Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да се ускори прилагането на Закона за защита от домашното насилие

Снимка: pixabay

Общо 82% от българите смятат, че домашното насилие е сериозен проблем за обществото. Това сочи проучване на социологическа агенция "Тренд". Изследването е реализирано в периода между 17 и 24 януари 2024 г. чрез пряко полустандартизирано интервю "лице в лице" с таблет сред 1016 души на възраст над 18 години. Подробности по темата разказаха Евелина Славкова, Тренд и Надежда Стойчева, директор на Асоциация "Анимус".

По думите й на фона на резултатите, които показват, че има сериозен проблем по отношение на домашното насилие, в крайна сметка ако можем да намерим нещо положително в тази много чувствителна тема е, че над 80% от българското общество посочват, че това е сериозен проблем.

"Аз съм убедена, че през годините тази чувствителност е била много по-малка като цяло сред обществото така, че ако има нещо положително това е, че има вече сериозна обществена чувствителност по отношение на темата", допълни тя.

13% от българското общество не приемат, че удрянето на шамар е домашно насилие. 15% от анкетираните не приемат, че психологическият тормоз, като обиди, псувни, контрол върху начина на обличане също е домашно насилие. 18% от българите са на мнение, че домашното насилие е заслужено, което също е тревожен факт.

"Когато говорим за толкова чувствителна тема, за мен и 2% и 3% от българското общество, които не приемат като форма на насилие това да удариш шамар е изключително притеснителен симптом. Другото, което е притеснително освен тези конкретни примери, които сме тествали е недоверието на българите по отношение на ролята на държавата в контекста на домашното насилие", отбеляза Славкова.


Неотдавна 35 граждански организации обединени в коалиция "Заедно срещу домашното насилие" призоваха властта да ускори прилагането на приетия миналата година Закон за защита от домашното насилие. В открито писмо те критикуваха бавното и неефективно прилагане на промените в закона. По темата се включи и Надежда Стойчева.

"Най-сериозното нещо, което аз виждам в това изследване е, че по-голямата част от хората не вярват в полицията и правосъдната система. Това е тъжно и това един общо взето упадък и деморализиране на държавата, което се случи в последните години заради бездействието по въпросите за насилие. Последното нещо, което виждам е това, че голяма част от хората - 67% смятат, че са необходими още законодателни промени и да се увеличи наказанието. Трябва да е ясно, че Законът за защита от домашно насилие е граждански закон. Той изобщо не касае наказания за насилника. Той касае само мерки за защита на жертвата", сподели тя.  

По думите й в скоро време ще бъде приет координационен механизъм за взаимодействие на институциите, за да могат да вземат решения заедно с неправителствените организации. Министерският съвет трябва да подготви правилник за прилагане на закона, като по правилника ще има още работни групи, отбеляза, Стойчева, като той трябва да бъде приключен до края на март 2024 г. Тя каза, че до момента държавата не прави нищо за подхода към превенцията от домашно насилие.

"Първо трябва да се познават всички фактори и явления, които водят до това хората да упражняват насилие, или да бъдат жертви. Бъдещото поколение да бъде образовано и да променя лека-полека това. Да бъде образовано населението и това всичкото ще трябва да стане с някакво обединено усилие", отбеляза тя.

По въпроса за изготвянето на регистър за домашното насилие Стойчева посочи, че трябва да се изготви специална информационна система, която да бъде финансирана от държавата, като до нея да имат достъп съдии, прокурори и полицаи.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За Баба Марта: Ретро влак ще пътува от София до Банкя на 1 март

Атрактивен ретро влак ще направи два курса от София до Банкя на 1 март. Инициативата е на БДЖ, съвместно с Националния етнографски музей към БАН. Първото пътуване ще започне в 09.50 ч. от Централна гара София, с пристигане в Банкя в 10.14 ч. В обратната посока влакът ще тръгне в 11.40 ч. и ще пристигне в София в 12.04 ч. Второто пътуване ще..

публикувано на 18.02.25 в 10:44

Президентът свиква КСНС заради разпространението на наркотични и упойващи вещества сред децата

Президентът Румен Радев свиква през днешния ден Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) на тема "Рискове и заплахи пред националната сигурност, произтичащи от разпространението на наркотични и упойващи вещества сред подрастващото поколение и злоупотребата с тях".  На 12 февруари, с единодушие от 197 гласа „за“ депутатите приеха на първо..

публикувано на 18.02.25 в 08:30

От запад снеговалежите постепенно ще започнат да спират, но остава студено

През днешния ден от запад снеговалежите постепенно ще започнат да спират, а над югозападните райони и облачността ще се разкъсва. Ще духа слаб, в Източна България до умерен вятър от север-североизток и там ще има условия за виелици и навявания, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. Минималните температури ще бъдат между..

публикувано на 18.02.25 в 07:15

"Форум", 17.02.25: На Радев партия не му трябва, "политиката на цигулката", мажоритарните избори имат минуси

Новата седмица ще протече с нови събеседници коментатори. До 21 февруари горещи новини и теми ще коментират социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Днес водещият на предаването Константин Лавсов насочи разговора така, че той обхвана следните теми: Социалното неравенство. Разделението сред обществото се видя и в бойкота на..

публикувано на 17.02.25 в 18:40

Реалистичен, оптимистичен и песимистичен анализ за демографското бъдеще на София

Какви са прогнозите за демографското развитие на столицата и какви са тенденциите за няколко десетилетия напред, според Актуализиран анализ на демографското развитие и прогноза , разработена в три варианта за населението на Столичната  община по градоустройствени единици (ГЕ) за 2030-2040-2050 г.? Анализът е реализиран от общинското..

публикувано на 17.02.25 в 17:50

Близо с 10% поскъпват някои куриерски услуги от 1 март

Близо с 10% поскъпват някои куриерски услуги от 1 март. Две от най-големите компании въвеждат и нови правила при таксуването на най-леките пратки. От 1 март се въвежда 10% увеличение на цените за доставка на вътрешни и международни палетизирани пратки, което се налага по транспортно-логистични причини. Това потвърждава за БНТ една от водещите куриерски..

публикувано на 17.02.25 в 17:05
Илиана Балабанова

Има сфери, в които разликата между заплатите на жени и мъже е до 40%

Средната брутна заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете , показва изследване, направено за периода 2008-2022 г. от института "Зангадор" и представено на конференцията "Заплащане и равнопоставеност в България", организирана от Българска платформа към Европейско женско лоби (ЕЖЛ). Разликите във възнагражденията..

публикувано на 17.02.25 в 16:35