Официалното представяне на книгата ще се състои на 20 март 2024 г. в Sofia Hotel Balkan, където книгата ще представи проф. д-р Пламен Павлов, информират още те.
Тя е допълнена с 93 страници с цветни снимки и карти и събира най-актуалната информация за царете Калоян, Иван Асен II, Константин Тих Асен, Теодор Светослав Тертер, Иван Александър и Иван Шишман, които със своите действия определят историята на Второто българско царство – от бързия му възход след освобождението от византийска власт до героичната съпротива срещу османското нашествие.
Той подчерта, че това не е книга писана за една или две години:
"В далечната 1999 година аз започнах първата част от тази бъдеща книга, която излезе сега. Това беше книгата за цар Калоян, която излезе през 2000 година, тя претърпя няколко издания на различни места с добавки, с нови неща вкарани, но по-късно аз започнах да работя с други личности от това време, царски личности от периода на Второто царство."
По думите му 700-те страници на книгата обръщат внимание на шест български царе, но всички останали също имат своето място. Изданието е своего рода антология, която хвърля поглед на Второто българско царство от края на 12 до началото на 15 век.
"Освен, че вкарвам най-новите изследвания имам и погледа на археолог. Както вие знаете аз съм археолог и историк така, че всъщност вкарвам много нови археологически свидетелства излезли в хода на българската археология", заяви проф. Овчаров. Той подчерта, че археологията има по-различно място от други изследвания, което е от особена важност, защото на фона на изчерпването на класическите извори именно земята дава най-нови сведения. Според думите му някои надписи буквално променят историята.
"Книгата, която представям е за професионалисти, но и за обикновени читатели. Тя е изключително добре илюстрирана и е само с изображения от епохата. Никакви съвременни изображения не съдържа, а само изображения по стенописи, по фрески, миниатюри, печати, монети и т. н. от своята епоха. Съдържа над 200 илюстрации", посочи проф. Овчаров.
"Аз не съм много убеден, че нашите политици се вглеждат в миналото. Не беше далеч времето, в което един български министър-председател беше казал: "Стига с тази история, да гледаме в бъдещето", по отношение на нашата съседка Северна Македония. Почти веднага стана ясно, че всъщност историята е един от най-важните фактори в отношенията ни със Северна Македония. Без нея няма как да минем. В това се убедиха всички вече. Моята препоръка към българските политици е повече да четат история. Ако прочетат внимателно тази книга, която съм написал ще открият много възможности за решаване на съвременни проблеми", подчерта проф. Овчаров.
Той подчерта, че да се знае нашето славно минало не е само патриотична гордост, но е и аргумент в отстояването на българските интереси в съвремието.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..