Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На евроизборите гласовете от родопско село и от Париж имат еднаква тежест

Снимка: РЕСЕКО

Какво очакват българите от развитието на Европейския съюз и неговите институции? Какви са перспективите и възможните, желани посоки, по които трябва да вървят европейските граждани, за да живеят и работят те в по-добри условия и отношения?

Кои са най-важните теми, които ги вълнуват преди (а и след) изборите за Европейския парламент, които у нас ще се проведат на 9 юни т.г.?

Колко от нашите сънародници искат и ще гласуват?

По тези въпроси Даниел Ненчев разсъждава заедно с госта, когото е поканил - юриста Мартин Стоянов, изпълнителен директор на РЕСЕКО България.

"Над 400 милиона гласоподаватели ще има на тези избори. Всеки от тях,  независимо от своите възприятия, ще има възможността да посочи как според него би трябвало да се развива Европейският съюз и в частност Европейският парламент. Гласът на човек от родопско село има същата тежест като на гражданин от центъра на Париж – отбеляза Стоянов в студиото на БНР-Радио София. – Има толкова много различия в хората, в различните парламентарни групи в ЕП, че наистина може да видим цялата палитра от мнения и интереси. Ние сме формулирали 5 ключови теми, но истината е, че те са стотици."

Мартин Стоянов

В изследване на РЕСЕКО са изведени като приоритети за европейския гласоподавател:

  • земеделска и търговска политика;
  • енергийна независимост и климатични промени;
  • политика за разширяване на ЕС; 
  • миграционна политика;
  • сигурност.

По един от приоритетите Мартин Стоянов коментира още:

"Важно е да споменем, че новият Пакт за миграция и убежище на ЕС предвижда промени, които до голяма степен ще облагодетелстват България, тъй като ние сме външна граница на Съюза към момента. Предвиждат се повече солидарни механизми за държавите, през които миграционен поток преминава, както и механизми, в случай, че някоя държава не иска да приеме мигранти тя да заплаща. Това дава отговор на някои от най-належащите проблеми през последните почти 10-ина години по отношение на миграцията. За съжаление по тази тема дискусия не се води по същество, играе се със страховете на хората."

Повече по темата, както и анкета с най-младите европейци, които могат да гласуват (18-годишните) може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Гергин Борисов

Гергин Борисов: Само с 50 намаляват паркоместата заради новата организация на движение в центъра на София

Проектът за реорганизация на движението по булевардите „Витоша“, „Патриарх Евтимий“, „Фритьоф Нансен“ и „Ген. Скобелев“ е възложен в устройствения план още през 2011 г., но не е реализиран. Стартирането му сега предизвика негативни реакции от страна на живеещите по четирите булеварда. Въпреки това трансформацията на булевардите продължава...

публикувано на 07.05.24 в 09:46

Пролетта се завръща с температура в София около 25°

Днес ще бъде предимно слънчево с разкъсана висока облачност. В следобедните часове, главно над планинските райони ще се развие купеста облачност и на отделни места ще превали и прегърми, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб вятър от юг-югозапад, който в Дунавската равнина временно ще се ориентира от запад-северозапад и ще се усили до умерен. Дневните..

публикувано на 07.05.24 в 07:35

София е домакин на Food & Beverage Forum

Притежава ли България потенциала да се превърне в международна гурме дестинация – това е една от основните теми, които ще бъдат обсъдени по време на Food & Beverage Forum – първата по рода си професионална среща на шеф-готвачи, хотелиери, ресторантьори и доставчици за индустрията. Тя ще се проведе на 8 май 2024 г. в Event Space 2020 (малкото НДК)..

публикувано на 06.05.24 в 18:22

Суровините - новото политическо и дипломатическо оръжие

От началото на 90-те години на миналия век, т. нар. суровини от критично значение станаха основна и на този етап все още незаменима суровина в производствения процес на много индустриални сектори и на технологиите, от които зависи зеления преход. Необходимостта от тези суровини в съвременните икономики нараства експанзивно, тъй като те са..

публикувано на 06.05.24 в 16:51

Концертмайсторът - художник Мичо Димитров с изложба в София

До 30 май, в столичната галерия „Икар“, цигуларят и педагог маестро Мичо Димитров представя 26-ата си самостоятелна изложба. Той е роден в Пловдив. Завършва музикално училище, а след това и Консерваторията в София при Боян Лечев и Владимир Аврамов. Финалист е на конкурса „Чайковски" в Москва, лауреат на конкурса „Фриц Крайслер" във Виена...

публикувано на 06.05.24 в 13:56

На акордеон свирят само храбрите

На 6 май отбелязваме Световния ден на акордеона. Това е датата, на която инструментът е патентован. За Калоян Куманов акордеонът е живот. Пред Радио София той сподели, че би разграничил акордеона от всички останали инструменти. „6 май е Ден на храбростта. Наистина този инструмент е за храбри хора, защото много малко хора издържат до край...

публикувано на 06.05.24 в 12:52

Започва новият сезон на "Литературни маршрути"

За шеста година фондация „Прочети София“ организира едно от най-важните си събития - „Литературни маршрути“. Тази година са подготвили 14 напълно нови градски литературни исторически разказа. Автори ще бъдат поети, писатели, литературни историци, изследователи и журналисти. Пред Радио София Тодора Радева от фондация „Прочети София“ обясни, че първият..

публикувано на 06.05.24 в 11:49