Голяма живописна изложба "Неспокойни повърхности“ на изтъкнатия художник и преподавател по живопис Красимир Карабаджаков бе открита преди дни в Националната галерия „Двореца“.
Включените в изложбата картини очертават територията на образните натрапчивости, които преследват Красимир Карабаджаков през годините. Владение, в което възгледът за живописта се издига над баналността – иконографски, тематично и творчески.
Повече за събитието разказва кураторът Яна Братанова, която отдавна познава и изследва творчеството на художника.
"Неподражаем стил, който пречи за направата на паралел с друг автор, дори работещ в сходна посока. Автор, който има много и групови, и самостоятелни изяви, но изложба с такъв мащаб в Националната галерия не е имал", посочва Братанова.
Той е сред петимата основатели на групата „Диско‘95“, заедно с художниците Румен Жеков, Красимир Добрев, Димитър Митовски и Кольо Карамфилов, с които участва в проекта “Диско Лувър“ през 1998 година.
Красимир Карабаджаков е оригинален автор, който често бяга от диалога, за творбите си избира нетрадиционни повърхности като алуминия и винила. Фината като лист алуминиева или друга повърхност не резонира, докато Красимир Карабаджаков не създаде втора повърхност, върху която разгръща своите неочаквани сцени, изградени от детайли и персонажи, които никога не са буквални, посочва кураторът.
"Всъщност целият му изказ е много характерен. Той вижда в привидно незначителния детайл нещо много интересно и го извежда в основен персонаж, динамиката и експресията са характерни за него като артист", подчерта Яна Братанова.
Картините в експозицията "Неспокойни повърхности" са разпределени в 7 от залите на Национална галерия „Двореца“, като включените произведения са от средата на 90-те години на ХХ век до последните му произведения, създадени през 2023 година.
Най-ранна е знаковата серия от балкански пейзажи, които отново не са типични. Същата нетипичност можем да видим и при портретите – не на любими хора от семейството, а отново нетрадиционния оригинален поглед, там е неговият дългогодишен партньор в риболова, можем да видим много смесени персонажи от литературни и музикални произведения. "Къщата на изгряващото слънце“ е серия, която е вдъхновена от легендарната песен „House of The Rising Sun“, но отново не буквално, защото нищо в творчеството му не е такова, поясни кураторът.
Желаещите да посетят изложбата ще могат да се насладят на най-знаковите серии, които Красимир Карабаджаков създава през годините, посочи още Яна Братанова.
Разговора с нея чуйте в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..