"Това е по-скоро разказ, който ще премине в дискусия, тъй като ще разкажа за това, които се е случило преди 100 години. Догодина се навършват 100 години от най-кървавия атентат в историята на ХХ век в света. Атентатът в Св. Неделя, който организира БКП навлиза в историята на целия ХХ век. След това по мащабите си той беше надминат от това, което се случи в Ню Йорк в началото на 21-то столетие", сподели той.
По думите му заедно с организаторите са избрали темата, тъй като тя е непозната за по-младото поколение, а от друга страна дори да се знае нещо за този атентат, много от фактите за него са или неизвестни, или потулени. В годините след ВСВ с болшевизирането на БКП и превръщането й в секция на Коминтерна рязко се променят отношенията в българския политически живот.
"Това разделение, което се постига в тези години със Септемврийския метеж и след това атентата в Св. Неделя много трайно разделя българското общество и то за столетие напред. И до ден днешен раните от това злодеяние се помнят и това е разделило много фамилии, много общности в България и все още това не е преодоляно", отбеляза проф. Лилков.
Той каза още, че в атентата загиват повече висши военни, отколкото България е дала през войните. Извършен е съзнателно в църквата "Св. Неделя" по две причини. Едната е, че там ще се съберат много хора за опелото на застреляния от комунистите ген. Константин Георгиев и другата е, че комунисти не са влизали в храмовете и, че техни хора е нямало да пострадат.
"Искам да обърна внимание на следното: трябва да се прави разлика между обикновените членове на БКП и тогава и в последствие, и т. нар. "платени революционери". Между тях е имало хора, които са били на заплата и то не малко. БКП е единствената партия в българската история между 1920 и 1944 година, която има платен партиен апарат", отбеляза проф. Лилков. Той посочи още, че в онези години БКП действа като клетка на световна терористична организация.
"Срещу тези пари, които пристигат от Москва, срещу оръжието, инструктурите, подготвените кадри застава българската полиция, застават достойни хора, които пазят българската държавност. Крайната цел на Москва не е насочена срещу България, а нейните усилия целят Западна Европа. България е първият етап на по-нататъшните действия на Москва. И жертвите, които България дава в името на световния мир са жертви, които Европа е трябвало да прецени", добави той.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..