Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нови санкции на САЩ срещу Русия заради войната в Украйна и смъртта на Навални

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В изявление по повод втората годишнина от войната в Украйна американският президент днес каза, че ще бъдат обявени над 500 нови санкции срещу Русия заради войната в Украйна и заради смъртта на Алексей Навални.

Все още няма конкретна официална информация, тя ще дойде от финансовото министерство по-късно днес. Очаква се това да са санкции спрямо руския военнопромишлен комплекс и компании в трети страни, от които Кремъл се облагодетелства, както и хора, свързани със затвора, където е бил Навални. Санкциите се очаква да са в партньорство с други страни.

Вчера Байдън каза, че се е срещнал с Юлия и Дария в Сан Франциско. На срещата американският президент е отправил съболезнованията си и е изразил възхищението си от невероятния кураж на Навални да се бори срещу корупцията и „за свободна и демократична Русия, в която силата на закона важи еднакво за всички.“

За Байдън руският президент Владимир Путин е отговорен за смъртта на Навални и за това ще има санкции.

  • Новините, свързани с войната на Русия срещу Украйна, показват, че нуждата от външна помощ за Украйна е крайно необходима в навечерието на втората годишнина от агресията на Кремъл. От една страна имаме загуби за украинските сили, от друга има притеснения за това, че Иран може да даде балистични ракети на Русия, които да се използват срещу украински граждани. Тези притеснения се появиха след новина на Ройтерс от тази седмица. Все още няма официално потвърждение на информацията. Официално Вашингтон казва, че не са видели да има пренос на ракети от Иран до Русия, но не изключват да има план това да се случи.

Белия дом и демократи законодатели искат да видят пакета приет, като случващото се им помага да илюстрират спешната нужда от това. Последните развития на фронта и последните новини показват мощта, срещу която е изправена Украйна – Русия с помощта на друга държави. Апелът е да се действа, защото в противен случай Русия ще превземе Украйна.

Забавянето идва от разцеплението по темата в редиците на републиканците. Някои републиканци не са поддръжници на помощ за Украйна, но все по-ясна стават възможните последствия. Например превземането на Украйна от Русия може да даде зелена светлина на Китай да навлезе в Тайван. В същото време има и конгресмени като сенаторите Рон Джонсън, за които Украйна е загубена кауза.
Но това пък е в разрез с обществените нагласи. 

Допитване на YouGov oт този месец показва, че 9% смятат, че Украйна ще загуби в следващата година.  Предстои да видим дали последните развития около Русия и общественото мнение ще дадат тласък за приемане на помощта.

Камарата на представителите се връща от ваканция на 28 февруари, когато основната работа вероятно ще е бъде гласуване на бюджет на правителството. Законодателите ще имат по-малко от седмица да гласуват бюджет, за да предотвратят т.нар. shutdown.

  • Тази седмица Съединените щати наложиха вето на резолюция в Съвета за сигурност на ООН за спиране на огъня в конфликта Израел-Хамас. Това породи критики от международни организации заради бедстващата ситуация в Газа. В същото време в Щатите могат да се видят протести, настояващи Белия дом да започне да говори за спиране на огъня. 

От началото на конфликта Вашингтон подчертава подкрепата си за Израел с мотива, че има право да се защитава. Конкретно тази седмица американската страна аргументира ветото си в Съвета за сигурност на ООН с това, че подобна резолюция "би изпратила грешно послание на Хамас" и би подкопала преговорите за по-мащабен план за мир. Америка си навлече критика за това като се постави в изолирана позиция по въпроса. Страни партньори са за незабавно спиране на огъня в конфликт, в който според здравното министерство в Газа са загинали над 29 хиляди души.

От тук се изпращат и все по-настойчиви сигнали към Израел по въпроси като например за хуманитарна помощ и цивилни жертви. Администрацията на Байдън иска да види подобряване в действията на Израел в тази посока и като това не се случва се усеща едно губене на търпение. 

Как точно се усеща? Щатите наложиха вето на резолюцията за спиране на огъня в Газа, но предложиха своя, в която поискаха временно спиране на огъня веднага щом това стане възможно при условие, че всички заложници са освободени. В новата проекторезолюция има искане за вдигане на бариерите за хуманитарна помощ в Газа. Не е ясно кога тази резолюция ще се гласува, но пък е ясно, че искането за спиране на огъня от Израел е стъпка към промяна в риториката на Щатите спрямо Бенямин Нетаняху.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Със Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд

Цариброд: трябва да сме сплотени и единни

Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия.  Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е  поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..

публикувано на 12.01.25 в 11:54
Иван Симов

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, лента първа

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..

публикувано на 11.01.25 в 16:00
С Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на международна фондация “Алеко Константинов”

Софийски разкази - Алекови дни 2025

Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..

публикувано на 11.01.25 в 15:00
Филип Тотю

Адресите на любовта - войводата Филип Тотю

Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила  за хайдутина -  да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...

публикувано на 11.01.25 в 14:00

Пикасо - само част от музейния фонд графики на Квадрат 500

Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от  Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:

публикувано на 10.01.25 в 20:13
Нели Симеонова

Третите в света на космическата храна

Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии  трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..

публикувано на 10.01.25 в 20:03

Радичков връх, Антарктика

С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за  инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..

публикувано на 10.01.25 в 19:29