Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

До 7 април в Галерия Топлоцентрала - Куб

Минало и настояще, ритуали и традиции преплетени в изложбата "Влачугане"

Младата художничка представи експозицията си в "Радиокафе"

Снимка: Топлоцентрала

Изложбата "Влачугане" отразява дълбокия образен свят на традиционните ритуали и тяхното преобразяване в съвременността. Неин автор е утвърдената млада художничка Мартина Вачева, която е носител на наградата "БАЗА" за 2017 година, присъждана от Софийска градска художествена галерия и Институт за съвременно изкуство – София. Художничката е наградена и с двумесечен престой в резиденцията Residency Unlimited в Ню Йорк, а нейни творби са част от колекциите Art Collection Telekom, Metropolitan museum library collection, и колекция Gaudenz B. Ruf, Цюрих и Виена.

"Влачугането" е насилствен акт на потапяне, който е свързан с първоначалния акт на покръстване. Думата произхожда от глагола "влача", който сам по себе си има насилствен характер. Счита се, че коренът на влачугането има връзка с ритуала за крадени моми, така наречените "влачени" моми. Етнолози свързват този ритуал най-вече с акта на потапяне, случващ се по време на "Водици", "Йордановден", "Ивановден", "Бабинден", пояснява авторката.

"Тази изложба подготвях близо 2 години, като ми беше изключително интересно да навляза надълбоко в ритуалите и обичаите, които анализирах и разгледах, които са свързани със зимния календарен цикъл, най-вече с периода между Коледа и Водици, тоест между 24 декември и 6 януари,период свързан с така наречените "Мръсни дни". Естествено и със зимните карнавални игри", допълни още Мартина Вачева. Чрез изобразяването на ритуалите, художничката разказва за различните времеви периоди и как тези обреди се трансформират в съвремието ни. В цикъл от пет свои произведения тя използва различни изразни средства и техники– живопис, керамика, дърворезба.

"Дърворезбите не са създадени от мен, но са проектирани и планирани от мен, създадени са от традиционен художник, който се занимава с дърворезба. В творбите могат да се видят различни символи и сюжети, които преплитат миналото и съвремието, засягат се и различни проблематики. Изложбата разказва за насилието в момента, било то над жени или мъже, до някаква степен и за социалното и политическо блато в което се намираме в момента", изтъкна авторката. 

Една от работите в експозицията е посветена на "мъжкото хоро", което е някакво съвременно преплитане с рождената дата на Ботев. Пресъздадени са силно гротесткни теми, но това е реалността. Могат да бъдат видени всички образи на псевдопатриоти, националисти, които се борят да извадят кръста" подчерта Мартина Вачева. В експозицията "Влачугане" са преплетени, много пластове от нашето общество, които могат да бъдат видени и усетени.

"Цялата изложба е преплетена в множество сюжетни линии, които могат да се разгледат в много микро-истории, които разказват за нещо по-глобално, чисто визуално елементите се преплитат от една творба в друга", поясни художничката Мартина Вачева.

Куратор на експозицията е Владия Михайлова, която в своята рецензия пише следното:

"Без да морализаторства или заема позиция, авторката предлага аналитичен, смел поглед към настоящето, на силата и слабостта, на насилието и покорството и тяхната разрушителна сила в човешкия свят."

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Около Любляна, няколко часа след интервюто

С отношение и с грижа

На 8 май се отбелязват 10 години от социалната чайна с пътуващите в момента чайници с Мая Донева: "Днес съм в една кола пълна с чайници от Брюксел. 64 чайници от различни части на света, комбинираме ги с децата, получили първа работа в Социалната чайна. В момента съм на една отбивка пред Кьолн. На 8 май сме в София, на 9 - във Велико Търново, на 10 -..

публикувано на 05.05.24 в 11:56

Православието винаги е докосвало изкуството

Евгени Серафимов, създател на школата "Новите майстори" за две събития там: Кюстендил е град на художниците. Но за пръв път ще бъдат представени като иконописци. Факт е, че от около 50 действащи, има доста автори, които се занимават с иконопис. Успях да издиря осем имена и за пръв път ще бъдат представени като иконописци в двора на черквата...

публикувано на 05.05.24 в 09:57
Петко Теофилов пред кабинета си в къща-музей Димчо Дебелянов

Историята оживява - Петко Теофилов, беседа първа

Родният дом на най-нежния лирик в българската литература - Димчо Дебелянов е любимо място за работа и вдъхновение на всеотдайния и решителен копривщенец, за когото ще разкажем днес.  Той се казва Петко Теофилов - първият директор на Дирекция “Музеи” в град Копривщица: Разговор с доц.д-р Марина Теофилова - изкуствовед, преподавател в катедра..

публикувано на 04.05.24 в 16:05
Ул. “Московска”

Софийски разкази - Разходка по “Московска”

Ул. “Московска” е една от визитките на столицата ни. Преди се е казвала "Орханийска". Началото ѝ е при ул. "Малко Търново", където сега е ДА "Архиви". Преди там е била старата часовникова кула, съборена според легендата, по настояване на часовникарските ателиета. Друга легенда свързва къщата на номер 15 с любовница на Фердинанд, но всъщност къщата е била..

публикувано на 04.05.24 в 15:00

Адресите на любовта - Сава Хашъмов

Сава Хашъмов се жени за вдовицата на своя учител Да, наистина имам три брака и доста любовни авантюри, но аз съм зодия Риби - когато се влюбя, се женя - казва в интервю приживе, доайенът на Народния театър Сава Хашъмов. Той играе в академичната трупа 43 сезона, пресъздавайки повече от 100 роли. Елегантен, висок, с аристократично излъчване,..

публикувано на 04.05.24 в 14:00
Алекси Калев

Фестивалът ражда и любов

Мидалидаре рок с Алекси Калев - покана отсега: "Почнахме в 2017, това ще е четвъртото издание. Все още магнитът са артистите, но се стараем хората да идват за фестивалното изживяване. Пуснахме 1000 билета "на зелено", без имена и ги продадохме за 10 минути. Това, което правим е като европейски фестивал.  Миналата година имахме 20000 души за..

публикувано на 04.05.24 в 11:54
Мария Веселинова

Ах тези родители

Мария Веселинова, режисьор на "Ах тези родители" за спектакъла и за отношенията родители-деца: Идеята дойде от сина ми, който много хареса едноименната книжка, писахме на автора, той даде съгласие. Реално ни трябваше добър автор, който да превърне идеята в пиеса. Получи се много добре. Работата не е лесна. Темата е важна за родителите - в спектакъла..

публикувано на 04.05.24 в 10:16