Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 21 март, от 18.00 часа, като част от програмата на София филм фест

Филмът "Неравноделната душа“ – истории за чужденци, които носят България в сърцето

Режисьорът София Стойчева разказа за героите в него пред Радио София

Кадър от филма "Неравноделната душа"
Снимка: Личен архив

Филмът “Неравноделната душа“ е емоционален разказ за чужденци от различни националности, посветили години от живота си в изучаването, популяризирането и запазването на българския фолклор.

Той е пълнометражният документален дебют на журналиста София Стойчева, която е сценарист и режисьор на филма. Тя е работила като телевизионен журналист и ПР експерт в сферата на културата.

София Стойчева бе гост в предаването „Радиокафе“ и разказа за емоционалните моменти при създаването на лентата.

"Всичко започна през далечната и не толкова далечна 2012 година, когато бях в Швейцария, за да представя един мой късометражен игрален филм “Месо“, който беше дипломна работа от специализация по кинорежисура от НАТФИЗ при проф. Дюлгеров.“

Първите си герои на филма - швейцарската група „Седянка“, режисьорката среща именно там.  

“В българското посолство в Берн имаше вечер посветена на България. Кулминацията на вечерта беше изпълнението на група „Седянка“ – швейцарци, които предизвикаха такова вълнение сред публиката, от което стените трептяха. На сцената излязоха шестима души, облечени в български традиционни носии, с традиционни инструменти и засвириха и запяха български народни песни. Сред българите, които бяха в залата, повечето емигранти, имаше сълзи, емоцията беше толкова силна, аз я усетих, опитах се да я заснема“, разказа тя.

При разговора си с музикантите тя научава, че групата е на 25 години, че те записват дискове, учат български, не са професионални музиканти, но свирят с български инструменти, пеят български балкански песни, посещават всяка година фестивала в Копривщица, където записват дискове с музика, те живеят с нея, срещат се покрай нея. Така започват срещите на София Стойчева с героите от филма.


През 2013 година се запознава с голямата народна певица Татяна Сърменска, която повече от 20 години живее в Америка, където открива своето призвание – създава и усъвършенства американски хорове, преподава на американци сложното българско пеене на неравноделните ритми. Тя ръководи хор от Бостън “Диви жени“, хор “Зорница“, хор “Орфей“ от Вашингтон.

„Тя така ги е обучила, че те пеят шопски и всякакви български народни песни на високо професионално ниво. Сърцата им заиграват всеки път, когато се хванат на хорото, когато запеят народните песни или засвирят сложните неравноделни ритми. Те се влюбват, обичат и страдат, намират вдъхновние и сили за живот в тази музика. В България и на Балканите те търсят да намерят душата, създала тези жизнени и завладяващи ритми", разказва с вълнение Стойчева. 

Тя прави за тях поредица от телевизионни репортажи.

След като намира още вълнуващи истории на хора от цял свят, превърнали интереса си към българския и балкански фолклор в своя страст и начин на живот, тя решава да разкаже за тях в документален филм. Идеята е подкрепена от една от най-успешните български продуцентки - Мартичка Божилова и нейната компания „Агитпроп“.

Близо седем години продължава работата по филма, който е сниман в няколко държави – Белгия, Германия, Швейцария, Съединените щати и България. Японските герои са снимани предимно в България.

„На фестивала в Копривщица се среща с още един от колоритните герои на филма Широ Ишидзака, чиято история също я впечатлява много.

„През 70-те години, когато в Япония, Америка и Канада са модерни интернационалните танци, той се запалва по българските народни танци.

Те са му най-интересни, сложни и изключително разнообразни и той си поставя за цел да дойде в България, за да учи от извора. По онова време идването е доста сложно, защото е необходима виза, но той не се отказва от тази цел“, разказва режисьорът София Стойчева.

Сред героите на филма са младите германци от група „Люти хора“ – Берлин. През 2022 година те честваха 20-годишен юбилей. Освен че свирят на живо всяка седмица на Балканските танцови вечери в Берлин, те са канени да свирят и на немски сватби, където гостите се залавят за ръце и танцуват „Право хоро“ и „Рипни, Калинке“ вместо традиционните за германците валсове.

Това са само част от героите на документалния филм „Неравноделната душа“, които макар и далече от тук, носят нашия фолклор и България в сърцето си.

Официалната премиера на лентата ще е на 21 март от 18.00 часа в кино „Люмиер“ – това е единствената прожекция на филма, българската му премиера,  като част от програмата на София филм фест.

Чуйте разговора с авторката София Стойчева в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Павел Балев

Животът на диригента или как Павел Балев дирижира българска музика в Китай

Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..

публикувано на 12.04.25 в 19:29

Софийски разкази - Нови сведения за сладкарница “Цар Освободител”

Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..

публикувано на 12.04.25 в 16:00
Копривщица - Дантелената къща

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, части първа и втора

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..

публикувано на 12.04.25 в 15:00
Дина Шнайдерман и Емил Камиларов

Адресите на любовта - Дина Шнайдерман и Емил Камиларов

Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава,  се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...

публикувано на 12.04.25 в 14:00

Истинските фенове на истинските отбори

С „Маргаритка“ на мач. 11-14 април: футболни фенове от различни агитки се обединяват в името на децата. Събитието ни го представя Йордан Жечев: "Инициативата е да предаден любовта си към отбора. "Маргаритка" е социален проект - децата да имат достъп до качествено възпитание. Обиколихме фенклубовете на 16-те отбора в Първа лига. Стиснахме си ръцете за..

публикувано на 12.04.25 в 11:41

Градински Великден

"Великден в града" – започва великденски базар в Градската градина. Подробностите от Теодора Бреме, организатор: "Постарали сме се нашите посетители да се потопят в празничното настроение. Днес сме подготвили кори с яйца за малките, а утре ще правим венци. Продължаваме до Велики понеделник. Всеки ден има програма с кулинарни изненади и ателиета за..

публикувано на 12.04.25 в 11:22

100 души с жени и деца и 4 оръдия

Историческа възстановка на живи картини от Априлското въстание в Северния парк с доц.д-р инж. Георги Маринов: "За съжаление малко е лошо времето, но това не ни пречи. Участниците са облечени и чакаме общината да реши точния час, чакаме да се посъбере малко публика, правим го за децата. Правим живи картини - първоначално селско ежедневие, нападение..

публикувано на 12.04.25 в 11:10