Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От Гората.бг на 30 и 31 март

В София подаряват 50 хиляди дръвчета на хора, които искат да ги засадят

За софийските гробищни паркове са нужни превенция и постоянна грижа, смята Никола Рахнев

Снимки: ФБ/Васил Терзиев

Както е обичайно за пролетта, от Гората.бг в различни градове тече акция за даряване на фиданки за залесяване.

В София всеки който иска да засади, ще може да се възползва на 30 и 31 март, когато ще бъдат подарени 50 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета, съобщи пред БНР-Радио София основателят на инициативата Никола Рахнев.

Доброволци от Гората.бг, служителите от общинското предприятие “Гробищни паркове” и други съмишленици извършиха почистване на софийските гробищни паркове в началото на месеца - седмица преди Задушницата.

"За по-малко от 4 часа работа на над 70 доброволци, екипите на общината извозиха десетки тонове отпадъци от Централните софийски гробища. Към първите 5 декара, които екипът на предприятието почисти преди две седмици, сега са добавени нови 10 декара почистена площ. Чака ни още много работа и много декари, за които новото ръководство на общинското предприятие предстои да се погрижи. Няма да спрем дотук и ще продължим да разчитаме на помощта на доброволци, без които трудно ще се справим бързо с тежкото наследство, което ни е оставено. Отношението към мъртвите показва и отношението към живите", писа в социалните мрежи столичният кмет Васил Терзиев.


"Площта на гробищните паркове в София е приблизително 2800 дка. С един ден работа не може да се направи качествена промяна, но с това почистване поставихме добро начало – отбеляза Никола Рахнев. – Нужна е превенция – подбор какво и къде да се засажда, както и постоянни действия по почистване."

Никола Рахнев

▲ Снимка: Facebook/Будител на годината

Той направи конкретни предложения за намаляване и дори спиране употребата на пластмасови шишета и чинийки, за своевременно чистене след задушниците, за да не се разнасят боклуците от вятъра, ако трябва да се назначат служители на заплата, които да се грижат за доброто състояние на гробищните паркове.

По думите му, там не бива да се премахват хубави дървета, а тръни, ненужни храсти и трева.

Чуйте разговора с него в звуковия файл.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кметът на София Васил Терзиев.

Форум, 05.06.25: Васил Терзиев представи изискванията в новите обществени поръчки за сметоизвозването

В публицистичното предаване "Форум" коментаторите Георги Иванов и Ивайло Илиев продължиха да обсъждат политическите конфигурации в парламента, както и политическия и обществен живот у нас.  Ето и днешните теми: ГЕРБ, "Има такъв народ", ДПС-ДПС и МЕЧ спасиха имунитетите на "Възраждане"; Васил Терзиев и екипът му представиха изискванията в новите..

публикувано на 05.06.25 в 18:25
Петър Хераков - главен специалист в Дирекция “Спорт и младежки дейности“ на СО

SOfia HELPers е новият доброволчески екип за бързо реагиране на София

SOfia HELPers е новият доброволчески екип за бързо реагиране на София. Инициативата за създаване на младежки екипи, готови да помагат в различни направления и при кризисни ситуации, е на дирекция „Спорт и младежки дейности“ на Столичната община. “Ролята в дългосрочен план, надявам се да е голяма, защото едно от нещата, които сме установили в..

публикувано на 05.06.25 в 17:35

БАН представи успешно реализирани проекти между науката и бизнеса

Още за сътрудничеството между науката и бизнеса в този проект - чуйте в разговора на Мария Илиева с проф. Пенка Петрова и с доц. Стоянка Черкезова в звуковия файл . 

публикувано на 05.06.25 в 16:47

По-високи санкции към фирмите за сметопочистване в новите договори

Най-голямата обществена поръчка за мандата на кмета на София Васил Терзиев предстои да бъде публикувана в най-скоро време. Тя е свързана със сметопочистването и сметоизвозването на седем зони в столицата и е на стойност малко над половин милиард лева.  В новите договори с фирмите се залагат по-високи санкции при нарушения и система за автоматично..

публикувано на 05.06.25 в 16:20

Започва миенето на квартални улици в шест столични района

Столичната община започва поетапно миене на вътрешноквартални улици в централна градска част. Дейността ще се извършва от 9 юни, понеделник, по график, който обособява зони за почистване ("карета"). Те ще бъдат временно затворени за паркиране и престой между 08:00 ч. и 16:00 ч. , докато трае миенето, уточняват от Общината. Практиката на дневно..

публикувано на 05.06.25 в 15:56

Първият български изцяло женски отбор по ветроходство се отправя на регатата "Ейджин 600"

10 дами сформираха първият български отбор по ветроходство " Time2dare”  и се подготвят за огромно предизвикателство - регата. Те ще изминат 600 мили в Егейско море в "Ейджин 600”. Досега в тази регата не е имало изцяло женски отбор, споделиха пред Радио София Мария Александрова и Климентина Страка. "За такъв тип състезание е много важна стиковката..

публикувано на 05.06.25 в 15:35
Адриан Николов

Андриан Николов: Денят на данъчната свобода обяснява най-лесно бюджета

Денят на данъчната свобода идва рекордно късно тази година, сочи анализ на ИПИ. Този ден показва всяка година, кога спираме да работим за държавата и започваме да работим само за себе си. През тази година данъкоплатците работят 154 дни за държавата, което означава, че денят за данъчна свобода е настъпил на 03.06. Анализ на Института за..

публикувано на 05.06.25 в 15:30