Дебютният филм на режисьора Яна Лекарска „Защото обичам лошото време“ се среща с публиката за първи път. Прожекцията е на 16.03 от 18 часа в кино Люмиер. „Защото обичам лошото време“ е един от двата български филма в Международния конкурс на София филм фест:
"В късометражните ми филми съм се опитвала да показвам изборите, които правим в живота си. Преди години заминах за Южна Корея, където продължих образованието си по кинорежисура. Аз самата напуснах своето русло. Хората около мен споделяха, че не се чувстват уверени да следват мечтите си.
Вълнуват ме отношенията между мъжът и жената. Така и двете линии се преплетоха. Слушаме златни български хитове по музика на Борис Карадимчев. Препратките ни към класически български произведения не са нарочни. Заглавието няма нищо общо с Богомил Райнов, имената на главните герои съвпадат с тези на героите на "Тютюн".
Много съм щасттлива от завръщането на Боряна Пунчева. Поканата към актьорите бе безапелационна, директно им изпратих сценария. Иван Бърнев е в една специална роля. Снимахме на Южното Черноморие на локации, свързани с моето следване. Другите са около с.Горна Василиса, формите на планината съвпадат с тези около Ахтопол."
До 11 април продължава записването за тазгодишното издание на Националната олимпиада по орнитология за ученици между пети и осми клас . Първият кръг ще се проведе на 12 април онлайн в платформата Kyoso, съобщиха организаторите от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). За участие във втория кръг, който ще се проведе на..
В продължение на 40 години празниците на изкуствата “Аполония” представят не само най-успелите български изпълнители, но и подкрепят младите и талантливи творци във всички жанрове. Музиката има особено значение за фестивала и специално място в художествената програма на созополските празници. За пръв път в света беше създаден уникален оркестър с едни..
Националното представителство на студентските съвети в Република България организира XVIII издание на Националния приз "Студент на годината" , чиято цел е да отличи най-активните учащи в българските университети, които са показали постижения във всички области на науката, изкуството и спорта. "Образованието е една голяма инвестиция в..
Режисьорът Момчил Карамитев представи две игрални новели по Сергей Комитски, озаглавени "Вариации за цигулка". Двете новели носят заглавията "Златният храм" и "100 долара". Това, което тематично ги обединява, са музиката и общочовешката тема за любовта - любовта към ближния и любовта към изкуството. Момчил Карамитев разказа и че първото му..
Ако думите са облеклото на историята, с какви думи е облечена българската история? Как можем да избягаме от клишетата от учебниците и общественото говорене, но все пак разказът ни да бъде правдив и обективен за тези, на които тепърва предстои да се запознаят с важните за народа ни моменти? Пред БНР-Радио София поетът и драматург Стефан Иванов..
Столичната община предостави 500 знамена за малките ученици и още 28 големи трибагреника за отбелязването на 3 март в 31-во Средно училище с изучаване на чужди езици и мениджмънт "Иван Вазов" в район "Слатина". По традиция гимназията отбелязва празника с тържествено издигане на българския национален флаг в двора на училището, песни и стихове.,..
Заради своята разпознаваемост на датата 3 март, заради своето утвърждаване в традицията като национален празник, би трябвало именно тя да остане Националният празник на България, каза пред Радио София историкът и журналист Андрей Захариев. "Покрай традицията хората са го утвърдили в съзнанието си като такъв. Ние, в България, много нещо..