"Институтът за Космически Изследвания и Технологии" е част от БАН. Тази наша структура бих казала, че много добре работи. По отношение на института имаме три основни направления, където се извършват както фундаментални, така и приложни изследвания. Това са "Физика на космоса", "Дистанционни изследвания на земята и планетите" и "Аерокосмически технологии", каза тя.
По думите й този тип апаратура е разработвана за редица международни партньори, между които японски, южнокорейски и американски.
"Търсенето на международни партньори е един непрекъснат процес. За нашия институт още от създаването му преди 55 години е започнало това международно партньорство. Реализацията на класически изследвания и тяхното практическо приложение не е възможно да бъде реализирано само от една държава", каза проф. Борисова.
Тя отбеляза, че нашата държава може да се гордее със създаването на уникални български прибори. Трябва да спомена, че ние сме се реализирали благодарение на точно такива международни партньорства. България като държава трябва да се гордее с реализацията на такива технически експерименти, каза тя.
Според думите й търсенето на международни партньори е непрекъснат процес и идеята за създаване на Космическа агенция не е от скоро, но нейното реализиране би било хубаво да стане на държавно ниво.
"В момента ние работим с различни ведомства и мога да кажа, че в момента дейностите свързани с космически изследвания са ангажирани различни поне 6 ведомства", каза проф. Борисова.
По темата се включи и д-р Мариана Дамова от "Мозайка, Лаборатория за хуманизиращи технологии”. Тя отбеляза, че за да може да се реализира създаването на Космическа агенция би трябвало да бъде създадена работна група, както и национална стратегия. Освен това каза, че навсякъде по света за да се започне космически бизнес трябва да се създават иновации, за да могат те да бъдат внедрени.
"Тази програма на Европейската космическа агенция, по която работим е за предпресъединителни страни дава много добра възможност да се развиват точно такива иновативни решения. Тя е насочена към развитие на бизнеса в самата страна. Но не само на бизнеса и иновациите, но също така държи решенията, които се разработват да имат някаква полза за самата държава", каза тя.
По думите й по този начин решенията помагат от една страна на малки и развиващи се компании да вървят напред, а от друга държавата да изгради тази индустрия. Към настоящия момент България не е част от Европейската космическа агенция. Поставя ли това някакви пречки и забавя ли космическата индустрия в страната? Д-р Дамова отбеляза, че ако България стане член на Европейската космическа агенция, това би отворило много възможности за страната.
"Това, което обсъждаме с колегите на Европейската космическа агенция е, че трябва да се развива капацитета на България от гледна точка на бизнес средата. Трябва да се създаде критична маса фирми, които да работят в космическия сектор, които да бъдат с успешни проекти и решения", сподели д-р Дамова.
Сътрудничи ли си бизнесът с научната общност?
Д-р Дамова отбеляза, че се смята, че наука, изследвания и иновации се извършват в БАН, или в университетите. Освен това уточни, че има организации, които развиват иновативни продукти и решения, но не са свързани с университети. Така те нямат достъп до програми, които развиват наука.
"Създаването на Космическа агенция би дало една солидна рамка за развитие не само на изследвания, но и на изграждане на мястото на България в цялата среда на космоса", каза д-р Мариана Дамова.
Д-р Мариана Дамова е собственик и основател на българска компания в космическата индустрия. Тя работи с европейската космическа агенция и разработва решения за управление на водните ресурси, като събира информация за Земята с наблюдения от космоса.Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..
Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина. Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..
България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025) - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ е..
Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..
"Вещицата Мара и Проклятието на Абоминус" е първият издаден комикс на илюстраторката Цвета Петрова и ни разказва една история за приятелство, приключения, семейство, и какво става, когато нещата се объркат. "Мара всъщност е базирана на моя приятелка, която се казва Мара и даже и визуално наподобява нея. Този герой е създаден преди доста време, преди..
В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..
Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа дори,..