Всички те обединени в един отбор “500 miles“, който спечели Кино предизвикателството за 2024 в София, инициатива, която ще се случва в още 14 града на страната с подкрепата на НФ „Култура“ на Столична общината, Община Бургас и още няколко общини, съобщи Кристина Верославова.
По думите й, събитието в София е протекло в духа на много позитивна енергия и вдъхновение от работата с младите хора.
Предизвикателството към участниците се състои в това, по зададена тема да направят късометражен филм за 24 часа. За отбора “500 Miles“ ключовата дума е „Сол“.
„Събрахме се да помислим какво ще правим и решихме да тръгнем от солта като подправка или музикален тон, но се отдалечават от многото интерпретации".
„Решихме да разкажем една история, която поне за мен е много лична, момиче и момче на къстопът, търсещи се един-друг“, споделя режисьорката на проекта Алина Антонова.
„Изкарахме солта като наличие на две крайности – когато посолиш ястието, то става по-добро, но когато прекалиш със солта, няма никакво решение на проблема“, споделят останалите от отбора.
Филмът за пресечните точки между любовта и солта, създаден от младите участници в "Предизвикателството", може да бъде видян в Youtube под името “Сол минор“ –“500 Miles“.
„Предизвикателството беше филмът да е до 5 минути, нашият беше 4`50, точно на границата, решихме да премахнем последните две сцени, тъй като менторите ни казаха, че са ненужни“, разказват от отбора.
Наученото:
"Усвояваш умението да работиш с хора, култивирайки търпение към тях, като режисьор и оператор можеш да реализираш собствената си визия за филма, работата с другите е интересна, защото са много интуитивни, сетивни и непрофесионални", сподели режисьорът на лентата Алина Антонова.
Трудно е да се работи с приятели, които се познават толкова добре, казва Лиана Желева.
И някъде там в спора се ражда истинското изкуство.
Още за Предизвикателството и това, което предстои, чуйте разговора на Даниел Ненчев в звуковия файл.
Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Несистемните партии в българската политика – временна мода или устойчива тенденция -..
Наднормено замърсяване с азотен диоксид в София през 2024 г., отчитат от екологичното сдружение "За Земята". Те призовават за спешни мерки, тъй като новите годишни данни от измерванията на сдружението показват тенденцията да е дори към по-високи концентрации на замърсителя. В над 91% от точките в столицата, в които "За Земята“ проследява..
Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..
Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..
Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида. Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като..
45 училища от 34 населени места в цяла България ще станат част от випуск 2025/2027 на програмата “Училища за пример“ на фондация "Заедно в час" през месец юли. Участниците са рекорден брой, след като през 2024 г. беше разширен обхватът , включвайки 40 училища. Програмата подкрепя училищните екипи да усъвършенстват преподавателските си..
През следващия месец Федерацията по фелинология организира първата по рода си в България Международна изложба на котки. За два дни (17 и 18 май) София ще се превърне в столица на красотата, обаянието и любовта към животните. Ще се съберат най-елегантните и впечатляващи котки от целия свят, твърдят организаторите. Пред БНР-Радио София..