В столичния район „Панчарево“ попадат 10 населени места и над 35 вилни зони, и в нито едно от тях няма изградена канализация. Там попадат най-големите села в страната - Лозен, Бистрица и Казичене, а в последните месеци усилено се работи по проект за изграждане на канализация в село Герман. Ако всичко върви по план, канализация там ще има през 2030 г., каза пред Радио София кметът на район „Панчарево“ Евгения Алексиева.
„Аз съм присъствала на два съвета, които са организирани от Столичната община с експерти. Работи се усилено по проекта, 2030 г. трябва да приключи – това е фаза 2. Канализацията е един от големите проблеми и предизвикателства за района. В момента имаме отпуснато държавно целево финансиране за проектирането и на селата Лозен, Панчарево и Кокаляне“, обясни Алексиева.
Емблемата на района е Панчаревското езеро. От десетки години то не е почиствано. Освен бреговете, има нужда и от изчистване на наносите по дъното. Проектът е на стойност 8 милиона лева, но средства за сега не са осигурени.
Евгения Алексиева добави, че в село Кокаляне няма детска градина, а на децата се налага да пътуват до съседното село Панчарево. В рамките на тази година ще бъде готов проектът и от следващата може да започне строителството на детската градина, каза кметът на района.
„Има недостиг в района, това е много предпочитано място за живеене. Така че това е едно от първите неща, които сме заложили. Моята амбиция е до края на тази година да направим проектиране и ако е възможно да започнем и изграждането“, каза Евгения Алексиева.
Тя уточни, че дълги години в село Герман не е имало детска градина и училище, които да отговарят на съвременните изисквания за обучение и отглеждане на деца. Наскоро обаче са изградени модерни сгради за нуждите на учениците и децата от района, но недостигът на места е голям, дори и в училището. Предвижда се да бъдат одобрени проекти за разширяване на училището и за изграждане на нова детска градина.
Евгения Алексиева каза още, че стартира изграждане на видеонабюдение в част от селата в район „Панчарево“. Освен предотвратяване на евентуални престъпления, то ще е в помощ и на Столичния инспекторат за справяне с нерегламентираните сметища.
Подробности можете да видите и чуете във видеото.
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..
“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..
За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..
Тази година в центъра на Кюстендил ще грейне елха, която не е нито отрязано дърво, нито изкуствена елха. В събота вечерта ще грейнат лампичките върху една коледна иновация - дърво, покрито с елхови клонки. “Знаем, че елхите винаги са много интересни по коледно време. Всички градове се опитват да ги направят по-големи, по-блестящи, по-екологични. На мен..
От 1 януари 2025 г. в 9 столични района се забранява употребата на твърди горива за битово отопление в сгради с изградена и работеща топло- и газопреносна мрежа. Това е първият етап от така наречената нискоемисионна зона. Целта е след 2029 г. забраната да обхване цяла София. От миналата година в София функционира нискоемисионна зона за..
Устойчивият туризъм става все по-задължителен и разпознаваем и то на най-високо международно и национално ниво. Всъщност устойчивото развитие, това е симбиозата между отговорността да използваме и съхраняваме ресурсите, с които разполагаме днес, за бъдните поколения. Това коментира в "Радиокафе" проф. Соня Милева - директор на магистърската програма..