Директорът на Чешкия културен център Радка Рубилина и Силвия Дерибеева от отдел "Комуникации" гостуваха в предаването „Радиокафе", за да разкажат за програмата, с която ще отбележат Годината на чешката музика и 200 години от рождението на композитора Бедржих Сметана.
Година на чешката музика е единствено по рода си събитие, което датира от 1924 г., когато за първи път се чества 100-годишнината от рождението на Бедржих Сметана. Впоследствие, с малки изключения, то се провежда на всеки десет години и постепенно неговата драматургия се обогатява с добавяне на годишнините от рождението или смъртта и на други големи имена в чешката музика - Антонин Дворжак, Йозеф Сук, Леош Яначек, Бохуслав Мартину и др.
Чешките центрове по света за трети път се включват в отбелязването на Годината на чешката музика, давайки своя принос към музикалната програма в рамките на своята дейност в чужбина.
"През 1924 година самите тържества по-скоро са били свързани с търсене на чешката идентичност, защото първата Чехословашка република е създадена през 1918 година. Шест години след това се е смятало, че Бедржих Сметана е един от най-изтъкнатите чешки композитори. Той е свързван с търсенето на натурално чешката идентичност, чешките митове, легенди, оставил е редица симфонии и опери свързани с тях. През 2024 година когато отбелязваме неговата 200 годишнина, съдбата показва, че има и други композитори свързани с годината, завършваща на цифрата 4. Бих искала да спомена двама от композиторите свързани с международен отзвук и слава – Антонин Дворжак, който е свързан с чешката романтична музика през 19. век, дълго време живял и работил в САЩ, и Бохуслав Мартину, свързан с Франция и за който статистиката сочи, че е най-изпълняваният чешки композитор в света", отбеляза Радка Рубилина.
По думите ѝ Чешката република е с население около 10 милиона.
В Министерство на външните работи се заражда идеята, че ако активно не се презентира чешката култура и изкуство по света, никой няма за знае що е то Чехия.
Така възниква мрежата от Чешки центрове, които в момента обхващат 28 дестинации. Тяхната роля е не само да представят чешкото изкуство по света, но и развитие на международните отношения, в нашият случай - чешко-български, посочи още Рубилина.
Тази година празничните поводи са няколко: 75 години от създаването на Чешкия център в София и 75 години от създаването на Българския културен институт в Прага.
В съответствие с концепцията на Чешките центрове за подкрепа на съвременното чешко изкуство ще бъдат представени млади изгряващи изпълнители, които вече са постигнали успех в областта на музиката.
През 2024 г. ще има редица концерти в чест не само на годишнините на Бедржих Сметана, Антонин Дворжак, Леош Яначек, Йозеф Сук, Бохуслав Мартину или Иржи Шлитър, но и редица събития, в които музиката е част от изложби, лекции или прожекции на филми.
През 2024-та, освен за класическа музика честванията ще бъдат отворени и за други музикални жанрове, което ще допринесе за запознаване с голямото разнообразие, което предлага съвременната чешка музикална сцена.
Още подробности за предстоящата програма на Чешкия културен център, чуйте от разговора в звуковия файл. Преводът е на Силвия Дерибеева.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..