Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От 28 до 30.03.2024 г. в София

Международен майсторски клас тромбон и брас ансамбли с Ларс Карлин

Снимка: "Брас перспективи"

През 2024 г. продължават амбициозните програми на сдружение „Брас перспективи”.

От 28 до 30.03.2024 г. в София ще се проведе Международен майсторски клас тромбон и брас ансамбли с Ларс Карлин. У нас ще пристигне една от големите звезди на съвременната брас сцена - тромбонистът Ларс Карлин (Швеция/Дания). Пролетният майсторски клас ще премине под знака на Датското кралство.

Ларс Карлин е първи тромбон на Датския симфоничен оркестър на Датското радио, каза пред Радио София Кръстина Денчева от „Брас перспективи”.

„Той ще направи майсторски клас по тромбон, брас ансамбли и освен това има специален модул, който по негово желание, ще бъде осъществен за представяне на съвременните шведски композитори, специализирани за брас. Неговата презентация и този модул ще включва както лекция, така и много примери, които той ще изсвири и ще дари партитурата след това за „Брас перспективи” и Националната музикална академия или музикалните училища, според трудността“, обясни Денчева.

Тя добави, че това е първото събитие съвместно с Датския симфоничен оркестър, като програмата ще продължи до средата на 2026 г. Основният акцент ще бъде през 2025 г., когато Датското национално радио чества 100-годишен юбилей, а БНР – 90 години.

„Майсторският клас ще се проведе в Музикалната академия, в зала „Димитър Ненов“. Ще бъдат много интересни и индивидуалните уроци…Ще има и концерт след майсторския клас“, уточни Кръстина Денчева.

Записването продължава до 17 март, сподели тя.

През последната седмица на месец август, „Брас перспективи” организират и Лятна музикална академия в Копривщица.

„От 5 март отворихме процедурата за записване. Има сериозен интерес. Тази година е много важна за нас, тъй като за пети път я провеждаме – един мини юбилей, в който има сериозна промяна, с това че въвеждаме дървени духови инструменти, вече официално“ каза Кръстина Денчева.

Тя уточни, че тази година фокусът ще е върху индивидуалните обучения, работата в оркестър и свиренето на солисти с оркестър. Целта на Лятната музикална академия е постепенно да бъдат включени обучения за всички инструменти, които са основни в духовите оркестри, обясни Кръстина Денчева.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В лечебните ни заведения работят 35% по-малко медицински сестри, отколкото преди 9 години

През последното десетилетие броят на медицинските сестри у нас с около една трета. Всяка пета сестра е в пенсионна възраст. Дефицитът на такива кадри е световен проблем, но у нас той е още по-остър. Това се подчерта по време на днешна кръгла маса за проблемите на здравните грижи в България. Въпреки настояването за дългосрочно решение на..

публикувано на 07.05.25 в 17:39
Димитър Пенев и Добри Димов полагат капсулата.

Положиха капсула на времето на стадион "Българска армия"

Капсула на времето, съхраняваща специални послания към бъдещите поколения армейски фенове, бе поставена днес в основите на легендарния Сектор Г на стадион "Българска армия“, съобщиха от ЦСКА.  Церемонията бе организирана от ЦСКА по случай 77-годишнината от основаването на клуба, която бе чествана на 5 май, и присъстваха легенди и бивши играчи на клуба,..

публикувано на 07.05.25 в 17:21

Софийското село Мрамор кани на Първия фолклорен фестивал "Шопско веселие"

На 10 май в софийското село Мрамор ще се състои Първият фолклорен фестивал "Шопско веселие". Целта на организаторите от Народно читалище „Св. Иван Рилски-1922” с. Мрамор, е да бъде съхранен и популяризиран българския песенен, танцов и словесен фолклор, както и са се насърчи развитието на културния живот в селото. Очаква се за първото издание..

публикувано на 07.05.25 в 16:26

Мемоарите на Алексей Навални, налични на 22 езика, ще излязат и у нас

“Този свят винаги ще има нужда от отцепници, дисиденти, авантюристи, аутсайдери и бунтовници, които задават въпроси и огъват правилата“ Исабел Алиенде. Всичко това със сигурност би могло да бъде казано за руския политик Алексей Навални, лидерът на опозицията извън граница, който “изгоря“ в битката за една друга Русия… Навални е руски..

публикувано на 07.05.25 в 16:11

Предметът "Добродетели и религии" ще е задължително-избираем, с три програми

Няма да се учи задължително религия в клас и свещеници няма да влизат в училище , за да преподават по новия предмет "Добродетели и религии". Това обяви образователният министър Красимир Вълчев на брифинг в Министерството на образованието и науката относно програмите за предмета. Концепцията вече е публикувана на сайта на образователното..

публикувано на 07.05.25 в 16:08

Потребителите искат повече стойност за парите си, а не да се окичат с брандове

Данните от новия Индекс на потребителя в проучване на EY показват, че потребителите все повече се съобразяват с цената и по-малко с бранда. В изследването са се включили над 20 000 потребители от цял свят. Оказало се е, че за 88% от клиентите рекламните съобщения и цялостната комуникация на брандовете не отговарят на техните нужди и..

публикувано на 07.05.25 в 15:38

Представят реконструкция на танцовия филм "Стената" на хореографа Мила Искренова

Днес (7 май), стартира 18-ото издание на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс "Антистатик" под мотото "Жестове на съпротива". До 21 май фестивалът събира на едно място артисти и теоретици, които прескачат границите на въображението. За "Антистатик" в София пристигат едни от най-интересните имена на съвременната танцова сцена. 18-ото..

публикувано на 07.05.25 в 14:23