Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радомир се събужда

6
Паркът в Радомир
Снимка: архив БНР

Радиокафе гостува на община Радомир, като пръв пред микрофоните ни застава кметът Кирил Стоев:

"Кметът работи 24/7, всеки ден е работен. Радомир се събужда от сън и скоро ще стане прекрасно място за живеене. Имаме 32 населени места. Радомир е създаден като аграрен град, през индустриализацията е създаден още през 60-те завод Електрик, после е ЗТМ, плануван за над 10 хиляди, в момента са около 150-60. Оранжерийният з-д се занимава с метални конструкции, имаме и нови модерни предприятия за климатици и обработка на неръждавейки. Имаме добра комуникация с ръководителите им.

Има прекрасни места, които могат да бъдат реформирани и да привлекат туристи. Местността "Дивите божури" е прекрасна, трябва да се рекламира за планински туризъм, особено когато цъфтят божурите.

Жителите на града са около 13 хиляди, в цялата община - около 22 хиляди. Сега прирастът не е такъв, няма много младежи, това е един от проблемите. Искаме да ги задържим, но нямаме и спортна зала. Има забавяне темповете на пътуване към София, има работещи, пътуващи от София за фармацевтичния завод в Радомир.

Приоритетите са инфраструктура - водоподаване, особено в отделни села, където тръбите са морално остаряли. Имаме разговори с потенциални инвеститори. Опитваме се да оправим максимално бързо това, което можем. Надявам се в най-скоро време да реконструираме парка. Туристическият потенциал не е усвоен. Проблем са и бездомните кучета - особено в селата, трябва да се изгради общински приют за най-агресивните."

Следва адвокат Пламен Димитров - юрист на Община Радомир:

"В 2019 намерих с. Долни Раховец, впечатли ме, къпем се и поливаме градините с минерална вода. Селото е хубаво. Тук се отглежда един от най-хубавия чесън, според "Нешънъл Джиографик" е трети в света. От миналата година започна много добър фестивал на чесъна.

Един юрист е длъжен да защитава интереси. Имаше 15 дела срещу общината в 2023, 10 от които за ухапване от кучета. Исковите молби са едни и същи, кучето си остава същото, хората са различни. Според ветеринарната лекарка кучето е кастрирано и не е агресивно.

С г-н Стоев бяхме конкуренти, програмите ни се доближаваха. Радомир трябва да стане предпочитано място за живеене."

Слушаме и Станислава Генадиева - заместник-кмет по култура, образование, социални дейности, младежки дейности и спорт, проекти:

"През цялата година имаме планирани културни дейности. Акцент е празника на града - Димитровден. Преди това е Празникът на бозата, тази година ще надградим Фестивала на чесъна. Имаме много самодейци. Работим много добре и с образователните институции, Младежкия дом.

Имаме 3 детски градини, 2 държавни училища, 3 общински в града и 3 в селата. Ежедневно има осигурен транспорт за учениците от селата. Голяма част продължават обучението си във ВУЗ - в София и Благоевград. 

В социалната сфера работим по програми на МТСП и АСП, имаме Център за настаняване от семеен тип, Дом за стари хора - радостно е, че хората получават адекватна и навременна грижа. Лица с увреждания могат да работят в социални предприятия. Ежедневно ни търсят с всякакви, вкл. социални проблеми.

Спортните съоръжения не са достатъчни. Има проект за изграждане на мултифункционална зала. Имаме одобрено финансиране 50% от ММС за покрит тенис корт, останалите са общинско финансиране. През май ще направим маратон. Довършваме и проект за артистично ателие за уязвимите групи деца. Надяваме се да развием и културния туризъм."

В разговора се включва и Владимир Димитров – старши треньор на ФК „Струмска слава“, общински съветник:

"Клубът се създава в 1927 от два предишни клуба. Футболът в Радомир е на добро ниво, по-добри сме от окръжния град Перник, гордея се, че вече осма година сме сред най-добрите отбори в България. Трябва да милееш за спорта, цялата ми кариера е била в Радомир. Много труд и нерви ни костваше минаването в по-горното ниво. Ще останем само на издръжка на общината, твърде малко се отделя внимание на спорта от държавата. 

Изключително впечатление ми направи уникалната база в Айндховен, 14 затревени терена и деца от 4-5 години, това даже не можем да си го мечтаем. Едно дете е по-добре да спортува, отколкото да е пред телефона и компютъра. Почти не се четат книги, тази тема ми е болна. А масово децата са с наднормено тегло. Не може в начално училища да няма учител по физическо, не може учителка в костюм и с токчета да прави това. Преди се правеше физзарядка, влизаш в час по-енергичен.

