Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мара Белчева отново е близо до Пенчо Славейков

Снимка: nlmuseum.bg

Голямата българска поетеса и муза на Пенчо Славейков няма свой музей в София, но неин кът вече е обособен в къщата музей на "Петко и Пенчо Славейкови".

"Едната стая на музея е посветена на Петко Славейков, а другата - на Пенчо. В уредническата стая се направи кът за Мара Белчева с нейни оригинални вещи, разказваме за творчеството и съдбата ѝ", отбеляза пред БНР-Радио София Атанас Капралов, директор на Националния литературен музей.

В изложбата освен лични могат да се видят преводи ("Тъй рече Заратустра" и др.), ценни ръкописи и писма на Мара Белчева, нейни портрети, ръкописи, картички, които са си разменяли с Пенчо Славейков.

"Тя не е толкова популярна като Елисавета Багряна и Дора Габе, но също е прекрасна поетеса. На 23 г. остава вдовица (Христо Белчев бил е финансов министър при Стамболов). Учила е във Виена и Женева, превежда от няколко езика. През 1903 г. Пенчо Славейков гостува в дома ѝ. Тогава Иначе мълчаливият поет станал доста разговорлив", допълни Капралов.

Атанас Капралов

По думите му, Пенчо е бил чаровен събеседник с богата култура и силен дух. Всички млади поети са се възхищавали от него. Въпреки трудния му характер Мара Белчева го е приела в сърцето си. Казва, че един ден любов с него е равен на цяла година.

Връзката им дава добри плодове. Тя твори, той самият е доста вдъхновен. Превеждат заедно Ницше. Когато Славейков е уволнен като директор на Народната библиотека и напуска България, заминава за Цюрих, Мара отива с него, дори продава къщата си за да го издържа, до последно се грижи за него.

Чуйте разговора на Гергана Пейкова.

  • Атанас Капралов анонсира, че в къщата музей „Христо Смирненски“ на 7 март от 18 ч. ще се проведе вечер, посветена на млади и утвърдени български поетеси. В рецитала ще участват Надежда Захариева, Валентина Радинска, Петя Цолова, Светлана Йонкова, Елена Алекова, Павлина Йосева, Здравка Шейретова, Райна Дамянова, Красимира Макавеева, Марина Матеева, Лиза Шапкарева, Таня Танасова и Катя Кремзер. 
По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

София е домакин на Food & Beverage Forum

Притежава ли България потенциала да се превърне в международна гурме дестинация – това е една от основните теми, които ще бъдат обсъдени по време на Food & Beverage Forum – първата по рода си професионална среща на шеф-готвачи, хотелиери, ресторантьори и доставчици за индустрията. Тя ще се проведе на 8 май 2024 г. в Event Space 2020 (малкото НДК)..

публикувано на 06.05.24 в 18:22

Суровините - новото политическо и дипломатическо оръжие

От началото на 90-те години на миналия век, т. нар. суровини от критично значение станаха основна и на този етап все още незаменима суровина в производствения процес на много индустриални сектори и на технологиите, от които зависи зеления преход. Необходимостта от тези суровини в съвременните икономики нараства експанзивно, тъй като те са..

публикувано на 06.05.24 в 16:51

Цигуларят Мичо Димитров с 26-а самостоятелна изложба

До 30 май, в столичната галерия „Икар“, цигуларят и педагог маестро Мичо Димитров представя 26-ата си самостоятелна изложба. Той е роден в Пловдив. Завършва музикално училище, а след това и Консерваторията в София при Боян Лечев и Владимир Аврамов. Финалист е на конкурса „Чайковски" в Москва, лауреат на конкурса „Фриц Крайслер" във Виена...

публикувано на 06.05.24 в 13:56

На акордеон свирят само храбрите

На 6 май отбелязваме Световния ден на акордеона. Това е датата, на която инструментът е патентован. За Калоян Куманов акордеонът е живот. Пред Радио София той сподели, че би разграничил акордеона от всички останали инструменти. „6 май е Ден на храбростта. Наистина този инструмент е за храбри хора, защото много малко хора издържат до край...

публикувано на 06.05.24 в 12:52

Започва новият сезон на "Литературни маршрути"

За шеста година фондация „Прочети София“ организира едно от най-важните си събития - „Литературни маршрути“. Тази година са подготвили 14 напълно нови градски литературни исторически разказа. Автори ще бъдат поети, писатели, литературни историци, изследователи и журналисти. Пред Радио София Тодора Радева от фондация „Прочети София“ обясни, че първият..

публикувано на 06.05.24 в 11:49

Церемония пред Паметника на Незнайния войн и концерт в София

Без парад ще премине празникът на армията. Ще има само церемония пред Паметника на Незнайния воин, както и концерт в София и други градове. Водосветът от традиционната церемония пред Паметника на Незнайния воин ще бъде отслужен от Врачанския митрополит Григорий, оглавил Светия синод след кончината на негово светейшество патриарх Неофит...

публикувано на 06.05.24 в 09:16

Слънчева сутрин на Гергьовден, следобед - дъжд

Днес ще бъде предимно слънчево. След обяд над планинските райони в Западна България ще е с купеста облачност и на отделни места ще превали и прегърми, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб вятър от юг-югоизток. Максималните температури ще са предимно между 21° и 26°, в София - около 23°. В планините ще бъде предимно слънчево. След обяд над масивите в Западна..

публикувано на 06.05.24 в 07:35