Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Годината на чешката музика

Чешкият културен център с богата на събития програма през 2024 година

Радка Рубилина и Гергана Пейкова

Директорът на Чешкия културен център Радка Рубилина и Силвия Дерибеева от отдел "Комуникации" гостуваха  в предаването „Радиокафе", за да разкажат за програмата, с която ще отбележат Годината на чешката музика и 200 години от рождението на композитора Бедржих Сметана.

Година на чешката музика е единствено по рода си събитие, което датира от 1924 г., когато за първи път се чества 100-годишнината от рождението на Бедржих Сметана. Впоследствие, с малки изключения, то се провежда на всеки десет години и постепенно неговата драматургия се обогатява с добавяне на годишнините от рождението или смъртта и на други големи имена в чешката музика - Антонин Дворжак, Йозеф Сук, Леош Яначек, Бохуслав Мартину и др.

Чешките центрове по света за трети път се включват в отбелязването на Годината на чешката музика, давайки своя принос към музикалната програма в рамките на своята дейност в чужбина.

"През 1924 година самите тържества по-скоро са били свързани с търсене на чешката идентичност, защото първата Чехословашка република е създадена през 1918 година. Шест години след това се е смятало, че Бедржих Сметана е един от най-изтъкнатите чешки композитори. Той е свързван с търсенето на натурално чешката идентичност, чешките митове, легенди, оставил е редица симфонии и опери свързани с тях. През 2024 година когато отбелязваме неговата 200 годишнина, съдбата показва, че има и други композитори свързани с годината, завършваща на цифрата 4. Бих искала да спомена двама от композиторите свързани с международен отзвук и слава – Антонин Дворжак, който е свързан с чешката романтична музика през 19. век, дълго време живял и работил в САЩ, и Бохуслав Мартину, свързан с Франция и за който статистиката сочи, че е най-изпълняваният чешки композитор в света", отбеляза Радка Рубилина.

По думите ѝ Чешката република е с население около 10 милиона.
В Министерство на външните работи се заражда идеята, че ако активно не се презентира чешката култура и изкуство по света, никой няма за знае що е то Чехия.

Така възниква мрежата от Чешки центрове, които в момента обхващат 28 дестинации. Тяхната роля е не само да представят чешкото изкуство по света, но и развитие на международните отношения, в нашият случай - чешко-български, посочи още Рубилина.

Тази година празничните поводи са няколко: 75 години от създаването на Чешкия център в София и 75 години от създаването на Българския културен институт в Прага.

В съответствие с концепцията на Чешките центрове за подкрепа на съвременното чешко изкуство ще бъдат представени млади изгряващи изпълнители, които вече са постигнали успех в областта на музиката.

През 2024 г. ще има редица концерти в чест не само на годишнините на Бедржих Сметана, Антонин Дворжак, Леош Яначек, Йозеф Сук, Бохуслав Мартину или Иржи Шлитър, но и редица събития, в които музиката е част от изложби, лекции или прожекции на филми.

През 2024-та, освен за класическа музика честванията ще бъдат отворени и за други музикални жанрове, което ще допринесе за запознаване с голямото разнообразие, което предлага съвременната чешка музикална сцена.

Още подробности за предстоящата програма на Чешкия културен център, чуйте от разговора в звуковия файл. Преводът е на Силвия Дерибеева.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Модерният комплекс “Илинден”

С Теодор Караколев от "Български архитектурен модернизъм" за няколко събития, свързани с архитектурното течение между двете световни войни: "Идеята за обиколката (11.5 в 15 ч.) на малките пет кьошета бе да направим обиколката на 5.5, но бе Великден и не стана. Малките са една от легендите на София, за разлика от големите. Запазена е архитектурата от..

публикувано на 11.05.24 в 15:00
Петър Райчев със съпругата си и сина си

Адресите на любовта - Петър Райчев

Журналистка тормози оперен ас Световният тенор Петър Райчев отхвърля ухажването на Надя Герева и тя засипва операта с доноси срещу него Първият българнски тенор с международно признание, Петър Райчев, отхвърля домогванията на журналистката Надя Герова и тя започва да пише доноси срещу него до полицията и директора на операта, който по онова..

публикувано на 11.05.24 в 14:00
Петко Теофилов пред кабинета си в къща-музей Димчо Дебелянов

Историята оживява - Петко Теофилов

Родният дом на най-нежния лирик в българската литература - Димчо Дебелянов е любимо място за работа и вдъхновение на всеотдайния и решителен копривщенец, за когото ще разкажем днес.  Той се казва Петко Теофилов - първият директор на Дирекция “Музеи” в град Копривщица: Още снимки - в линка .

публикувано на 11.05.24 в 16:05
Димитър Рангелов с разследващото куче-робот

Практически действия, не само прекрасни играчки

Димитър Рангелов , разказва за неговото изобретение – разследващо куче робот: "Роботиката е лично моя страст от 8-9 клас. Магистратура и все напред, близо 12 години. Тя е в моето портфолио - технологии, наркотици, убийства, експлозиви. Хората обичат криминалета - филми, книги. За съжаление, истината си е истина. Моята докторантура е свързана с..

публикувано на 11.05.24 в 12:01
Антонина Димитрова и Габриела Тодорова

Младите хора винаги са били важни за ЕС

Ролята на младежите и младежките организации при формиране на младежки политики в ЕС с Антонина Димитрова и Габриела Тодорова от НПО Активни политики: "За съжаление, младите хора нямат голяма роля в планирането на младежките политики. Канени са на кръгли маси, където да им се чуе мнението, но трябва да се търсят други начини. Никога в разговор не..

публикувано на 11.05.24 в 11:00
Една от кориците на Кирил Златков

Мост към демократичността

" Ако съдим книгата по корицата " – проект на The convo ангажира популярни български артисти, които претворяват корицата на Българската Конституция – говорим с Добромир Джуров и Иван Хадживеликов от НПО The convo и един от артистите - Кирил Златков: "Фондацията ни е от половин година с цел да помага представянето дейността на НПО. Всеки един от..

публикувано на 11.05.24 в 10:45

Зрелищно и цветно

Десетки дами на мотори ще отпразнуват Международния ден на жените мотористи във Велико Търново на 11 май. С подробностите слушаме Лили Осойска от сдружение “Жените Мотористи ЕМпауърд България”: "Днес празнуваме за пръв път извън София. Тази година честваме за шести път, шествието с мотори е зрелищно и цветно. Това си е наш празник, все повече жени..

публикувано на 11.05.24 в 09:46