Омбудсманът публикува Единадесетия годишен доклад на институцията от проверките, извършени от Националния превантивен механизъм* (НПМ).
Данните от доклада разкриват, че през 2023 г. екипът е извършил 50 проверки, изпратени са общо 129 препоръки до различни държавни органии е проследено предприемането на конкретни мерки за подобряване на условията в местата за настаняване, задържане или изтърпяване на лишаване от свобода.
Продължават констатациите на системни проблеми в местата за изтърпяване на наказания, за които институцията нееднократно е алармирала отговорните институции, но въпреки това реални и адекватни решения до момента на практика няма.
В доклада се прави обобщение, че през последните две години на първо място и с особена острота омбудсманът поставя темата за защита правата на хората с психични заболявания.
В периода 2022 – 2023 г. са извършени общо 25 внезапни проверки в психиатрични заведения и центрове за резидентни социални услуги.
Нееднократно алармира за констатирани унизителни материални условия на живот, хроничното недохранване на пациентите поради сгрешен модел на финансиране, лошо качество на медицинската грижа, липса на кадрово обезпечаване и устойчива политика за преодоляването му, включително липса на социални услуги, които да спомогнат за реинтеграция на пациентите.
Омбудсманът препоръчва да се осъвремени правната уредба на реда за прилагане на мерки за временно физическо ограничаване при пациенти с установени психични разстройства и да се изготви протокол за прилагане на принудителните мерки „имобилизация“ и „изолация“, да се конкретизират основанията, при които се прилагат тези мерки.
Друг фокус в доклада на НПМ е свързан с дефицити относно правата на децата в конфликт със закона.
Както и предни години, отправя се препоръката за закриване на интернатите и въвеждане на съвременни и ефективни мерки за работа с децата - извършители, които да включват възстановително правосъдие и превантивна работа, както и създаване на защитна социална система, с мрежа от услуги (интегрирани услуги и възпитателни, психо-социални и защитни мерки и механизми за подкрепа) по отношение на деца в конфликт със закона.
"Вече говорим не само за системни проблеми, а за хронични пороци. За тези групи хора българската държава продължава да мисли като изключени от обществото. Много от адресите на центрове и затворени институции са изолирани далеч от населени места, често липсва възможност за оказване на спешна помощ. При всички проверки не намерихме никаква нотка за оптимизъм", коментира пред БНР-Радио София Катя Христова-Вълчева, говорител на кабинета на националния омбудсман.
Тя отбеляза и малките промени в положителна посока, но допълни, че резултатите не са достатъчни. Не бива пребиваването на тези уязвими групи да води до отнемането на техни човешки права. Трябва да се издигне на първо място не наказанието, а грижата.
Чуйте разговора на Елисавета Белеганска.
Пратките, които идват от чужбина се движат на два потока и разпределението им зависи от доставчиците, обясни за Радио София Станислава Владимирова - държавен инспектор в Агенция "Митници". За едните е необходимо митническо оформяне, за да стигнат до получателя, а вторият вид пристигат директно към потребителите, тъй като вече са освободени на..
Днес вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България - бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но след обяд от северозапад бързо ще започне да се увеличава, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще бъдат в много широки граници – от 6°-7° в..
Днес коментаторите във "Форум" адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев отново обсъждаха актуални теми от деня, както и такива, които вълнуват хората от доста време: Технологиите: Защо автономните автомобили още няма зелена светлина в България и Европа? Идеи за организацията на движение в Столичната община – паркиране, зони, привилегии...
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..