Започнаха снимките по съвсем новия кино проект на режисьора Стефан Командарев "Made in EU”. Филмът ще се снима в Хасково, Димитровград, Мадан и Рудозем. В лентата ще видим актьори като Гергана Плетньова, Анастасия Ингилизова, Ивайло Христов, Герасим Георгиев-Геро, Ивайло Христов, Иван Бърнев, Ирини Жамбонас, Ованес Торосян и др.
Работата по проекта започва още през 2020 година, а от началото на 2024-а екипът репетира с актьорите по сценария. Командарев отново работи с Катя Тричкова като продуцент, със Симеон Венциславов по сценария, а зад камерата за пореден път ще застане Веселин Христов.
“В България, стойностно кино се прави с приятели и съмишленици. Изключително съм щастлив, че до мен имам такъв страхотен екип, с който отдавна сме повече от приятели“, споделя Командарев. Ето какво още разказа той в предаването „Радиокафе“.
“Да, днес е първият снимачен ден на новия ни проект, който се казва “Made in EU”(„Произведено в Европейския съюз“). С екипа си пожелахме успех и да направим смислен и вълнуващ филм".
Той разкри, че както във всеки свой филм, освен утвърдени имена, винаги се стреми да има и нови лица, едно от тях е актрисата Гергана Плентьова, с която досега не са работили заедно, но която ще видим в главната роля. Участват и съвсем млади актьори като второкурсникът Тодор Коцев, по думите на режисьора, интересна смесица от по-опитни и не толкова опитни актьори.
„Но огромната част от екипа са едни и същи хора - съмишленици, професионалисти, приятели, с които сме правили заедно доста неща“, посочи още той.
"Made in EU” разказва за шивачка в малък град и нейния син. Една история, която се развива в началото на Ковид пандемията, в една текстилна фабрика, която произвежда качествени, лъскави дрехи с етикет „Произведено в Европейския съюз“.
„В съдбата на подобен тип герои винаги рефлектират световни събития от типа на глобализация, модерно робство, както и едно глобално явление, каквото беше пандемията от Ковид-19“, посочи режисьорът.
Чуйте повече в разговора на Гергана Пейкова.
„Made in EU“ е българо-немско-чешка копродукция (Арго Филм, 42film и Negativ) и e реализиран с подкрепата на ИА "НФЦ", МДМ – Германия и Чешки филмов фонд.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..