Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Резултатите от PISA не са толкова лоши за българското образование

Снимка: Архив

Не можем да се съгласим напълно и да приемем схващанията, че българският ученик е с най-ниската математическа, четивна и научна грамотност в света.

България излезе на едно от челните места на драстично ниски резултати на последното изследване PISA, но в други държави спадът е още по-голям.

Това се казва в анализ на учители специалисти от Приложна академия за образование "Синдео"

Въпреки широко мултиплицираните критики на българската образователна система след последното международно изследване, от организацията виждат и изтъкват позитивното в резултатите.


  • PISA е програма за международно стандартизирано оценяване на функционалната грамотност при 15-годишните ученици. Изследването не измерва само знанията по конкретни предмети, а и доколко учениците са подготвени да се справят с живота в съвременното общество и глобалния свят, в който всички ние живеем.
    От 2000 година насам, PISA измерва математическата, четивната и научната грамотност на учениците. Резултатите следва да приемаме не като черна статистика, а като ценен източник на информация за състоянието на българското образование.
"Сравнихме нашите данни с резултатите в други страни. Справили сме се по-добре в последните критични години. Нашите учители и ученици се оказаха по-подготвени за извънредните условия", коментира БНР-Радио София Ангел Георгиев (▼) от Приложната академия.

Самият учител прави урока интересен за децата, подчерта той:

"Имаме много инструменти и конкретни методи, с които правим обучението на децата по-приложно. Българската образователна система няма нужда от драстична промяна. Самите ученици вече изискват повече от училището и това, което могат и трябва да научат. Училището трябва да дава не само знание - то може да се намери. Децата се нуждаят повече от ментор, от вдъхновител.

Освен това за постигане на успех в обучението, комуникацията трябва да е тристранна: учител, ученик и родител, информацията трябва да е достъпна и видима от всички, да си сътрудничат."

Чуйте разговора на Невена Николова.

  • Ангел Георгиев е образователен иноватор с над 15 години опит като технически обучител и продуктов презентатор. Провеждал е обучения в Европа, САЩ и Близкия Изток. През последните 6 години е част от образованието по Софтуерно инженерство у нас. Той е един от основателите на Знам.бе и Приложна академия за образование "Синдео". Ангел е от хората, които изграждат СофтУни през годините, а в момента създава новите програми на професионалните направления в Software University, SoftUni Digital, SoftUni Creative. Преподава ИТ и дизайн на процеси в Увекинд. Водил е акредитирани обучения за учители. 
По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В музеи на САЩ и Канада над половин милион видяха 700 уникални артефакта от България

След повече година турне българските съкровища от изложбата "Владетелите на Европа" , представена в САЩ и Канада , се завърнаха в България и отново могат да бъдат видяни във витрините на Националния исторически музей (НИМ). В Чикаго живее огромна българска общност. В музея там работят и български експерти. Те предложили да бъде..

публикувано на 12.02.25 в 12:18

Група “Остава” с нова песен - “Виновен”

Чуйте целия разговор на Мартен Роберто и Свилен Ноев в звуковия файл . 

публикувано на 12.02.25 в 11:35

Виктория е първото инвитро бебе на Столичната община за 2025 г.

Още едно красиво момиченце се появи на бял свят, след като родителите му бяха финансирани по Програмата на Столичната община за подпомагане на семейства и двойки с репродуктивни проблеми, нуждаещи се от инвитро процедури с донорски яйцеклетки. Виктория е с мерки 3,850 кг и 51 см и се роди в болница "Надежда" под грижите на д-р Тихомирова,..

публикувано на 12.02.25 в 10:33

Качеството на топлоснабдяването е един от основните проблеми, за които гражданите на София сигнализират

Институцията на омбудсмана изпрати писмо до председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране доц. Иван Иванов и до изпълнителния директор на столичната топлофикация Петър Петров, в което настоява хилядите жители на София в жк. “Младост-1”, жк. “Студентски град“”, жк. “Дървеница”, кв. “Витоша” и кв. “Малинова долина” да получат компенсации..

публикувано на 12.02.25 в 09:13

Вече имаме опит в такива ситуации. Учениците излязоха в дистанционно обучение

Ние вече имаме опит, за да реагираме в такива ситуации, така че учениците излязоха в обучение от разстояние, в електронна среда. Обучаваха се онлайн в рамките на вчерашния ден. От днес топлоподаването в сградите на училището е възстановено, така че нашите ученици отново са на училище. Това заяви Таня Панчева - директор на 55. СУ "Петко Каравелов"..

публикувано на 12.02.25 в 08:51

Отбелязваме Световния ден за борба с епилепсията

През днешния ден отбелязваме Световния ден за борба с най-разпространеното хронично неврологично заболяване - епилепсията. Тази година инициативата се провежда под мотото: „Заедно за подкрепа и осведоменост“. Националният дворец на културата и сгради в още четири областни града у нас ще бъдат осветени в лилаво тази вечер – цветът на хората с..

публикувано на 12.02.25 в 08:33

В цялата страна ще бъде предимно слънчево

През днешния ден сутринта на места в равнините и котловините ще има намалена видимост. Минималните температури ще бъдат между минус 10° и минус 5°, в отделни котловини - до минус 14°, за София - около минус 10°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня над Източна България облачността ще се разкъса и намалее и в..

публикувано на 12.02.25 в 07:15