашните са испанските, които гнездят в гнезда на щъркели и евентуално полските. Навремето имаше струпвания в крайните квартали,..

публикувано на 27.04.24 в 10:30
Андрей Илиев

Какво търси поколение зет

Конференцията Gen Z rEvolution e мястото, на което се срещат бизнсът и Gen Z – интервю с организатора, Андрей Илиев: "Mного е удовлетворяващо. Резултатите и разчупиха стигмата, и потвърдиха някои очаквания. Ако преди години младите не са имали толкова възможности, сега те са много. По-важното е работодателите да дадат възможност да бъдат..

публикувано на 27.04.24 в 09:48

Младите и ЕС

Трябва ли ЕС да включи младите хора при вземане на решения – интервюта с  Никол Делчева – председател на студентски Клуб „Европеистика“ към СУ ; ·   Виктор Михайлов и Искра Лазарова – членове на студентския Клуб „Европеистика“ към СУ : "В училище тези теми не се повдигаха. Влизането ми в специалност "Европеистика" ми помогна..

публикувано на 27.04.24 в 11:00