Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

АИКБ продължава борбата със сивата икономика

Снимка: БТА

250 предприятия и над 1400 заети лица ще бъдат консултирани по новия амбициозен проект на Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ) за борба със сивата икономика и подкрепа на зелен преход и дигитална трансформация. АИКБ стартира нов четиригодишен проект, чрез който продължава борбата със сивата икономика и подкрепата на политики за осигуряване на квалифицирани кадри по търсените от работодателите професии в ключови за българската икономика сектори. Тя е непримирима в борбата си със сивия сектор и недекларирания труд, от които годишно държавата ни губи милиарди под формата на данъци и осигуровки и който нелоялно конкурира изрядните към фиска. Същевременно недостигът на кадри в страната е над 200 000 души и продължава да расте, което също води до загуби за икономиката ни. Все още има отлив от търсени професии на пазара на труда, за които е необходима стратегия за повишаване на тяхната привлекателност. Подробности разказа Росица Стелиянова - директор "Програми и проекти".

"Общо става въпрос за 17 сектора, които ние идентифицирахме като ключови за развитие на българската икономика по различни причини. На първо място, че близо около 65 на сто от работната сила е заета в тях. От друга страна те имат и най-голям принос към БВП и са сектори, които изпитват недостиг на работна ръка. Това са секторите машиностроене и металообработване, електротехника и информационни и телекомуникационни технологии, земеделие. От гледна точка на химическата индустрия частта в парфюмерия и козметика, образование, туризъм, също така транспорт, като тук влизат всички видове транспорт, текстил, производство на облекло и шивачество и няколко други дейности като култура, издателска дейност и т.н.", каза тя.

Стелиянова допълни, че в момента се провеждат срещи за да се види в кои от секторите търсенето на кадри е най-голямо. До момента се е установило, че най-търсени са инженерите, следвани от медицинските кадри и пилотите. По думите й начинът да се увеличи броя на завършващите по дефицитни специалности на първо място е към тях да се насочи финансов ресурс, да се облекчат условията за кандидатстване и да се намерят различни стимули, чрез които да се повиши интересът към тях. По настоящия проект партньори на АИКБ са КНСБ и КТ "Подкрепа", както и Министерството на труда и социалната политика.


Относно загубите на държавата заради сивата икономика тя каза:

"Това, което на първо място трябва да бъде направено са едни реформи, които да са съобразени с дигиталната трансформация, която в момента повсеместно навлиза във всички сектори и със зеления преход, от който искаме или не искаме не можем да избягаме."

Стелиянова добави, че тези промени изискват определено адаптиране, тъй като България е на последно място в Европа по дигитални умения. По думите й демографската криза е голяма, но безработицата е доста ниска, около 4.5% и това се дължи на намаляване на населението и работната сила.

"През следващите около 5-6 години близо около 30% от заетите в момента ще излязат в пенсионна възраст и за съжаление няма кой да заеме техните места. Виждаме, че имаме и отрицателен прираст в раждаемостта, децата, които завършват средно образование са два пъти по-малко от тези, които влизат като първолаци и поради тази причина няма да има и кой да работи. Неактивните са също около 900 хиляди и поради тази причина трябва всички партньори - синдикати, работодатели, държава да разработят много конкретни стимулиращи мерки", отбеляза тя.

Проблемите са липсата на умения в работната сила, недекларираната заетост, порочните практики на европейско ниво, свързани със системите за социална сигурност, които позволяват за кратък период да се работи в друга държава и след това да се получават обезщетения у нас за дълъг период от време, както и ниската мобилност. Според думите й когато дадена професия не е търсена, или изисква нискоквалифициран труд е нормално доходът да е по-нисък. На 25 март 2024 г. предстои церемония по връчване на наградите "Икономика на светло", която ще се проведе за единадесети път.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Природен парк „Витоша“

"Форум", 02.04.25: Витоша - символ и богатство за милионна София

В средата на седмицата във "Форум" коментаторите  Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), спряха вниманието си върху след ните теми:  Днешните протести на тема Насилие над деца . Дискусиите преди вота на..

публикувано на 02.04.25 в 18:35

На една сцена - две академии, обединени от инициативата "Musicorum Via"

"Пътят на музикантите" (Musicorum Via) е името на съвместна инициатива на Българската академия на науките и Националната музикална академия (НМА). Предстои поредица с поредица от концерти, която започва на 7 април в зала "Проф. Марин Дринов“ на БАН. В рамките на академичната година изявени студенти на Музикалната академия ще представят..

публикувано на 02.04.25 в 16:08
Снимки: Изследователски център „Тренд“

6 от 10 българи одобряват донорството, но не говорят за него, за да "не дърпат дявола за опашката"

Мнозинството от българите ( 55% ) са готови да дарят свой орган на роднина или близък , ако има животоспасяваща нужда, а 19% отговарят, че не биха го направили. По темата за донорството една трета от българите признават, че изобщо не са запознати , а 34% посочват, че "по-скоро не са запознати". 40 на сто биха се съгласили да дарят..

публикувано на 02.04.25 в 15:45
Юлия Спиридонова

Писателката Юлия Спиридонова: Трудно е днес да бъдеш дете и тийнейджър

Юлия Спиридонова, е една от най-четените и превежданите български писатели за деца и юноши . Книгите ѝ са превеждани на много езици. Носител е на множество награди като най-четен и обичан автор.  Тя  е номинирана за пореден път за наградата Астрид Линдгрен тази година .  В разговор в предаването "Радиокафе“ тя коментира британския сериал а..

публикувано на 02.04.25 в 15:14

Изслушване на кандидати за омбудсман по инициатива на 12 граждански организации

В аулата на Факултета по журналистика и масова комуникация към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ от 17:30 часа днес ще има изслушване на кандидатите за омбудсман, организирано от Форум „Гражданско участие“, Националният младежки форум, Български център за нестопанско право и други 9 НПО. Омбудсманът на Република България е..

публикувано на 02.04.25 в 14:50

Танцовият пърформанс "Drag ON" forever ще се играе в София, Габрово и Бургас

През месец април Александър Георгиев, Жана Пенчева и Дарио Барето Дамас от артистичния екип STEAM ROOM представят своята нова творба drag ON forever. След премиерата в Стокхолм и българския дебют през 2023 г. спектакълът се завръща на софийска сцена, след това българското турне на представлението продължава с гостуване на публиката в град Габрово, на..

публикувано на 02.04.25 в 14:20

Моноспектакъл ни помага за трудното влизане в обувките на другия

Новата книга на писателката Албена Ненкова "Не, аз благодаря!" стана основа и на моноспектакъла на Бориса Сарафова-Черкелова , носещ същото име. "Не, аз благодаря!" - разказ за малкия човек, намерил убежище в илюзията "театър". Това е на пръв поглед една история за гардеробиерката Невенка, която е останала по случайност сама в дома на..

публикувано на 02.04.25 в 13:34