Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обявиха 7-те отличени проекта в конкурса "Млад благотворител"

Снимка: Фондация Благотворител

Проведе се Седмото издание на Националния конкурс "Млад Благотворител". Конкурсът популяризира благотворителни инициативи на ученици от 8 до 12 клас. Той дава възможност на ученици от цялата страна да представят идея за благотворителна кауза, с която могат лично да допринесат за доброто на обществото.

"Конкурсът има за цел да развива потенциала на младите хора да правят добро, да доброволстват със свои идеи. Освен това развива способността им да управляват проекти. Занията си те могат да приложат по време на ученето си, на следването и по време на работата си след това", съобщи Станислава Рашева от УС на фондацията. Тя посочи три много важни модула, които учениците усвояват, когато достигнат до полуфинал: 

В първия модул  - "Управление и планиране на проекти" обучаващите се научават как да си поставят малки цели, как да поставят голямата цел, как да планират рисковете, които може да възникнат в един проект.

Вторият модул разяснява как се извършва комуникацията свързана с една кауза – по имейл, по телефон, на живо, как да привличаме съмишленици.

Третият модул на обучението дава представа как се отчита един проект, кой на кого подава фактура, как подаваме данни. Насърчават се учениците при сформирането на екипите да обсъдят кой в какво е силен и да обозначат кой е оперативен мениджър, финансов мениджър и мениджър комуникации, поясни още Станислава Рашева.

"Конкурсът е ценен с това, че ние заставаме зад ентусиазма на младите хора, а той е много силен – те са във възраст в която все още вярват, че могат да променят нещата, които не харесват и ние подкрепяме тяхната вяра", отбеляза тя.

Съревнованието има три тематични направления: "Подкрепа за деца лишени от родителски грижи/възрастни хора в нужда", "Съхраняване на музикалното наследство на България", "Екология/опазване на околната среда".

Вече са ясни седемте  проекта, които  спечелиха сърцата и доверието на журито  и са подкрепени да продължат напред, за да осъществяват планираните си дейности.

В категория: "Иновативно предприемачество с кауза": 

  • Различни, но заедно – обединени в спорта е отличена Професионална гимназия по икономика "Д-р Иван Богоров" гр. Варна, (225 точки). Получават 1200 лв.

В тематични направления на конкурса:

  • 1-во място  за  проекта "Мелодиите на Нашето Наследство" на  ученици от Първа езикова гимназия, гр. Варна, (240 точки). Получават 1500 лв.
  • 2-ро място "Мисля със сърцето си" ученици от Професионална гимназия по лека промишленост, екология и химични технологии гр. Ямбол, (231 точки). Получават 1200 лв.
  • 3-то място  за "Еко войни от гимназията", на  ученици от Природо-математическа гимназия "Акад. Сергей Корольов" гр. Благоевград , (230 точки). Получават 1000 лв.
  • 4-то място  за проекта "Да опазим градските таралежчета"  ученици, членове на клуб "ПанГея"( младежка природозащитна организация към WWF България) и възпитаници на НЕГ “Проф. Константин Гълъбов” и Национална природо-математическа гимназия “Акад. Любомир Чакалов” гр. София, (228 точки). Получават 800 лв.
  • 5-о място "Подай ръка – зарадвай дете", ученици от Професионална гимназия по икономика "Георги Стойков Раковски", гр. Ямбол, (218 точки) Получават, 800 лв.
  • 6-о място "Бистро кладенче с жива вода", ученици от СУ "Цветан Радославов“ Свищов, (210 точки) Получават 800 лв.

Тази година има и още един проект, класиран от журито като извънреден победител и ще бъде подкрепен, той е озаглавен  “Мечтаната дреха”  създаден от ученици от ПГО "Княгиня Мария Луиза“, гр. София,

Две важни причини ни накараха да вземем това решение, твърдят организаторите.
 В класацията на журито той се различава само с 1 точка от проекта “Подай ръка – зарадвай дете” от град Ямбол. (218т./217 т.) Така ние класираме втори проект на 5-то място.
Проектът е в направление "Подкрепа за деца/ученици, лишени от родителски грижи“. Проектът има за цел да помогне на абитуриенти, лишени от родителски грижи да се почувстват специални с тоалети, ушити специално за тях.

Това е кауза, в която фондация "Благотворител" оказва подкрепа в продължение на 20 години от самото си създаване до днес.

В звуковия файл ще чуете и Ема Атанасова, единадесетокласничка в НЕГ "Проф. Константин Гълъбов" – една от финалистките на тазгодишното издание на конкурса.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв.Дерменджиев

Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората

Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..

публикувано на 01.12.24 в 11:54
С адв.Петър Николов

Успехът не е в това, което притежаваш, а това, което правиш

Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..

публикувано на 01.12.24 в 11:27
Поли Кинова

Вдъхновението е навсякъде

Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..

публикувано на 01.12.24 в 10:35
адв. Христиан Митев

Когато имаме възможност да помогнем, трябва да го направим

Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..

публикувано на 01.12.24 в 10:02
Нео Ренесанс

Нео Ренесанс в галерия „Райко Алексиев“

Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..

публикувано на 01.12.24 в 10:00
Захари Зограф

Историята оживява - Захари Зограф и тайнствената и явна Ралу Коциасоглу

Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите.  Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..

публикувано на 30.11.24 в 16:00

Софийски разкази - Стара София в спомени

Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна.  Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..

публикувано на 30.11.24 в 15:00