Анжела Тодорова и Лаврен Петров бяха гости в предаването “Радиокафе“, за да разкажат повече за предстоящата прожекция на документалния филм “Нестинарка“. Филмът разказва за голямата среща на композитора Марин Големинов и художникът Цанко Лавренов, проследява историята на нестинарството у нас, разкрива обстоятелствата около написването на едноименната танцова драма и вълненията около нейната премиера.
В продукцията наследниците на Марин Големинов и Цанко Лавренов споделят неизвестни до момента факти около работата по постановката на „Нестинарка“ от 1968 г., а три примабалерини, вживели се в образа на Демна пред годините – Вера Кирова, Силвия Томова и Анелия Димитрова - обогатяват историята със своите разкази и изящността на танца.
Пианистката Анжела Тодорова сподели история, която предшества историята на филма. В него тя изпълнява “Младежки албум“ от композитора Марин Големинов. Случайно или не, тя попада на него по много интересен начин. Творбата е била награда-поощрение на нейния баща, като ученик във втори клас, в Музикалното училище в Плевен.
“Той се оказа страхотен албум, не е свирен, не е познат, а всички с много добро чувство го възприемат“, разказа тя.
Лаврен разказа за своята майка, пианистката Силва Лавренова.
“Разбира се, аз пианист не станах, но след много години като председател на семейната фондация „Цанко Лавренов“ стигнахме до идеята да създадем филм, защото историята ни бе позната, но когато Елисавета Станчева се задълбочи да напише сценария, откри много нови факти и обстоятелства. Ние знаехме за връзката между Марин Големинов и Цанко Лавренов, за приятелството, затова, че „Нестинарка“ е поставена през 1968, но не знаехме много неща, които могат да се видят във филма. Мисля, че се получи един чудесен, съвременен прочит на творчеството на Марин Големинов и Цанко Лавренов, на тяхната голяма среща през 1968 година, предадена чрез съвременните интерпретатори на Балета в Стара Загора, защото разполагаме с документални кадри от архива на Българската национална телевизия за представление премиера на Старозагорската опера и разказ на Марин Големинов“, посочи Лаврен Петров.
Той посочи, че е е привилегия, ако семейството ти се е занимавало с изкуство и е много сантиментално, че можеш да разкажеш за него на съвременната публика, по един достъпен начин с помощта на киното.
Анжела, която е студентка във Виена допълни, че е добре да запазим българското.
„Много ми допада да свиря българска музика, защото смятам, че е интересно това наследство, което имаме и много хора го харесват, но трябва да им се дава възможност да го чуват повече и да го опозноят“, поясни тя.
Премиерата на филма "Нестинарка“ започва от Кюстендил.
„Не случайно, тъй като там е роден композиторът Марин Големинов. На рождения му ден направихме премиерата, изпълних пиесата с голямо удоволствие, след това следваше прожекцията на филма...Ввсички бяхме толкова вглъбени и съпреживяващи, някои от нас плакаха, всички бяхме вплетени в тази емоция“, разказва Анжела Тодорова.
“Нестинарка“ изгаря на нестинарската жарава, за да възкръсне като феникс от пепелището“, казва самият Марин Големинов.
Чуйте още детайли около филма „Нестинарка“ в звуковия файл.
След подаден сигнал от жалбоподателката за инцидент с питбул без намордник и повод , който нападнал момиче и кучето ѝ във вход на блок в "Люлин 4" , от Столичния инспекторат съобщават, че са предприети мерки. Изпратени са данните за удостоверяване на стопанина на агресивното куче като след това ще му бъде съставен акт. Инспекторите..
В летните жеги нищо не дава повече хлад и свежест от водата. Затова и днешното предложение за разходка на Мария Бояджиева е за три водоема близо до София . Първото предложение е само на час път с кола от столицата и на 16 километра от Самоков. Това е язовир „Алино“. Мястото е приятно за разходка, риболов, пикник и отдих. Водоемът се намира на края..
Младите специалисти д-р Анна Кирова и д-р Надя Дзелепи преминаха успешно Европейския изпит по кардиология, съобщиха от Националната кардиологична болница (НКБ), където лекарките работят. Изпитът се провежда от Европейското дружество по кардиология (ESC), като България е пълноправен участник в инициативата от 2021 г. "Тази диплома по..
След като от 10-15 години се говори за създаването на гаранционен фонд в областта на туризма, преди броени дни от ресорното министерство внесоха в Народното събрание законопроект за изменение и допълнение на Закона за туризма. Целта на предвиждания Туристически гаранционен фонд е да се гарантират правата на потребителите на услуги в този..
Константин и Сана Драгови са инструктори във фондация "Изкуството да живееш". Те са двойка както в живота, така и в работата си. Занимават се с йога и медитация. В началото на август организират няколко събития с Гурудев Шри Шри Рави Шанкар . Темата на трите просветляващи вечери в три града в България е " Блаженство сред хаoса ". "Какво е..
Творба от ранния период на световноизвестния художник Христо Явашев-Кристо, създадена в началото на 50-те години на XX век, е част от изложбата с произведения на значими творци от XIX, XX и XXI век, подредена в галерия "Нюанс" до 7 септември. Експозицията е под надслов "Летни акценти 2025 - живопис и рисунка" и в нея могат да се видят..
Истината в цифри изглежда така: над 53 000 сигнала за домашно насилие само през 2024 г. Над 105 жени убити от партньори или членове на семейството им в последните 5 години. Тази истина е провокацията, заради която журналистът Димитър Панайотов и фотографът Александър Николов изминават стотици километри, за да съберат реални истории на..