В една динамична реч Байдън говори за атаки срещу демокрацията в Щатите и по света. Неговото представяне се следеше под лупа и наблюдатели гледаха не чак толкова какво ще се каже, а как ще се каже на фона на коментари за възрастта му. В представянето му нямаше нищо тревожно за лагера му. Президентът говори с динамика, отвръщаше на реакции на законодателите, импровизираше и каза на няколко пъти шеги, които доведоха до смях в залата.
Представи възрастта си като предимство – изтъкна, че с възрастта идват опитът и мъдростта. Това му даде възможност да начертае контраст между него и Тръмп. Байдън казва, че залага на ценности като почтеност, достойнство, порядъчност и равенство, а че очакваният му опонент за втори път на изборите през ноември - на една по-тъмна страна. Toй също посочи по негов адрес, че не може да обичаш страната си само като печелиш.
От речта в Конгреса критиката към Израел по отношение на достъпа на хуманитарна помощ в Газа и гарантиране сигурността на цивилните бе ясна. Байдън описа с детайли катастрофалната картина в Газа и се обърна към управлението в Израел с думите, че защитата и спасяването на невинни животи трябва да е приоритет.
Нямаше някакви изненади в частта за Украйна с очаквания призив към законодателите да не изоставят страната във войната ѝ срещу Русия.
Като цяло добър старт на същинската част национална кампания за втори мандат на Байдън. Сега въпросът е до колко избирателите са били убедени. Задачата е сложна, защото от една страна е нужно Байдън да намери подкрепа от по-прогресивните демократи, а от друга – от по-умерените републиканци, които не биха подкрепили Тръмп.
Tази седмица 15 щата проведоха първични избори по време на т.нар. Супервторник и резултатът от тях подсили вероятността за нежелания от повечето американци двубой през ноември между Байдън и Тръмп. Тръмп зациментира позицията си на кандидат на републиканците, но е нужно да се обърне внимание и на тези, гласували за Ники Хейли. Според допитвания в някои щати като Северна Каролина, където всеки глас ще е важен за спечелване на президентския национален вот, гласували за Хейли отказват да поемат ангажимент за подкрепа на кандидатът на републиканците. Има и републиканци, които смятат, че Тръмп няма да е подходящ за президентския пост ако бъде намерен за виновен по някое от криминалните дела срещу него.
Неотдавнашно допитване на Quinnipiac University, цитирано от Вашингтон Поуст показва, че около половината гласуващи за Републиканската партия или клонящи към гласуване за нея, които са подкрепили Хейли, биха гласували за Тръмп, докато 37% биха гласували за Байдън. Дванадесет процента са казали, че биха се въздържали, гласували за някой други или че все още не са решили.
Тръмп отбеляза и победа в едно от делата срещу него. Единодушно Върховният съд реши, че само Конгресът може да налага конституционната провизия, която дисквалифицира от държавен пост всеки, който е участвал в действия за събаряне на властта или въстания срещу Съединените щати – само конгресът може да налага тази поправка що се отнася до федерални постове като този за президент.
Делото бе в отговор на изключването на Тръмп от бюлетината в щата Колорадо. Съд в щата се обоснова за изключването с мотива, че Тръмп е участвал в нападението на Капитолия на 6ти януари при приемане резултатите от вота, спечелен от Байдън. Подобни решения имаше и в други щати, но сега всички такива отпадат.
Важно е да се отбележи, че Върховният съд не се възползва от възможността да оневини Тръмп като не взе отношение по заключението на съда в Колорадо, че е участвал в бунт.
В същото време има раздвижване по едно друго дело и раздвижването както изглежда е в полза на Тръмп. Става дума за твърдението на Тръмп, че той има имунитет по обвинения, че се е опитал да преобърне изхода от вота през 2020-a. Това дело се очакваше да започне да бъде разглеждано през март, но сега има друга дата: 25 април. Това означава вероятност за протакане до изборите. И ако Тръмп спечели, ще има лостове да събори обвиненията. От друга страна политиката на Министерството на правосъдието е да не се разследва действащ президент. И това е важно, защото забавяне по това дело може да доведе и до забавяне и по други дела, в които Тръмп казва, че има имунитет.
Избирателите, които са твърда база на Тръмп, както и самият той, виждат в криминалните дела „лов на вещици“. Но за някои от републиканския електорат делата може и да променят мнението – някои биха се замислили, ако Тръмп бъде осъден по някое от делата.
Културният афиш в столицата Вашингтон е богат на събития, посветени на жените. Има специални изложби и други дейности в музеите. Във Вашингтон има Музей на жените в изкуството, където днес ще се проведе фестивал. Също в Националния музей на американската история има изложба, изтъкваща постиженията, предизвикателствата и мотивацията на ключови жени-изобретателки от 20. и 21. век. Утре в Националната портретна галерия на популярния в града закрит от стъклен покрив двор ще се проведе годишния фестивал за месеца на жените с участия на Вашингтонския балет, уоркшопове и други.
Местна радиостанция в американската столица ще прави безплатна реклама на ръководени от жени бизнеси.
Националния Алианс на историята на жените за тази година е избрал темата „Жените – адвокати за равенство, разнообразие и инклузия“ с призива да се почетат тази година жените, които се борят за равенство и за това да има разнообразие от гласове с различни гледни точки.
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..