Традиционният „Ден на отворените врати“ ще се проведе на 10 март 2024 г., неделя, от 10:00 до 17:00 часа, в Централното фоайе на Ректората на Софийския университет "Св. Климент Охридски“.
Инициативата се организира от Студентския съвет при Софийския университет за пета поредна година и дава възможност на кандидат-студентите да се запознаят от първа ръка, чрез самите студенти там, с това, което предлагат факултетите в Софийския университет. Те ще покажат на бъдещите студенти на университета и всичките му факултети, в приятелски разговор, ще им разкажат за онези подробности, за които по-трудно биха открили информация в сайтовете и онлайн.
На събитието ще бъдат представени пред кандидат-студентите всички специалности от 16-е факултета на Софийския университет. Присъстващите ще имат шанса да научат повече и за извън аудиторните възможности в университета, за мобилностите, с цел обучение по програмата“Еразъм +“, за студентските общежития, за стипендиите, за спорта и за всичко останало, свързано с академичния живот.
“Ден на отворените врати“ на Софийския университет е идеална възможност за тези, които искат да продължат своето образование в най-престижното и най-старо висше училище у нас. Това събитие ще бъде полезно за всички, които търсят информация за избор на професионалното си развитие.
Инициативата е традиционна за Алма-матер, като миналата година успя да привлече повече от 1000 кандидат-студенти и родители от цялата страна.
Пред Радио София повече разказа Радослав Христов, председател на Студентския съвет при Софийския университет.
“Това е най-голямото събитие, което организираме за бъдещите наши колеги, кандидат-студенти. Това е мястото да се запознаят с абсолютно всички специалности, да се запознаят със своите колеги и да създадат първите приятелства в университета“, отбеляза той.
Генератор на идеята "Ден на отворените врати“ са самите студенти. Случва се за първи път преди 5 години, когато решават, че е нужно именно студентите да представят специалностите и именно тази особеност е характерна за инициативата.
"Характерното е, че специалностите не се представят от преподаватели или от хора от администрацията, а само от колеги, защото те именно могат най-точно да предадат информацията и натрупания опит с годините", посочи още Радослав Христов.
“Смея да твърдя, че със всяка една година успяваме да надграждаме, да видим къде сме сгрешили предходната година и още да се подобряваме и да разширяваме кръга от хора, до които да достига информацията“, допълни той.
Инициативата се осъществява с доброволческия труд на организаторите. Тази година в нея са се включили 115 доброволци, на които ще бъде проведено обучение, за да бъдат подготвени да предадат най-точната информация, разкри още Радослав Христов.
“Това е моментът, ако всеки един от кандидат-студентите се чуди каква специалност да запише, дали това е точното място – да заповядат“, призова той.
Още подробности чуйте в интервюто на Христина Иванова в звуковия файл.
Днес вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България - бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но след обяд от северозапад бързо ще започне да се увеличава, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще бъдат в много широки граници – от 6°-7° в..
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..