В ранния следобед на благодатния четвъртък студиото на БНР-Радио София стана шумно и артистично.
Причината беше музикалният проект "Лисицата и Котараците", представен от авторите и изпълнителите на идеята Милица Гладнишка, Иван Велчев и Николай Воденичаров-Никеца, около три седмици преди публиката в София да напълни мястото на изпълнение (на 15 март).
За спектакъла е приложен принципътна трубадурите. Три различни гласа, в различни музикални стилове разказват историите и перипетиите на литературни герои от велики романи като "Майстора и Маргарита" на Булгаков, "Одисей" на Омир, "Великия Гетсби" на Фицджералд, "Гняв" на Стивън Кинг, ", "1984" на Оруел.
Първоначално идеята за заглавие е била "Лисицата, котараците и Рудолф", но Милица Гладнишка обясни, че сега то е по-компактно и се избягва асоциацията с елен на Дядо Коледа:
"Ние като визия наистина носим тази игривост, лека мошеническа нотка, палавост - и котараците, и лисиците са такива същества – хитри, артистични, вариативни, много добри в импровизацията и много чаровни. Нашето трио е една сглобка. Всеки идва със своята музика.
С Никеца се запознахме на майсторския клас на Веселка Кунчева по "Майстора и Маргарита" и всъщност през нейните задачи започнахме да работим заедно. Оказа се, че много си пасваме. Той е много добър импровизатор хармоник. Ако му подам някаква мелодия, той веднага я превежда на езика на китарата. Иван пък има страшни идеи с барабаните."
Тримата си отправиха заслужени и обосновани комплименти, към които се присъедини и водещата на „Радиокафе“ Гергана Пейкова.
На концерта на 15 март, освен личните си певчески програми, Милица Гладнишка, Николай Воденичаров-Никеца и Иван Велчев ще изпълнят и 5 парчета от бъдещия албум с песни по велики романи, чисто авторски.
"Нашата публика е от хора, които обичат книгите и много четат, изтъкната тримата. И апелираха: Кажете кои са любимите ви романи и може да направим песен."
Чуйте разговора на Гергана Пейкова.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...