За един малък град всички се познаваме и обратната връзка с всички избиратели е повече от добра. Досега обаче нямаше чуваемост и обратна връзка. Посетихме всичи населени места. Проблемите на хората са най-вече от битов характер - липсата на вода, пътищата, бездомните кучета. Решенията са по-дългосрочни, изключително трудно е всичко да се реши на момента. От три месеца сме и няма как с магическа пръчка да решим трупаното с години. Малко повече търпение!"

Финалът е с Гергана Здравкова - заместник-кмет специализирана администрация, техническа служба, инфраструктурни обекти:

"Проблемите в почти всяко населено място бяха с инфраструктурата, водоснабдяването. Фокусът не е само към града, а и към малките населени места. Имаме спечелен проект за подмяна на уличното осветление. Друга част са лесно разрешими организационно, имат необходимост да сме сред тях, да има чуваемост.  Нещата трябва да се приоритизират. Трябва да се изгради доверие в администрацията.

С. Дрен беше доста по-населено с млади хора. В последните 2-3 години има търсене от страна на младите, особено с работата от разстояние, млади се заселват там и искат да се подобри страната. Направиха фондация, събират хората на различни празници. Преди имаше период на леко отчуждаване, но от 2-3 години нещата се променят. Много е хубаво да ги подкрепим - да се връщаме към родните си места. Младежката енергия трябва да създаде по-добър облик."








По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Таланти от трети страни сформират резервен ешелон за работодатели от ЕС

Европейският икономически и социален комитет прие становище за предложението на ЕК за създаване на Резерв за таланти на ЕС. Това ще бъде първият доброволен инструмент на равнище ЕС за предлагане и търсене на работа за граждани от трети страни , отворен за присъединяване за заинтересованите държави-членки. Очаква се по-късно през годината..

публикувано на 01.05.24 в 16:50
Георги Първанов

Георги Първанов: Най-важният капитал вдигна цената си на пазара на труда

От 6-дневна работна седмица по 12 часа във фабриките преди по-малко от век, светът върви към все по-интелектуален труд и налагането на 4-дневна работна седмица. Ситуацията на пазара на труда много се промени през последните години. Демографската криза, културната промяна, социалните медии, недостигът на работна ръка са фактори, с които..

публикувано на 01.05.24 в 15:15

От днес се променя част от маршрута на столичната нощна автобусна линия № 2

От днес (1.05.2024 г.) се въвежда промяна в организацията на движение на нощна автобусна линия № 2 (кв. "Обеля" – Студентски град), съобщиха от Центъра за градска мобилност. Променя се маршрутът на линията - от бул. „8-ми декември“, по ул. „Акад. Стефан Младенов“, по ул. „Доктор Йордан Йосифов“, наляво по ул. „Акад. Борис Стефанов“, по ул...

публикувано на 01.05.24 в 14:21
Боядисване на яйца за Великден

Деца от различни националности ще боядисват великденски яйца

Фондация "От нас зависи" организират боядисване на яйца в Младост 3 за деца от различни националности. Събитието ще се проведе за втора поредна година. Подробности разказа Весела Деянова, председател на фондацията. "Както сега изключително много работим с украински бежанци, желанието ни беше да създадем една възможност, в която децата, с..

публикувано на 01.05.24 в 13:18

"Първата пушка" - спектакъл посветен на Априлското въстание

Всяка година на 1 май по традиция в Копривщица се провеждат интересни исторически възстановки. Театралният спектакъл "Първата пушка" е възпроизвеждане на епизоди от Априлското въстание, което избухва по нов стил на днешната дата преди 148 години точно на Площад "20 април". От Копривщица предаде репортерът на Радио София Боян Бочев. "Радвам..

публикувано на 01.05.24 в 12:43

"Аз съм мама предприемач" представя майки-мигрантки и професионалния им път в България

„Mom got a job” е кампания на организацията „Мулти Култи“, в която майки мигранти разказват за професионалния си път, въпреки препятствията, с които са се сблъскали. Пред Радио София Бистра Иванова от екипа на „Мулти Култи“ сподели, че кампанията е свързана с емпатия, връзки между хората и интересни истории. „Вече 13 години работим..

публикувано на 01.05.24 в 12:06

Латинска Америка през очите на писателката Кристина Павлова

"Многото стаи" е новата редактирана и допълнена книга на Кристина Павлова. Романът е излизал със заглавие "Изкушени от светлината" през 2006 г. Павлова е лекар, а кариерата ѝ включва и академична дейност в Мексико. Автор е на редица статии и изследвания, както и три романа. "Дните са дни на огромно вълнение, на страшно много емоция от една..

публикувано на 01.05.24 в 11:53