Асоциацията на българските села (АБС) инициира иновативна образователна система в селските райони, разработена в партньорство с Училището за съзнателни родители. Иновативната програма озаглавена "Ново възраждане на българското образование в селските райони" има за цел да акцентира върху ролята на учителите и педагозите в малките населени места, като им предоставя възможност да усъвършенстват своите познания и умения. Това ще допринесе не само за подобряване на качеството на образователните услуги в населените места в селските региони, в които живее 52% от населението на България, но и ще подкрепи внедряването на нов модел на образование със цялостен подход, специално адаптиран към местната среда и в хармония с природата.
Програмата беше представена на пресконференция в София.
Събеседници по темата в предаването "Ритъмът на столицата" бяха Таня Красимирова Борисова - координатор а Асоциацията на българските села и Любов Миронова, създател на Училище за родители и на програмата "Озарена педагогика".
"Години наред разработвам една педагогическа система за българските деца, наречена "Озарена педагогика". С течение на времето бяха обучени родители, сега е време да се обучат и учителите и тази година започва едногодишен курс за обучение на "озарени" педагози", посочи Любов Миронова.
Тя отбеляза, че методиката е припозната от АБС като изключително подходяща за педагозите в малки населени места, като възможност там да има качествено образование за децата, така че и хората които живеят там и тези които биха поискали да живеят на село, да са спокойни, че децата им ще получат едно добро образование.
Стотици български родители както в България, така и по света могат да участват в Училището за осъзнати родители, създадено преди 10 години. В последните 3 години то развива своята дейност онлайн, което дава широка възможност за участие на хора от Мадагаскар, САЩ, Япония, Норвегия и където има българи по света, обясни Любов Миронова.
"Обучението е в рамките на 1 година и те преминават през над 650 видеоурока, 50 теста и стотина упражнения, които доста интензивно ги ангажират да вникнат в детегледането през нуждите на детето, етапите на развитие през които то преминава и през възможностите всичко това да се случи по хуманен начин без насилие“, допълни тя.
Според Миронова трябва да има критична маса от родители, която да подкрепя и цени "озарените" учители.
"Защото ние можем да имаме прекрасни учители, ако родителите не ги ценят и не разбират какво правят, няма как да се случват нещата", категорична е тя.
Според изнесени данни от АБС, от 1991 до 2021 година в страната ни са закрити 1435 общински училища, 635 от тях са начални, 776 основни и 20 средни.
Софийска област води първенството по закрити училища, въпреки че тя трябвало да има специална програма, чрез която да се предоставя възможност на децата в близост до София да учат в мястото и средата в която живеят, посочи Таня Борисова.
По думите й нужно е да се направи анализ на училищата в марките населени места.
"По наше проучване и разговори които сме водили както с кметове, така и с активни хора, които живеят на село, тези училища остават в сянка, те изостават включително от системата на образование, която се провежда в общинските и градски центрове", изтъкна тя.
Ще бъдат обсъдени предимствата на системата за "Ново възраждане на българското образование в селските райони". Нейният потенциал да предотврати изселването на деца от селските райони към градовете и да насърчи младите хора да създават нов тип общности за осъзнато живеене и образование на село.
АБС също така ще предложи информация за възможностите за стипендии, насочени към учителите за усвояване на методиката "Озарена педагогика", и бъдещото развитие на инициативата.
Чуйте още аспекти по темата за образованието в малките населени места и пред какви проблеми е поставено то, от разговора на Данаил Конов
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..