Около датата, на която отбелязахме годишнината от гибелта на Апостола на свободата, той представи новата си книга "Васил Левски-драмата на избора".
В нея се съдържат интересни факти не само за дейността на Левски, но и за загадъчната му личност. Хвърля повече светлина върху неговия характер и душевност и затвърждава убеждението, че освен с историята, която създава, Васил Левски е интересен и с вътрешната си драма. Драмата на човека, надраснал своите съвременници.
"Можем да си обясним защо точно Левски избран да бъде на върха на българския национален пантеон, а не някой друг. Има неизяснени места в неговата биография, но като личност то е безспорен, докато за никой друг наш революционер това нещо не важи", коментира пред БНР-Радио София авторът.
По думите му трудността да се пише за Левски произтича от факта, че за него има много литература. Като фактология към биографията няма какво да се прибави. Трябва да се търсят други гледни точки, друг ракурс към тази тема.
"Книгата обобщава някои виждания до този момент, но има три нови неща – допълни проф. Христов. – Това е въпросът за опозицията срещу Левски, която постепенно прераства в заговор и която практически води до неговата гибел. Другият акцент в тази книга е за финансирането на вътрешната революционна организация, защото това е един голям проблем. Спрял съм се и на полемиките за гроба на Васил Левски, за отношението му към църквата, трябва ли да бъде канонизиран за светец.“
По думите на изследователя идеалът на Апостола за чиста и свята република, за държава на правото – това е идеалът на 14-вековно съществуване на българската държава. Това е една от най-напредничавите идеи на либерализма в Европа през втората половина на 19. век и които далеч надхвърлят контекста на българското Възраждане.
"Когато председателят на съда го пита "Какво правихте, каква беше вашата мисия", Левски казва: "Задачата ми беше да нося упование на българите". Това упование той и до ден днешен го носим в нашите сърца, в нашите души", изтъкна още проф. Ивайло Христов.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова.
Националната мрежа за децата (НМД) подготвя 14-ото издание на мониторинговия доклад "Бележник 2025" . НМД е най-голямото у нас обединение на близо 130 граждански организации и активисти, които работят в полза на децата в България. Инициативата им е традиционна и ще се проведе с участието на експерти, деца, младежи, родители и..
За 14-а година България отбелязва Седмицата на брака, която започна на 7-и и ще продължи до 14-и февруари. В инициативата се включват едновременно над 30 страни по света. Целта е да се обединят усилията за насърчаване на брака. И тази година, в подкрепа на семейството, се включват български и международни говорители в сферата на семейните отношения,..
Българската пианистка Венета Нейнска ще гостува в Ню Йорк, Ню Джърси и София през февруари с концерти, посветени на творчеството на големия български композитор, пианист и архитект Димитър Ненов, съобщават от Sofia Art Institute . Международната общност в София вече можа да чуе "Концерт с история" , посветен на Шопен – на 5 февруари в дома..
Две организации с обединили усилията си, за да създадат в София център за подкрепа на младежи без родителска грижа под името "Пристан" . Целта е младите хора в нужда да открият защитено пространство, в което могат да общуват със специалисти и свои връстници. Там те ще получават психологическа и емоционална помощ, консултации за търсене..
Едни от най-честите дела, които потребителите в столицата водят, са с "Топлофикация – София“, коментира пред Радио София адв. Кръстьо Кунчев. Преди да открие своя самостоятелна практика, той е работил в "Топлофикация – София“ като юрист и има наблюдения за водените дела от страна на дружеството. "Исковете, които "Топлофикация“ предявява срещу..
Течовете по водопреносната мрежа се плащат от потребителите, грешките в разпределянето на сметките за топла вода и парно, също са за сметка на крайния потребител. Прекалено силното или пък неадекватно ниското напрежение, което подават електроразпределителните дружества към домовете на хората поврежда електроуредите. В повечето случаи..
Днес ще бъде предимно слънчево, с разкъсана средна и висока облачност над Западна България. Преди обяд над източните райони облачността все още ще е значителна, но и там след обяд ще се разкъса и намалее до предимно слънчево, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб, в Дунавската равнина и Източна България до умерен вятър от изток-североизток. Максималните..