По повод първия пролетен празник за годината - Баба Марта - от Задруга на майсторите на народни и художествени занаяти в Националния етнографски музей запознаха децата с традициите на празника и символиката в мартениците. С помощта на майсторките те изработиха мартеници и днес ще ги подарят на своите близки. Те им пожелават здраве и късмет.
И тази година Етнографския музей с институт към Българската академия на науките продължи традицията, като вече не под формата на ателиета, а като образователната програма запозна децата с Баба Марта, първи март и начина, по който празникът се е празнувал в традицията.
В обучението се застъпва образователна част, презентация и разказ за начина по който нашите предци са празнували този празник, за символиката на мартеницата и легендите свързани с Баба Марта, обяснява уредникът на музея Мария Боянова.
"Задаваме въпроси на децата, има работни листи, за да запаметят информацията и след това идва изработката на мартеници, децата прилагат въображение, стараем се да се съобразяваме с традиционните форми", поясни тя.
Най-често децата изработват гривни и герданчета, тъй като за Пижо и Пенда се изисква малко повече сръчност. "Децата си избират конци и мъниста", посочи още Боянова.
Мнението и на децата.
"Мартеницата се изработва като сплитаме червен и бял конец на две различни посоки", каза дете.
"Ще подарим на всички близки и приятели и ще кажем " а са живи и здрави и да имат късмет", коментира друго. Трето ще подари на баба си, дядо си на всички госпожи в училище.
Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Обобщение на темите от седмицата - Политически сюжети на родна почва – коалицията, опозицията, скрити и явни..
Изгубени в “Кварталът на писателите” е вълнуващо градско приключение, което ще те пренесе в сърцето на литературната история на град София. Създадена в партньорство между “Вътрешен глас" и "Бохемска София", тази градска игра предлага незабравима разходка из един от най-богатите на истории райони на столицата. Мисията ще те отведе на пътешествие..
Поправките в Закона за движение по пътищата минаха на първо четене в парламентарната комисия по транспорт през тази седмица. Депутатите намалиха максималната скорост за движение по магистралите от 140 км/ч на 130 км/ч и решиха пътната полиция да има достъп до общинските камери. Пред Радио София изп.-директор на Асоциацията за квалификация на..
Продължава набирането на доброволци в първия мащабен български проект за цялостно геномно секвениране “Геномът на България“ . Проектът цели да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременните българи, която ще бъде използвана и в бъдещи научни медицински изследвания. Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на..
Институтът за изучаване на американска философия и семиотика засилва своята дейност в София. На 12 април ще бъде открит Института за изследване на американска философия и семиотика. Това е една млада организация, създадена през последните три месеца. “Всичко започна изключително случайно. Ние сме хора от различни образователни и академични..
Стоян Михалев се оттегля за 3 седмици. След масовото недоволство, което предизвика смяната на зам.-кмет в столичния район "Оборище", представители на протестиращите граждани се срещнаха с районния кмет Георги Кузмов, Божидар Емануилов, Стоян Михалев и представители от ДСБ. В "Оборище" готвят протест в защита на зам.-кмета Божидар Емануилов. На срещата от..
Утре (12 април 2025 г.), в София ще се проведе протест "България няма деца за убиване“. Целта е да се даде гласност на този национален проблем. Протестът се организира от "Заедно срещу безумията по пътищата - Инициативен комитет“, Сдружение "Искаме справедливост и сигурност на пътя" и др. Те отново ще отправят искания за безопасност на пътя и..