Директива за намаляване на промишлените емисии бе гласувана и приета преди дни от Европейския парламент. Новите правила имат за цел да намалят замърсяването на въздуха, водата и почвата от промишлените инсталации и големите животновъдни стопанства.
Докладчик на директивата е българският депутат Радан Кънев, с него бе и разговорът по темата в предаването "Ритъмът на столицата". Той посочи, че е имал известни опасения дали ще бъдат приети текстовете, свързани със сферата на животновъдството.
"Това беше финално гласуване на вече одобрено споразумение между парламента и държавите членки, защото законодателният процес в Европа е много по-сложен отколкото в отделните държави. Парламентът е един законодател, а правителствата в Съвета на ЕС е другият законодател, накрая на всяко законодателно досие има преговори за изравняване на позициите между законодателите. При нас този процес приключи през ноември, в което аз представлявах Европейския парламент", уточни той и допълни, че настоящото споразумение подлежи на одобрение по обратен ред – между правителствата и парламента, но обичайно тези одобрения са с „да“ или “не“ без допълнителни изменение.
Директивата беше приета с 370 гласа „за“, 199 гласа „против“ и 46 гласа „въздържал се“.
За да стане закон, сега тя ще трябва да бъде официално одобрена и от Съвета на ЕС.
"Под натиска на земеделските протести, бяха внесени от различни парламентарни групи серия от изменения, които можем да обобщим като отмяна на всички промени за животновъдството и запазване на пълно статукво в сектора, което бе първоначалната позиция на ЕП, но под натиск на правителствата, които искаха много повече контрол в този сектор се стигна до едно компромисно решение – бяхме изправени пред един специфичен вот дали такива изменения въобще да бъдат разглеждани", посочи той и допълни, че поради големия обществен интерес и предизборната ситуация е имал очаквания, че много от колегите му ще искат да гласуват изменения.
Кънев направи съпоставка: "Хората които бяхме за спазване на споразумението, бяхме само с 13 повече от колегите, които искаха изменения, един изключително тънък вот, когато гласуват над 600души".
По думите му, очаква се в края на април да има влязло в сила законодателство.
"Но това е само началото на работата, защото в сегашното законодателство сме предвидили значителни облекчения за животновъдите в сравнение с предишното, от една страна повече ферми ще бъдат обхванати от директивата, а от друга, всяко правителство ще има право да избере – разрешителен режим, или регистрация на производителите. Това е огромна разлика, защото досега имаше само един тежък разрешителен режим, което предизвика протестите на хората, които не иска допълнителна административна тежест - изтъкна евродепутатът. - Сега всяка държава ще трябва да прецени, дали запазва нещата както са - на разрешителен режим, дали минава изцяло на проста регистрация на животновъдите, или въвежда някаква хибридна форма."
По думите му, дебатът ще бъде между земеделските производители и националните държави, а европейските институции излизат от дебата, като са дали широка рамка в която правителствата могат да вземат своите решения.
"В едно с това, ние извадихме извън дебата на директивата така нареченото екстензивно животновъдство, тоест, всички пасищни форми отглеждани на открито, отглеждане при наличие на големи терени за добив на фуражи и всички форми на био животновъдство, което в съвкупност за България и Източна Европа беше голяма победа. Този тип отглеждане на животни е характерен за нашите по-рядко населени държави, а почти не съществува в Нидерландия, Белгия и в Северна Германия, така че за една част от българските животновъди новината ще е изцяло положителна, те просто ще излязат от обхвата на директивата, а други, които отглеждат интензивно, ще трябва да преговарят с правителството в България, за да преминат от режим на издаване на разрешителни, към режим на регистрация", посочи Радан Кънев.
Какво се предвижда за промишлените инсталации?
"Те са над 90% от това законодателство, но под 10% от публичното внимание при тази кризисна ситуация в европейското селско стопанство и съответно заради протестите. Всъщност това е една директива, която съществува отдавна – през 2010 година се обединяват 7 стари директиви, които са за намаляване на токсичните емисии от различните промишлености. През 2010-а те се обединяват в едно общо законодателство, което засяга всички замърсяващи промишлени сектори, затова говорим за един от най-обемните европейски закони. Ние работихме по него в много натоварен график пълни 2 години от 2022-ра досега, като работата изглежда да приключва. Засяга особено много различните инсталации за производство на въглища, за газ, инсенераторите за боклук, като силно замърсяващо производство, всички видове металургия, засяга много силно химическата промишленост и още голям брой сектори", посочи Радан Кънев.
Още аспекти от разговора, чуйте в интервюто на Елена Пъневска в звуковия файл.
Коментатори във "Форум" тази седмица са икономистът и политически анализатор Георги Вулджев и дългогодишният журналист Едуард Папазян. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: - ПП поиска оставките на Явор Божанков и Даниел Лорер - Либерализмът в Европа и САЩ - Футболен обзор в края на годината Подробности по..
Битови отпадъци, строителни материали и автомобилни части - съставът на едно от нерегламентирано образувалите се сметища в град Елин Пелин. Местоположението на изхвърлените ненужни материали се оказва в покрайнините на обработваема площ. В близост до сметището има съмнителни постройки, с охраняващи ги кучета. Пред Радио София кметът на община..
Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..
Документалният филм "Чистота или смърт“ представя историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност за зависими в България. Въпреки че много хора са чували за такива общности, малцина знаят как всъщност изглеждат и какво се случва в тях. На 6 декември, в кино „Люмиер“ е премиерата в София, а прожекции има в Бургас,..
Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите . Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..
Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..
В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..