Необходими са законови промени, с които да се уреди статутът на националните курорти, заявяват от Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА). Чрез подобни нормативни мерки могат да се решат редица нареждали проблеми, които пречат за пълното реализиране на потенциала на страната ни като туристическа дестинация.
"Има определение за национален курорт, но това нищо не значи, не е облечено със съдържание. Какви национални курорти, каква структура, след като няма финансиране, както навремето?! Туризмът работи въпреки държавата.
12 до 14% от Брутния вътрешен продукт произвежда туризмът. Може би половината население в България работи и се прехранва от дейности, свързани с туризма", коментира БНР-Радио София зам.-председателят на БХРА Веселин Налбантов.
"Говори се, че курортите са се разраснали, че са се превърнали в бетонни блокове, че сме нарушили природата и т.н. Но за това не са виновни колегите, които работят на терен. Виновна е държавата, защото тя решава всичко това. Нароиха се безброй апартхауси, които категоричното обезличиха това понятие курорт или дестинация, която се занимава с туризъм. Има нелоялна конкуренция."
Веселин Налбантов даде конкретни примери за (не)стопанисване на инфраструктура в части от Несебър и Слънчев бряг.
"Проблемите са едни и същи на много места. Ние работим 4 месеца, имаме ток, вода. През останалото време плащаме данъци, но не получавам нищо. Просто държавата трябва със законодателен акт да нареди на общините да плащат за това, което получават", допълни зам.-председателят на БХРА.
С него разговаря Катя Василева.Конкурс, насочен към инициативи за предотвратяване на раздялата между деца и техните близки и осигуряване на ранна подкрепа за семейства в уязвими ситуации е обявила фондация "Работилница за граждански инициативи". Подкрепени ще бъдат инициативи, които развиват уменията, знанията и увереността на родителите – чрез обучения, срещи, създаване..
Днес ще е слънчево. Около и след обяд над Западна и Централна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи от дъжд и гръмотевични бури. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб до умерен северозападен вятър, в Югоизточна България от север-североизток. Максималните температури ще са от..
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..