Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мнението, концепцията и аргументите на учениците търсят в Националният конкурс "Защо гласът ми има значение"

Пред Радио София ст.експерт Юлия Мишкова от организаторите

Снимка: Pixabay

Национален конкурс "Защо гласът ми има значение" се организира от образователния сайт prepodavame.bg за първи път и има за цел да предизвика учениците и техните учители да говорят по темата за право на глас и избор. Конкурсът е част от проект "Как да преподаваме активно гражданство", съфинансиран от ЕС.

Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на Столицата" е Юлия Мишкова, старши специалист "Проекти" в prepodavame.bg

"Това е първо издание на конкурса, а идеята за него е в унисон с основната концепция пряко свързана с подкрепата към учителите да създават повече пространство за възможности и изява на учениците, чуваемост на техния глас, разработвайки различни материали в полза на преподавателите. Решихме,че можем да ги подкрепяме не само косвено, но и пряко, като организираме конкурс, с който да стимулираме участието на ученици и наистина да създадем пространство за изява на тяхното мнение по един толкова важен за всички ни въпрос", посочи тя.

Според скорошно изследване по темата направено сред 400 преподаватели от страната, едва 40% от тях смятат, че в училищата в които преподават, мненията на учениците се взимат предвид, разкри Юлия Мишкова.

"Важно е да поставяме пред учениците реални въпроси и казуси от света в който живеем, а не от теорията и да им даваме пространство и възможност да споделят съвсем открито своето мнение, дори и да не сме съгласни с него, дори и то да не е популярното, защото само така можем да изграждаме едни мислещи хора, които да имат желание за действие, а не да чакат нещо да се случи", категорична е Мишкова.

Конкурсът "Защо гласът ми има значение" вече е отворен за участие.

Основна тема е "Право на глас и избор".

Участниците трябва да изберат удобен за тях формат в обособените 3 категории: 

  • Есе по граждански проблеми;
  • Видео с публично изказване;
  • Проект за информационна кампания в социалните мрежи.

Те ще могат да участват и в трите категории, групово или самостоятелно, както и да са в гимназиален етап от 8 до 12 клас.

"Това, което ще очакваме да видим е ясно представяне на идеите, логично подбрани аргументи и оригиналност при презентиране на концепцията им", посочи старши експерт Юлия Мишкова.

По думите й възможността да изработят материал и да изберат сами аргументите, които да представят ще е от голяма полза за подрастващите.

Жури от образователни експерти ще оценява работата на учениците. Крайният срок за участие е 20 април 2024 г. Резултатите ще бъдат обявени в седмицата на 9 май, Деня на Европа.

Още подробности чуйте в разговора на Данаил Конов с Юлия Мишкова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50