Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предизвикателствата пред район "Оборище"

Какви са проблемите в район "Оборище" и какво предстои да се направи? По темата говори кметът на района Георги Кузмов. По думите му трябва да има прозрачност и разговорите да са отворени. Той отбеляза, че районните кметове отговарят за малките улици, а големите улици са ангажимент на Столична община.

"За мен е много важно да имам поглед и да настоявам големите булеварди да преминават през промяната и ремонтите, които задължително трябва да се случат. И затова искам да тръгнем по бул. Янко Сакъзов, защото асфалтът по трамвайните линии е цъфнал като розички. И то не е от година, а е от много време и е много опасно", сподели той.

Кузмов отправи апел за ремонт на трамвайните линии:

"Единият вариант е да се сложат павета точно в тази част, където са трамваите, за да се поеме тази вибрация. Обикновено се слагат гуми, което са буфери, но тук пак не могат да се сложат. Трябва да се намери някакво решение."

Той отбеляза, че общината е една от малките, но всъщност е ситуирана с много важни и красиви административни сгради. Но за съжаление голяма част от старата част на София, която не е поддържана в последните 50 години е в окаяно състояние. В такова състояние са и Царските конюшни, както и старият еврейски квартал.

"Тук, някога на ъгъла срещу операта имаше една будка, която се водеше за културен паметник. Идеята е, че тук ще бъде възстановена будката. Търси се най-доброто изпълнение", заяви кметът.  


"Хората, които ме познават знаят, че аз страшно много държа на историята и на това, което са изградили някога архитектите. Трябва да признаем, че най-красивите сгради са правени през 40-те години на миналия век. Те за съжаление са минали през много собствености и не са поддържани", заяви Кузмов.

Кузмов посочи, че има много общински жилища, които са в окаяно състояние, като те се отдават на социално слаби хора, които не могат да ги поддържат.

"Стигаме до площада с минералните чешми. Тези коли пред Сметната палата и Дома на киното ще бъдат свалени от тротоара. Още повече, че това противоречи на всичките наредби, тъй като срещу кино не можеш да имаш спрели коли. Представете си както са спрели колите ако нещо се случи и трябва бързо да излязат 300-400 човека, ще стане както се казва "мазало. Това не трябва да се допуска. Има проект, който до 1 април трябва да бъде изготвен от София-Проект ОП за възстановяването на този площад", каза Кузмов.

Друг от приоритетите на общината е реновирането на бул. Мария Луиза.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Музей на българския спорт

Разговорът е с Катя Иванова - уредник на Музея на спорта в София. Дама, която заедно с нейния екип, носи вдъхновение и увереност в бъдните спортни успехи на нашата страна! Снимки от Музея на спорта може да откриете в описанието на епизода. С уговорката, че най-добре да го посетите лично. Припомням - намира се в сградата на Сектор А на..

публикувано на 27.04.24 в 16:00
Никола Фурнаджиев

Адресите на любовта - Никола Фурнаджиев

Поетът Никола Фурнаджиев и съпругата му са бохеми цял живот За поета Никола Фурнаджиев, Христо Радевски казва: “С него можеш да вървиш през цветя и тръни, да си сигурен и спокоен, да ловиш риба, да пиеш вино и да разделиш последната цигара. От близостта с такъв човек ти винаги се чувстваш виновен за това, че вземаш, а не можеш да дадеш“. Със..

публикувано на 27.04.24 в 14:00
Надя Розева

Как изкуството може да гради мостове

Надя Розева – за медалната скулптура и голямата си експозиция в Скопие: Надя Розева е художник, но твори основно в една много специфична ниша – медалната скулптура. В момента в 4 от залите на Националната художествена галерия в Скопие е подредена нейна изложба, която се радва на голяма посещаемост, медийно внимание и сериозен интерес в..

публикувано на 27.04.24 в 13:00
Божана Славкова

Поезията е откровение

Стереотипи и очаквания към жените в литературата – продължаваме дискусията, която започна Литературна агенция София на срещата им на 25.04 с дами от българската литературна сцена. С нас е  Божана Славкова – първият български автор спечелил най-големия международен конкурс за поезия Mili Dueli със стихотворението „Дървото с некролозите“: Ето и..

публикувано на 27.04.24 в 11:56

Изчезват ли врабците

Броим врабчетата на 27.04  – интервю с Димитър Градинаров , експерт природозащита към „Българско дружество за защита на птиците“: "Идеята на кампанията е да привлечем вниманието към изчезването на врабчетата. Освен домашните са испанските, които гнездят в гнезда на щъркели и евентуално полските. Навремето имаше струпвания в крайните квартали,..

публикувано на 27.04.24 в 10:30
Андрей Илиев

Какво търси поколение зет

Конференцията Gen Z rEvolution e мястото, на което се срещат бизнсът и Gen Z – интервю с организатора, Андрей Илиев: "Mного е удовлетворяващо. Резултатите и разчупиха стигмата, и потвърдиха някои очаквания. Ако преди години младите не са имали толкова възможности, сега те са много. По-важното е работодателите да дадат възможност да бъдат..

публикувано на 27.04.24 в 09:48

Младите и ЕС

Трябва ли ЕС да включи младите хора при вземане на решения – интервюта с  Никол Делчева – председател на студентски Клуб „Европеистика“ към СУ ; ·   Виктор Михайлов и Искра Лазарова – членове на студентския Клуб „Европеистика“ към СУ : "В училище тези теми не се повдигаха. Влизането ми в специалност "Европеистика" ми помогна..

публикувано на 27.04.24 в 11:00