Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Годината на чешката музика

Чешкият културен център с богата на събития програма през 2024 година

Радка Рубилина и Гергана Пейкова

Директорът на Чешкия културен център Радка Рубилина и Силвия Дерибеева от отдел "Комуникации" гостуваха  в предаването „Радиокафе", за да разкажат за програмата, с която ще отбележат Годината на чешката музика и 200 години от рождението на композитора Бедржих Сметана.

Година на чешката музика е единствено по рода си събитие, което датира от 1924 г., когато за първи път се чества 100-годишнината от рождението на Бедржих Сметана. Впоследствие, с малки изключения, то се провежда на всеки десет години и постепенно неговата драматургия се обогатява с добавяне на годишнините от рождението или смъртта и на други големи имена в чешката музика - Антонин Дворжак, Йозеф Сук, Леош Яначек, Бохуслав Мартину и др.

Чешките центрове по света за трети път се включват в отбелязването на Годината на чешката музика, давайки своя принос към музикалната програма в рамките на своята дейност в чужбина.

"През 1924 година самите тържества по-скоро са били свързани с търсене на чешката идентичност, защото първата Чехословашка република е създадена през 1918 година. Шест години след това се е смятало, че Бедржих Сметана е един от най-изтъкнатите чешки композитори. Той е свързван с търсенето на натурално чешката идентичност, чешките митове, легенди, оставил е редица симфонии и опери свързани с тях. През 2024 година когато отбелязваме неговата 200 годишнина, съдбата показва, че има и други композитори свързани с годината, завършваща на цифрата 4. Бих искала да спомена двама от композиторите свързани с международен отзвук и слава – Антонин Дворжак, който е свързан с чешката романтична музика през 19. век, дълго време живял и работил в САЩ, и Бохуслав Мартину, свързан с Франция и за който статистиката сочи, че е най-изпълняваният чешки композитор в света", отбеляза Радка Рубилина.

По думите ѝ Чешката република е с население около 10 милиона.
В Министерство на външните работи се заражда идеята, че ако активно не се презентира чешката култура и изкуство по света, никой няма за знае що е то Чехия.

Така възниква мрежата от Чешки центрове, които в момента обхващат 28 дестинации. Тяхната роля е не само да представят чешкото изкуство по света, но и развитие на международните отношения, в нашият случай - чешко-български, посочи още Рубилина.

Тази година празничните поводи са няколко: 75 години от създаването на Чешкия център в София и 75 години от създаването на Българския културен институт в Прага.

В съответствие с концепцията на Чешките центрове за подкрепа на съвременното чешко изкуство ще бъдат представени млади изгряващи изпълнители, които вече са постигнали успех в областта на музиката.

През 2024 г. ще има редица концерти в чест не само на годишнините на Бедржих Сметана, Антонин Дворжак, Леош Яначек, Йозеф Сук, Бохуслав Мартину или Иржи Шлитър, но и редица събития, в които музиката е част от изложби, лекции или прожекции на филми.

През 2024-та, освен за класическа музика честванията ще бъдат отворени и за други музикални жанрове, което ще допринесе за запознаване с голямото разнообразие, което предлага съвременната чешка музикална сцена.

Още подробности за предстоящата програма на Чешкия културен център, чуйте от разговора в звуковия файл. Преводът е на Силвия Дерибеева.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50