Според източници на Вашингтон Поуст американското разузнаване разполага с информация, че Русия разработва вид космическо оръжие, което да може да наруши работата на сателити, които са в земната орбита. Източници, цитирани от изданието, също казват, че компонент от това оръжие може да е от ядрено естество.
Това става в момент, в който в американския конгрес текат дебати за законова норма, която позволява на Щатите да прихващат комуникации на чужденци. Привърженик на тази законова норма е именно Търнър и не случайно той иска да се говори по темата за заплахата. За него ситуацията създава благоприятна среда да се каже, че нормата позволяваща прихващане на чужди комуникации е важно да продължи да съществува.
Джон Кърби, който е говорител на Съвета по национална сигурност към Белия Дом посочи вчера, че информацията, с която се разполага не е за нещо, което се използва в момента, а за нещо, което се разработва. „Няма непосредствена заплаха за сигурността на когото и да било,“ каза Кърби и допълни, че не става въпрос за оръжие, което може да се използва за атакуване на хора или да причинява разрушения на земята.
В същото време от администрацията на Байдън казват, че приемат информацията сериозно. И макар да няма пряка опасност за хората на земята, трябва да се подчертае, че едно разрушаване в космоса на сателити може да доведе до доста усложнения.
В орбита са хиляди сателити, които ни обслужват било то с GPSсигнал или пък с медийни услуги. Има и сателити, които се използват с разузнавателни цели. Това са важни средства. От друга страна разрушаването на един сателит може да доведе до щети на други. Да не забравяме също, че сателити дават възможност за следенето на войната в Украйна в реално време както и факта, че именно благодарение на сателити позволиха на Украйна да има средства за комуникация по време войната.
Оставаме на темата с Украйна. Миналата седмица си говорихме за трудния път за приемане на нова помощ във Вашингтон за Киев. В началото на тази Сенатът прие пакет за помощ, но съдбата му в Камарата на представителите все още не е ясна. Има ли надежда да се стигне за крайното приемане на тези средства?
Погледите на Украйна и съюзниците на страната са насочени към случващото се тук. Президентът Байдън призова за приемане на средствата. Той подчерта, че отказа за приемането на пакета е нещо, което руския президент Владимир Путин иска да се случи.
САЩ е в позиция, в която има нужда да покаже, че изпълнява ангажиментите си към своите партньори. Миналата събота Доналд Тръмп, на предизборен митинг каза, че в миналото е предупредил, че би оставил Русия да прави каквото си иска на страни-членки на НАТО, ако са в състояние на деликветност относно даването на два процента от БВП за отбрана. Байдън нарече това рекет за охрана и припомни, че НАТО е била с Америка след терористичните атаки от 11-ти септември.
От една страна имаме пълна подкрепа от президента за НАТО, както и за помощта от Украйна, но от друга страна в Конгреса сигналите са смесени. Тази седмица Сенатът с гласове и от двете партии прие помощ от 95.3 милиарда долара за Украйна, Израел и Тайван, но за крайното приемане е нужно помощта да мине на гласуване в Камарата на представителите. Там обаче нагласите са за дълги преговори и то в момент важен на бойното поле. Опозицията иска да види мерки за опазване на южната граница.
И в края към една музикална тема, която породи доста дискусии тази седмица отвъд Океана. В неделя Beyoncé в свой стил изненадващо подари на феновете нова музика. Парчетата 16 Carriages и Texas Hold ‘Em излязоха в неделя като прелюдия към Действие 2 от трите части на Renaissance, което се очаква на 29 март. И двете песни са кънтри.
Кънтри парчето Texas Hold ‘Em влезе в новините заради публикация в X, от която става ясно, че на молба на фенове за включване на песента в ротация, кънтри станция в Оклахома е отговорила с отказ, с мотива, че са кънтри станция и не пускат Beyoncé. Това доведе до вълна от негативна реакция и в крайна сметка включиха Texas Hold ‘Em. Според източник на Billboard първоначалният отказ е бил на шефа на станцията, който не е знаел, че Beyoncé е пуснала кънтри песен. В същото време парчето е хит по поп станциите и е на челно място на кънтри плейлист на Спотифай. И преди Beyoncé e правила кънтри – песента Daddy Lessons от албума й Lemonade oт 2016-а.
Случващото се е значимо развитие що се отнася до случаите на афроамерикански артисти, които пеят кънтри. Исторически погледнато корените на кънтри музиката са в блуса и афроамерикански музиканти са играели важна роля в създаването на кънтрито, но след това са били приемани за аутсайдери с малки изключения като например Ray Charles.
За някои случващото се с кънтри музиката на Beyoncé е симптом на продължаваща дискриминация. Taylor Crumpton, в статия за списанието Time пише, че има нужда от такива като Beyoncé, защото „присъствието й в кънтри музиката е сигнал за раждането на нова ера, на ренесанс. Време е институционализираните репресиращи режими на кънтри музиката да бъдат премахнати и тези, които продължават да носят наследството на сърцето и душата на кънтри музиката да получат място на масата.“
Предстои да видим изходът от разговорите по темата, но случващото се има потенциал да доведе до сеизмични промени в кънтри средите.
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..