Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да се ускори прилагането на Закона за защита от домашното насилие

Снимка: pixabay

Общо 82% от българите смятат, че домашното насилие е сериозен проблем за обществото. Това сочи проучване на социологическа агенция "Тренд". Изследването е реализирано в периода между 17 и 24 януари 2024 г. чрез пряко полустандартизирано интервю "лице в лице" с таблет сред 1016 души на възраст над 18 години. Подробности по темата разказаха Евелина Славкова, Тренд и Надежда Стойчева, директор на Асоциация "Анимус".

По думите й на фона на резултатите, които показват, че има сериозен проблем по отношение на домашното насилие, в крайна сметка ако можем да намерим нещо положително в тази много чувствителна тема е, че над 80% от българското общество посочват, че това е сериозен проблем.

"Аз съм убедена, че през годините тази чувствителност е била много по-малка като цяло сред обществото така, че ако има нещо положително това е, че има вече сериозна обществена чувствителност по отношение на темата", допълни тя.

13% от българското общество не приемат, че удрянето на шамар е домашно насилие. 15% от анкетираните не приемат, че психологическият тормоз, като обиди, псувни, контрол върху начина на обличане също е домашно насилие. 18% от българите са на мнение, че домашното насилие е заслужено, което също е тревожен факт.

"Когато говорим за толкова чувствителна тема, за мен и 2% и 3% от българското общество, които не приемат като форма на насилие това да удариш шамар е изключително притеснителен симптом. Другото, което е притеснително освен тези конкретни примери, които сме тествали е недоверието на българите по отношение на ролята на държавата в контекста на домашното насилие", отбеляза Славкова.


Неотдавна 35 граждански организации обединени в коалиция "Заедно срещу домашното насилие" призоваха властта да ускори прилагането на приетия миналата година Закон за защита от домашното насилие. В открито писмо те критикуваха бавното и неефективно прилагане на промените в закона. По темата се включи и Надежда Стойчева.

"Най-сериозното нещо, което аз виждам в това изследване е, че по-голямата част от хората не вярват в полицията и правосъдната система. Това е тъжно и това един общо взето упадък и деморализиране на държавата, което се случи в последните години заради бездействието по въпросите за насилие. Последното нещо, което виждам е това, че голяма част от хората - 67% смятат, че са необходими още законодателни промени и да се увеличи наказанието. Трябва да е ясно, че Законът за защита от домашно насилие е граждански закон. Той изобщо не касае наказания за насилника. Той касае само мерки за защита на жертвата", сподели тя.  

По думите й в скоро време ще бъде приет координационен механизъм за взаимодействие на институциите, за да могат да вземат решения заедно с неправителствените организации. Министерският съвет трябва да подготви правилник за прилагане на закона, като по правилника ще има още работни групи, отбеляза, Стойчева, като той трябва да бъде приключен до края на март 2024 г. Тя каза, че до момента държавата не прави нищо за подхода към превенцията от домашно насилие.

"Първо трябва да се познават всички фактори и явления, които водят до това хората да упражняват насилие, или да бъдат жертви. Бъдещото поколение да бъде образовано и да променя лека-полека това. Да бъде образовано населението и това всичкото ще трябва да стане с някакво обединено усилие", отбеляза тя.

По въпроса за изготвянето на регистър за домашното насилие Стойчева посочи, че трябва да се изготви специална информационна система, която да бъде финансирана от държавата, като до нея да имат достъп съдии, прокурори и полицаи.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

С конкурс насърчават навлизането на технологии и иновации в образованието

Конкурс за иноватори ще поощрява иновациите в образованието. Инициативата е на ''ЕдТех България'' и Министерството на образованието и науката (МОН). В образователната система у нас се извършват иновации – както в учебните заведения, така и в компании, произвеждащи продукти за училищната система, на местно и на държавно ниво. Но хората обикновено..

публикувано на 28.10.24 в 17:20

За кого гласуваха софиянци

Изборите в 23-ти Многомандатен избирателен район (МИР) в София печели "Продължаваме промяната-Демократична България" с 34,37% при обработени 100% изборни протоколи в Районната избирателна комисия. За "Продължаваме промяната - Демократична България" своя глас са подали 64 977 души в 23-ти МИР. Второто място е за ГЕРБ-СДС с 42 990 гласа и..

публикувано на 28.10.24 в 15:59
Любомир Стефанов

Любомир Стефанов: ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ да работят за принципно споразумение

Още по-фрагментираният парламент може да ни кара да очакваме или продължаване на нестабилността, или излизане от реториката на кампанията и влизане в прагматичните релси на политиката за съставяне на работещ парламент и правителство. Няма значение дали 8 или 9 ще са партиите в 51-вото Народно събрание, мнозинството ще се сформира около..

публикувано на 28.10.24 в 15:30

Фани Куцарова представя фестивала "Музикални зографи"

Продължава фестивалът “Музикални зографи”, който започна на 22 октомври. Следващите дни са предвидени срещи с едни от най-интересните изпълнители, които ще се включат в музикалния форум. “Този фестивал е съвсем нов. Цялото Сдружение “Про Артибус” , което е създадено от музиканти и художници, решихме, че това ще е един добър акцент на..

публикувано на 28.10.24 в 14:46
Людмила Петкова

Министерство на финансите не предвижда да увеличава данъците през 2025 г.

Министерство на финансите не предвижда да увеличава данъците следващата година.  Това съобщи служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова след извънредното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС). Разработени са редица приходни и разходни мерки, така че салдото в хазната да бъде до 3% дефицит от БВП на..

публикувано на 28.10.24 в 13:56

Започва авариен ремонт на топлопровод на столичната ул. "Найден Георгиев"

От днес "Топлофикация-София" започва авариен ремонт на топлопровод на ул. "Найден Георгиев", съобщи кметът на район "Подуяне" Кристиян Христов. Временно ще бъде затворен за движение участъка между ул. "Макгахан" и ул. "Скайлер". Очаква се ремонтът да продължи около една седмица, допълва Христов.

публикувано на 28.10.24 в 13:16
Велоентусиастите Калин Апостолов, Теодор Борисов и Иво Делин

С новите велоалеи, София става по-безопасна за велосипедистите

Велосъбитиeто "Критична маса" ще има ново издание на 31 октомври. Повече за събитието, както и за карането на колело, като част от градската култура, разказват в предаването “Радиокафе” представители на неправителственото сдружение "Велоеволюция" и редовни участници в групови карания в София: Калин Апостолов, Теодор Борисов и Иво Делин . В София се..

публикувано на 28.10.24 в 13:06