Темата на форума беше „Изграждане на единна система за управление и намаляване на риска от ПТП“ и събра на едно място представители на законодателната, изпълнителната и съдебната власт, както и експерти и кметове на общини.
Институтът за пътна безопасност е изготвил оценка на риска от ПТП на цялата транспортна система в България. От нея става ясно, че с най-висок риск от фатален край по пътищата са областите Русе, Ловеч, Монтана, Пловдив, Варна и Стара Загора.
Когато се говори за инфраструктурни решения, за промени в законите и нормативни уредби, трябва да знаем, че става дума за нашите деца и човешкия живот, каза по време на форума кметът на София Васил Терзиев.
„Ако на нас това не ни е първата и най-важна тема и отправна точка на всички нас и всеки не си върши изключително съвестно работата, всичко друго, което правим няма особено голям смисъл. За мен това е едно от най-ключовите предизвикателства, ключова тема, по която ние работим с екипа ми от ден 1“, каза Терзиев.
Той добави, че се работи усилено за сигурността около училищата и детските градини, като се събира информация от районните кметове за належащи промени в инфраструктурата. Пешеходните пътеки, осветеност и видимостта за част от предприетите мерки, обясни кметът на София.
По време на форума беше представен анализ на МВР за ефективността на контрола и неговото въздействие върху пътната безопасност. Бяха обсъдени и действията на институциите с правомощия в областта на пътната безопасност. Целта е създаване на устойчива единна система за управление и намаляване на рисковете от ПТП.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
В края на миналата година стана ясно, че близо 120 000 души на възраст до 30 години в България имат задължения към частни съдебни изпълнители. Най-засегнатата група са младите между 25 и 30 години, където дълговете са близо 80 000. Сред основните причини са необмислени потребителски кредити, вземани за луксозни покупки, телефони, почивки и..
В галерия “Уран“ е подредена изложбата с картини на художника Васил Стоилов. За предисторията на експозицията и какво могат да видят посетителите й, разказа пред Радио София, Лаврен Петров. “Предисторията е почти четиригодишна. Толкова време ни отне да съберем картините на Васил Стоилов за настоящата изложба. Преди 7-8 години..
От 1 юни 2025 година вече няма да говорим за загубена трудова книжка, защото влиза в сила нейният дигитален вариант, който се съхранява от Националната агенция по приходите (НАП). " Единният електронен трудов запис (ЕЕТЗ ) ще обединява два сега съществуващи регистъра – индивидуалните трудови книжки и уведомленията, подавани от..
Тестовете за измерване на средна скорост с тол системата продължават до края на май. Те се провеждат от миналия четвъртък, а мярката е планирано да влезе в сила най-рано през лятото. Колко ще са камерите на пътя и къде ще измерват средната скорост, а глобите? Резултатите показват, че по 10-километровата отсечка на Северната тангента..
"Никога не сме били по-близо до еврозоната от момента, в който се намираме сега. Смея да твърдя, че България е готова." Това каза министърът на финансите Теменужка Петкова по време на работна закуска "Финансова политика и конкурентоспособност на българската икономика", организирана от Американската търговска камара (АТК) в България и..
На 17 април ще се проведе третото Международно биенале на Микротанца 2025. Темата на тазгодишното издание е "Танцът и социалната промяна“. В рамките на един ден ще бъдат показани 6 танцови миниатюри от артисти от целия свят, с максимална дължина от 15 минути. Целта на фестивала е да използва формата на микротанца, кратките и интензивни..