Проведе се Седмото издание на Националния конкурс "Млад Благотворител". Конкурсът популяризира благотворителни инициативи на ученици от 8 до 12 клас. Той дава възможност на ученици от цялата страна да представят идея за благотворителна кауза, с която могат лично да допринесат за доброто на обществото.
"Конкурсът има за цел да развива потенциала на младите хора да правят добро, да доброволстват със свои идеи. Освен това развива способността им да управляват проекти. Занията си те могат да приложат по време на ученето си, на следването и по време на работата си след това", съобщи Станислава Рашева от УС на фондацията. Тя посочи три много важни модула, които учениците усвояват, когато достигнат до полуфинал:
В първия модул - "Управление и планиране на проекти" обучаващите се научават как да си поставят малки цели, как да поставят голямата цел, как да планират рисковете, които може да възникнат в един проект.
Вторият модул разяснява как се извършва комуникацията свързана с една кауза – по имейл, по телефон, на живо, как да привличаме съмишленици.
Третият модул на обучението дава представа как се отчита един проект, кой на кого подава фактура, как подаваме данни. Насърчават се учениците при сформирането на екипите да обсъдят кой в какво е силен и да обозначат кой е оперативен мениджър, финансов мениджър и мениджър комуникации, поясни още Станислава Рашева.
"Конкурсът е ценен с това, че ние заставаме зад ентусиазма на младите хора, а той е много силен – те са във възраст в която все още вярват, че могат да променят нещата, които не харесват и ние подкрепяме тяхната вяра", отбеляза тя.
Съревнованието има три тематични направления: "Подкрепа за деца лишени от родителски грижи/възрастни хора в нужда", "Съхраняване на музикалното наследство на България", "Екология/опазване на околната среда".
Вече са ясни седемте проекта, които спечелиха сърцата и доверието на журито и са подкрепени да продължат напред, за да осъществяват планираните си дейности.
В категория: "Иновативно предприемачество с кауза":
В тематични направления на конкурса:
Тази година има и още един проект, класиран от журито като извънреден победител и ще бъде подкрепен, той е озаглавен “Мечтаната дреха” създаден от ученици от ПГО "Княгиня Мария Луиза“, гр. София,
Две важни причини ни накараха да вземем това решение, твърдят организаторите.
В класацията на журито той се различава само с 1 точка от проекта “Подай ръка – зарадвай дете” от град Ямбол. (218т./217 т.) Така ние класираме втори проект на 5-то място.
Проектът е в направление "Подкрепа за деца/ученици, лишени от родителски грижи“. Проектът има за цел да помогне на абитуриенти, лишени от родителски грижи да се почувстват специални с тоалети, ушити специално за тях.
Това е кауза, в която фондация "Благотворител" оказва подкрепа в продължение на 20 години от самото си създаване до днес.
В звуковия файл ще чуете и Ема Атанасова, единадесетокласничка в НЕГ "Проф. Константин Гълъбов" – една от финалистките на тазгодишното издание на конкурса.
Единственото село в България с паметник на Буквите – с. Иваняне, празнува на 24 май, съобщиха от районната администрация в Банкя. Празничната програма ще завладее селото още от сутринта, като кметът на Иваняне Албена Иванова и район "Банкя“ са замислили тя да приключи чак в 22.00 часа. Програмата ще започне в 09.30 часа с разходка с..
Одобрен е фишът за повишаване степента на защита на банята в Княжево като паметник на културата с местно значение. Това е важна стъпка към запазването на една ценна част от историята и архитектурата на нашия град, съобщават от "Екипът на София": "На 13 февруари внесохме в НИНКН документите, изготвени от арх. Любомир Пейчев. Благодарим на..
Асоциация за развитие на София и Бюро за интеграция и социални иновации организират Софийска работилница "Климатичен пясъчник" по пилотен проект за създаване на климатично убежище от градските топлинни острови. “Това е един проект, който цели да подготви София, заедно с други градове, да разберат малко повече за градските топлинни острови . Това е..
Сдружение "Деветашко плато" издаде сборник с вдъхновяващи примери и демократични подходи за управление в малките населени места. Изданието е озаглавено "Петелът, който буди хората" и води читателя на различни места в България – непознати, преоткрити, посвоему привлекателни и специални. Сборникът споделя историите и на хората в тези малки села –..
В столичния район "Люлин" въвеждат вътрешноквартален транспорт. Целта е да бъде анализирана ефективността и нуждата от довеждащ транспорт до МС "Люлин" и МС "Сливница", който да облекчи придвижването на гражданите. Линията е експериментална и е по идея на районната администрация в "Люлин“, каза пред Радио София кметът Георги Тодоров. Превозът е..
Над 11 000 ученици се явяват в София на държавния зрелостен изпит по български език и литература. Те са разпределени в около 900 изпитни зали. Пред Радио София Данко Калапиш от Съюза на ръководителите в системата на народната просвета в България припомни, че тази година завършват учениците, които в началото на Covid пандемията са били в 7 клас и се е..