На днешната дата 19 февруари, България се прекланя пред личността и делото на Васил Левски – геният на нашата национална революция и един от най-великите българи в историята ни. Смъртната му присъда и езпълнена на 19 февруари по нов, или 6 февруари по стар стил на 1873 година, днес отбелязваме поклонението пред светлата памет на Апостола за 151-ви път.
Редакторът на предаването „Радиокафе“ Боян Бочев, предаде атмосферата от ул. „Веле Митров“ №3 от къща музей “Васил Левски“ в кв.Бенковски, място дълбоко свързано с апостолската дейност на Васил Леевски, където през целия ден ще има посещения на ученици, които ще почетат паметта на Апостола на българската свобода.
През 1871 година именно в тази къща Левски основава таен революционен комитет. Посещава я заедно със своя приятел отец Генадий Ихтимански, който по онова време е игумен на Драгалевския манастир, двамата събират родолюбиви селяни от околните села Биримирци и Обрадовци и полагат основите на тайното съзаклятие. Къшата е и един от ай-значимите етноложки паметници, тъй като е съхранила атмосферата на тогавашна къща в покрайнините на София от началото на 18 век, посещавайки я можем да видим начина по който са живели Софиянци преди много, много години, вкопана семпла къща с две одаи, в едната от които са преспивали гостите. Всяка година тук се отбелязват паметта на Апостола с дейности организирани от Читалище „Георги Бенковски“ така ще бъде и през днешния ден. От 13 часа започва паметна възпоменателна церемония, ще има и литературно-музикална програма, ще има и изпълнения на ученици от 60 СУ „Св.св. Кирил и Методий“
Какъв маршрут може да използвате за да стигнете о уникалната къща-музей, на ул. „Веле Митров“№ 31 чуйте от репортажа на Боян Бочев в звуковия файл.
Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..
"Азбука и история“ е озаглавена изложбата на Държавния културен институт при министъра на външните работи, която се открива днес в Националната библиотека. Проф. д-р Казимир Попконстантинов подчерта, че това което представя изложбата, е от изключителна важност, поради дискусиите по отношение на азбуката ни. "Чрез тази изложба..
Технологично училище " Електронни системи " (ТУЕС) е най-желаното професионално училище в София. То е уникално в много отношения, тук се създават бъдещите ИТ лидери на България. Младите хора излизат от школото като подготвени специалисти и лесно намират реализация в практиката и бизнеса. Това изтъкна пред БНР-Радио София..
Облачността над страната ще се задържи значителна, като по-съществени разкъсвания ще има в часовете преди обяд. В следобедните часове отново на много места ще превали краткотраен дъжд, в отделни райони с гръмотевици. Вятърът временно ще се ориентира от север-североизток, ще е слаб, в източните райони до умерен. Минималните температури ще бъдат..
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..