Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

12 март, от 19 часа, в камерна зала "България"

Квартет "Филхармоника" с концерт "Шумът на времето", посветен на жертвите в Украйна

Концертмайсторът Павел Златаров пред Радио София

Квартет "Филхармоника"
Снимка: Личен архив

Концертмайсторът на Софийската филхармония и първа цигулка на квартет “Филхармоника“ Павел Златаров разказа пред Радио София за предстоящия концерт “Шумът на времето“ в камерна зала "България".

"Поради предизвикателствата на времето, в което живеем - време на ужасни конфликти, войни и човешки страдания, случващи се събития, които отнемат спокойствието от ежедневието ни, измествайки мисълта за това кой филм ще гледаме, а по-скоро следим сводките от фронта и колко деца са убити от руски ракети, затова решихме да посветим този концерт на Украйна и на жертвите. От там дойде идеята да изпълним Осми квартет на Шостакович, популярен също и като “Камерна симфония“, защото официалното посвещение на квартета е на жертвите на войната и фашизма и то е много актуално в момента“, посочи той и допълни:

“Шостакович цял живот е страдал от опитите на конкуриращите го номенклатурни творци всъщност да бъде смачкано неговото творчество. И най- големият му ужас е бил в това, че в един момент може да му бъде забранено да пише музика, която през цялото време е напирала вътре в него“.

Осмият квартет Шостакович написва в момент на дълбоко отчаяние, когато е натикан насила в комунистическата партия, по нареждане на Никита Хрусчов. За 3 дни композиторът успява да завърши творбата си, за която казва: „Току-що завърших произведение в памет на самия себе си“.

“Идеята за името на концерта дойде от едноименната книгата на Джулиан Барнс - един почти документален роман за Шостакович, за сблъсъка между властта и изкуството, за смелостта в музиката и малодушието в живота.Избрахме точно Осмия квартет от Шостакович, защото е написан в момент на морално поражение. Един от многото случаи, в които смазващата тоталитарна машина сякаш отбелязва поредната победа над гения. А той отговаря с музика. И се подписва с инициалите си D-S-C-H в първите  четири тона на главната тема. Все едно казва: "Аз съм тук и ще остана в музиката си".

В последния недовършен контрапункт от монументалния труд "Изкуството на фугата" Бах също "гравира" инициалите си в третата тема. Две произведения, писани с мисъл за смъртта. Като контраст към тях - свежият младежки квартет на Красимир Кюркчийски, доста смел експеримент за времето си, с интересно преплитане на народни мотиви и отново отгласи от Шостакович (Кюркчийски ще замине на специализация при него след завършване на Консерваторията). В последните години от живота си, отдавна утвърден като един от най-изпълняваните български композитори, той ще предпочете тишината на село Боженци. 

На 12 март, от 19:00 часа можем да избягаме за малко от "шума на времето" чрез музиката, която говори на съкровеното ни "аз", споделят от квартет “Филхармоника“.

По думите на Павел Златаров, програмата на концерта е предизвикателна за публиката с посланието, което отправя към нея, опровергавайки схващането, че изкуството, в частност музиката се създава за развлечение на широката публика.

"Истинските произведения на изкуството се създават обикновено в много силен конфликт с действителността. Повечето велики композитори всъщност са страдали много през живота си и са понасяли огромни загуби“, разкри той.

В програмата: "Молитва за Украйна" от Микола Лисенко, "Струнен квартет" от "Красимир Кюркчийски, "Струнен квартет № 8 оп. 110" от Дмитрий Шостакович, "Контрапункт XIX" от "Изкуството на фугата" и хорален прелюд "Пред Твоя престол заставам, Господи" от Йохан Себастиан Бах.

Чуйте разговора на Лили Големинова с Павел Златаров в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кристиян Александров с Шанън Гейе

Кристиян Александров – от Акага до Ванкувър и (на 9 август) в Банско

Кристиян Александров днес е част от музикалната сцена на канадския град Ванкувър, който се намира на едни линия с прочутия си с алтернативните рок банди (и не само) Сиатъл. Но е роден в София. Завършил е Музикалното училище в София с пиано (+перкусии). Там най-добрият му е приятел е друг пианист, Ясен Велчев (Акага и Те). В неговия випуск са „и..

публикувано на 20.07.25 в 19:11

Долината на здравето

Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов ,   кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..

публикувано на 20.07.25 в 12:00

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02