Две години след началото на агресията на Русия в Украйна и последвалата бежанска вълна у нас и в Европа, децата и семействата продължават да се интегрират в българското общество.
От около 53 300 украински граждани в България приблизително 40 на сто са деца, изтъкна БНР-Радио София Мария Янкова, директор "Образование" в УНИЦЕФ.
В български училища за записани 3800 от украинските деца.
80 на сто от децата и младежите обаче не са приобщени към българската образователна система. Сред причините са: някои продължават да учат онлайн към украински учебни заведения; някои вярват, че войната ще приключи във всеки един момент и очакват да се върнат в родината си; съществуват разлики в образователните системи; при изпълнение на програмата за настаняване се обособиха по-големи общности на места, където няма достатъчно училища или възможности за работа.
България е сред държавите с най-малък процент деца, включени в образователната система на приемащата страна.
Снимка: unicef.org
Янкова припомни кампанията „Добре дошли в училище“ от 2022 г.
Тогава са информирани семействата за стъпките за записване в детска градина и училище, както и за позитивите от това - получаване на европейска диплома, обучение по български език, друга подкрепа и т.н.
"Това беше възможност децата и младежите да рестартират живота си, да имат нормалност, спокойствие, нови приятелства, социализация – посочи Мария Янкова. – От друга страна кризата с бежанците показа някои латентни недостатъци в българската образователна система."
Тя не скри, че са получавали сигнали за тормоз в училище, език на омразата, дискриминация.
"Може би трябваше предварителна информация и подготовка на родители и деца по темата."
След 2 години война отговорът на кризата преминава от хуманитарен в интеграционен подход. Подкрепата, оказвана в т.нар. „сини точки“, вече се трансформира в помощ и услуги през институции на общините.
В момента представители на УНИЦЕФ има в украинските градове Киев, Лвов, Одеса, Днипро, Полтава, Николаев и Харков, където предоставят хуманитарна помощ и подкрепа на децата и семействата им.Чуйте разговора на Невена Николова.
Коментатори във "Форум" тази седмица са икономистът и политически анализатор Георги Вулджев и дългогодишният журналист Едуард Папазян. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: - Бойко Борисов заяви, че "с облекчение" оттегля кандидатурата си за премиер - Възможно ли е правителство с равноотдалечен..
Вече 12 години фондация "За нашите деца" осъществява кампанията "Тази Коледа чудесата правите Вие". В нея могат да се включат компании, корпоративни екипи и бизнеси чрез продукти с кауза. До 22 декември екип на фондацията ще бъде и на Sofia Christmas Fest, където на специален щанд могат да бъдат закупени коледни изненади с благотворителна цел,..
Десетото юбилейно издание на "Базар на професиите", организирано от Българската мрежа на глобалния договор на ООН ще срещне деца и младежи с компании и професионалисти от различи сфери. То ще се проведе на 29 и 30 ноември в иновационен Форум "Джон Атанасов" на София Тех Парк. "Базар на професиите 2024" ще премине под надслов "Твоето бъдеще по твоя..
Приютът за бездомни хора в Перник става целогодишен. Той е с капацитет за 10 лица и освен подслон през зимата, осигурява на настанените в него и топла храна. Центърът за бездомни хора се намира в кв. "Калкас" и досега функционираше само през зимните месеци. Той е създаден през 2020 г., припомни пред Радио София кметът на Перник Станислав..
В предаването “Радиокафе“ художникът Орлин Атанасов разказа за изложбата „Странни мисли по никое време“, която се открива на 27 ноември в джаз клуб в София. "Никое време“ е времето, в което живеем, а “странните мисли“ го съпътстват, изскачат най-различни, изненадващи и мен самият, затова си мисля, че би била любопитна и за зрителите",..