Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По-малкото сделки не водят до спад в цените на недвижими имоти

Снимка: Георги Нейков

Българите са спестили 2 пъти повече пари в сравнение с взетите кредити. След 2021 г., когато са реализирани рекорден брой сделки, индексът за цените на имотите до 2023 г. бележи ръст с 16-17%.

Ако има промяна в лихвите след влизането на страната ни в еврозоната, тя ще е много малка и ще е обусловена от разликите в нивата, а не толкова от превалутирането.

Това обясниха пред БНР-Радио София Добромир Ганев -  председател на УС на Национално сдружение Недвижими имоти, и Георги Заманов - главен изпълнителен директор на една от големите банки у нас.

По данни на Ганев има поскъпване с 10% за последното тримесечия на 2023 г. в сравнение с последните 3 месеца на 2022-ра.

В някои райони на София поскъпването от 2019 г. досега може да достигне и да надмине 30 процента.

През последната година и половина у нас се купуват имоти повече за удовлетворяване на жилищна нужда, отколкото с инвестиционна цел. 

Дребните инвеститори изчакват момента за влизането в еврозоната, допълни Добромир Ганев, но ако човек разполага със свободни средства и сега е добър моментът покупка на имоти с инвестиционна цел. Според него, не бива да се изненадваме, ако след приемането на еврото у нас, има наплив на интерес и от чужбина по отношение на имотния пазар. Той обаче се влияе дори и от фактори като подобрение в доходите, идването на студенти в София.

"Намаляване на сделките не води до намаляване на цените. Депозантите подпомагат кредитополучателите и имотния пазар. Когато пристъпваме към такива действия, добре е да сме по-информирани, защото се правят големи инвестиции."

Участието в еврозоната ще повлияе положително в дългосрочен план на много процеси, отбеляза още Ганев. Той обаче не отрече, че в Хърватска имотите са поскъпнали с 13% след влизане в еврозоната.


След 2020 г. ковид кризата даде тласък на покупка на жилища, защото мнозина искаха да работят от вкъщи и им трябваха повече помещения, отбеляза Георги Заманов.

Добрите условия по ипотечните кредити направиха покупките на жилища достъпни. Подпомагането се прави за 15, 20 или 25 години. Ако например се вземе кредит от 100 000 евро при 2,5 лихва, месечната вноска е около 900 лв. От тях 420 лв. са лихва и 480 – главница (с течение на времето съотношението се променя).

"Българите обичат да инвестират в тухли и керемиди, в собствени жилища и недвижими имоти. И много често изплащат предсрочно изтегления си кредит.

Ако има увеличение по лихвите след влизане на България в еврозоната, то ще е с 0,1-0,2 на определен период, регламентиран в закона – 1-2 пъти годишно. Методологията за определяне на лихвите е добре описана в договорите и в сайтовете на банките."

Заманов посъветва който има свободни пари, да ги депозира в банките, където автоматично ще бъдат превалутирани, когато дойде датата за евровключването.

"Ако човек или семейство има нужда от дом, по-добре е да се потърси нужното жилище, дори и с помощта на ипотечен кредит."

Чуйте разговора на Антония Каменичка.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фолклор, домашни ястия и конкурси на празника в Бели Искър

Село Бели Искър привлича туристи от близо и далеч по всяко време на годината, и то не отскоро, когато се заговори за селския туризъм. И за това има достатъчно предпоставки. Рилското село е в Община Самоков, намира се на 8 км от курорта Боровец и на 15-ина км от Мальовица. "Още навремето тук са водили чужденци с файтони – разказа пред..

публикувано на 26.06.24 в 11:09
Димитър Божилов

В "Манастирски ливади" ще има съвсем ново и модерно училище

Очаква се новата детска градина в ж.к. "Стрелбище" да отвори врати тази есен. В нея ще има 8 групи (6 градински и 2 яслени) за близо 200 деца. Има одобрено финансиране от МОН за филиал на 131-ва ДГ в "Манастирски ливади". В този квартал е определен терен и за съвсем ново училище . То ще бъде модерно, по най-добрите практики на..

публикувано на 26.06.24 в 09:59

В София обсъждат намаляването на вредните емисии в Централна и Източна Европа

Президентът Румен Радев ще участва в откриването на форум за перспективите пред страните от Централна и Източна Европа в областта на намаляването на въглеродните емисии и изграждането на зелена икономика. Форумът "Green Transition" се провежда за четвърта поредна година и в него се очаква да вземат участие представители на държавни и..

публикувано на 26.06.24 в 09:17
Чадър може да ви потрябва, ама срещу слънце или против дъжд?

Слънчево, над Западна България - и облаци, в София - до 30°

Днес ще бъде предимно слънчево. След обяд над западната половина от страната ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи, гръмотевични бури, ще има условия за градушки. В планинските райони явленията ще са интензивни. Ще продължи да духа до умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще са..

публикувано на 26.06.24 в 07:15

"Форум", 25.06.24: Брендо се предаде на полицията

Гости в днешното предаване "Форум" бяха доц. д-р Александър Христов и Тодор Терзиев. Част от обсъжданите теми бяха: Появяването в България на Евелин Банев (Брендо) Вариантите за съставяне на правителство Предизборната кампания и какво трябва да се случи, за да се вдигне избирателната активност Ще състави ли Румен Радев партия..

публикувано на 25.06.24 в 18:17

Лято в планината - какво трябва да знаем?

В летния сезон освен морето много хора предпочитат да отидат в планината. Уикенд преход или по-дълъг, дори Ком - Емине, винаги трябва да бъдем добре подготвени. От какво зависи подготовката ни и какво трябва да знаем, разказва Александър Киричев от Софийски планински клуб. Той посъветва туристите п ърво да проучат маршрута - коя е началната и коя..

публикувано на 25.06.24 в 17:21

Безплатна помощ за засегнатите от хранителни нарушения

Всеки с хранително разтройство може да се свържи с безплатна линия за подкрепа. Тя е инициирана от д-р Елисавета Павлова (обучител и психолог), основател на Асоциация УНИКАЛ, с участието на обучени специалисти към онлайн Академията "Емоции и хранене" на асоциацията. Линията за "Безплатно изслушване и подкрепа при проблемно хранене" окуражава хора,..

публикувано на 25.06.24 в 16:29