Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Опасни ли са мартениците от изкуствена материя?

Снимка: Любо Андреев

Мартениците от изкуствени материи, като полиестер и акрил например, могат да предизвикат алергични реакции при хората с по-чувствителна кожа, както и при децата. Риск от зачервявания и обриви съществува и когато са използвани вредни багрила за конците или другите елементи на изделието, предупреждават от онлайн платформата "Ние, потребителите". Метални елементи с високи нива на олово, кадмий или никел, пластмасови апликации с вредни химични съединения като често използвания Бисфенол А могат да доведат до нарушения на репродуктивната система и дори до онкологични заболявания.

Ако мартеницата има пряк досег до тялото, например при гривни, колиета, обеци, пръстени и други, задължително трябва да се избере такава, за която има информация за съставните елементи. Наличието на данни за производителя или вносителя също са гарант в някаква степен, тъй като те носят отговорност за безопасността. Подробности по темата разказа Габриела Руменова, създател на "Ние, потребителите".

"Рядко се срещат мартеници, които са придружени с подложни картончета, на които има информация за фирмата, дори координати за връзка - телефон и стационарен адрес. Това е важно, но в крайна сметка ако този, който ни предлага мартениците може да посочи фирма от чието име ги предлага, това също в някаква степен е гарант. Добре е все пак да проверим всичките телефони в интернет, има ли такава фирма, с такава търговия ли се занимава, информация за обратна връзка от потребители, които са пазарували", отбеляза Руменова.

Тя поясни, че когато се употребява пластмаса, която трудно се разгражда в околната среда, тогава трябва да се спазват специфични изисквания, тъй като се приемат законови промени в тази област, свързани с европейските директиви и изисквания. Според думите й, когато избираме мартеници със 100% изкуствени материали и когато закичваме дръвчетата с тях им вредим много. Също така ако ги подаряваме на малки деца трябва да внимаваме дали няма дребни елементи, които да бъдат погълнати.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Съставянето на кабинет няма да е трудно, а много трудно

Съставянето на правителство от сегашното 50-о Народно събрание няма да е трудно, а много трудно. Преговорите и консултациите не са толкова важни, колкото това, което ще се случи в самия парламент. Най-логичният вариант е кабинет с първия мандат, но засега ГЕРБ и ДПС не са осигурени с друга подкрепа. Вторият мандат (на ДПС) е почти неизпълним. С..

публикувано на 24.06.24 в 15:34

"И все пак животът е прекрасен" за младата актриса Али Костова

Младата актриса Александра Костова, гостува в предаването “Добър вечер, София“, за да ни каже, че все пак животът е прекрасен. Всъщност, така твърди и режисьорът Александър Морфов в своята най-нова постановка "И все пак - животът е прекрасен", в която Али Костова има удоволствието да участва. С Али си говорим и за кино, защото играе главните..

публикувано на 24.06.24 в 14:28

И когато е "завряна в ъгъла", изложбата на Недко Солаков впечатлява

Националната галерия "Двореца" представя Недко Солаков и изложбата му "Завряна в ъгъла (бъдеща) изложба #4" , която ще може да се види до 1 септември. Неин автор е Недко Солаков - един от  най-известните художници от своето поколение, добре познат на всички ценители, експерти, почитатели на модерното съвременно изкуство у нас и по целия..

публикувано на 24.06.24 в 13:52

"Трудът. Когато се наливаха основите" представя изкуството от ранния период на социалистическата власт у нас

До 24 ноември 2024 г. в Музея за изкуство от периода на социализма е разположена изложбата "Трудът. Когато се наливаха основите". Тя се фокусира върху една от най-важните теми в изкуството на социализма – трудът. В експозицията могат да се видят както класически образци на социалистическия реализъм, така и непоказвани произведения. Сред авторите на..

публикувано на 24.06.24 в 12:35

Във финалната фаза е изграждането на водния цикъл в Банкя

Изграждането на водния цикъл в Банкя вече е във финалната фаза, каза пред Радио София кметът на района Рангел Марков и добави, че в момента се извършва асфалтиране на участъците. „Предстои ни едно бурно лято по отношение на строителните дейности. Още малко търпение и се надявам този проект да завърши успешно, тъй като беше изпитание както за..

публикувано на 24.06.24 в 10:26

Политехническият музей е с обновен демонстрационен кабинет

От 11 ч. днес е откриването на обновения демонстрационен кабинет по физика в Националния политехнически музей (НПТМ). Входът е свободен. За БНР инж. Веселина Енева -  заместник-директор на НПТМ, сподели, че музеят е дом на над 22 000 експоната. Много години копнеехме това пространство да бъде обновено, за да се чувства нашата публика..

публикувано на 24.06.24 в 10:05

До края на март 2025 г. трябва да приключи разширението на столичния бул. "Рожен"

Разширението на бул. „Рожен“ е основният обект, по който в момента се работи в „Надежда“, каза пред Радио София кметът на района Димитър Димов. Преди месец е издадено разрешение и за втория етап на строежа. „Това е стратегически обект не само за район „Надежда“, но и за Столичната община. Надявам се до края на март следващата година, цялото..

публикувано на 24.06.24 в 09:28