Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мнението, концепцията и аргументите на учениците търсят в Националният конкурс "Защо гласът ми има значение"

Пред Радио София ст.експерт Юлия Мишкова от организаторите

Снимка: Pixabay

Национален конкурс "Защо гласът ми има значение" се организира от образователния сайт prepodavame.bg за първи път и има за цел да предизвика учениците и техните учители да говорят по темата за право на глас и избор. Конкурсът е част от проект "Как да преподаваме активно гражданство", съфинансиран от ЕС.

Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на Столицата" е Юлия Мишкова, старши специалист "Проекти" в prepodavame.bg

"Това е първо издание на конкурса, а идеята за него е в унисон с основната концепция пряко свързана с подкрепата към учителите да създават повече пространство за възможности и изява на учениците, чуваемост на техния глас, разработвайки различни материали в полза на преподавателите. Решихме,че можем да ги подкрепяме не само косвено, но и пряко, като организираме конкурс, с който да стимулираме участието на ученици и наистина да създадем пространство за изява на тяхното мнение по един толкова важен за всички ни въпрос", посочи тя.

Според скорошно изследване по темата направено сред 400 преподаватели от страната, едва 40% от тях смятат, че в училищата в които преподават, мненията на учениците се взимат предвид, разкри Юлия Мишкова.

"Важно е да поставяме пред учениците реални въпроси и казуси от света в който живеем, а не от теорията и да им даваме пространство и възможност да споделят съвсем открито своето мнение, дори и да не сме съгласни с него, дори и то да не е популярното, защото само така можем да изграждаме едни мислещи хора, които да имат желание за действие, а не да чакат нещо да се случи", категорична е Мишкова.

Конкурсът "Защо гласът ми има значение" вече е отворен за участие.

Основна тема е "Право на глас и избор".

Участниците трябва да изберат удобен за тях формат в обособените 3 категории: 

  • Есе по граждански проблеми;
  • Видео с публично изказване;
  • Проект за информационна кампания в социалните мрежи.

Те ще могат да участват и в трите категории, групово или самостоятелно, както и да са в гимназиален етап от 8 до 12 клас.

"Това, което ще очакваме да видим е ясно представяне на идеите, логично подбрани аргументи и оригиналност при презентиране на концепцията им", посочи старши експерт Юлия Мишкова.

По думите й възможността да изработят материал и да изберат сами аргументите, които да представят ще е от голяма полза за подрастващите.

Жури от образователни експерти ще оценява работата на учениците. Крайният срок за участие е 20 април 2024 г. Резултатите ще бъдат обявени в седмицата на 9 май, Деня на Европа.

Още подробности чуйте в разговора на Данаил Конов с Юлия Мишкова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35

В очакване на нов конкурс за главен архитект на София

Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..

публикувано на 31.01.25 в 17:03
Наградената състезателка по художествена гимнастика Красимира Димитрова с Йорданка Благоева

Отличиха младите спортисти в Община Елин Пелин

За седма поредна година  Община Елин Пелин  организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории -  “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...

публикувано на 31.01.25 в 16:46
Проф. Асен Дудов

Няма генетичен тест, който да покаже, че може да се развие някаква форма на рак

На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните през 2022 г.  По този повод през днешния ден се проведе и дискусия “Иновативни терапии и..

публикувано на 31.01.25 в 16:35
Константин Ковачев и Кубрат Аргилашки

"Спални места" и "Ковачев Live Band" със съвместен концерт на 1 февруари

На 1 февруари, в столичен клуб, бандата "Спални места“ ще изнесе съвместен концерт с "Ковачев Live Band“, на който ще звучи много рок музика. Това е първият концерт за група "Спални места“ за 2025 г., каза пред Радио София Кубрат Аргилашки. "Имаме си и нов басист. С него пишем и нови песни, по нов албум. Решили сме тази година да е ни е..

публикувано на 31.01.25 в 15:53
Георги Иванов - писател, сценарист, драматург

"Бу и Фу и странното нещо на дървото" - за бухалите и децата без умаления, но с умиление

Писател, радиоводещ и сценарист на филми, сериали и театрални постановки, отскоро автор и на книги за деца, преди всичко баща и едно е ясно – харесва му да разнищва отношенията между деца и родители, децата и света около тях. Това е описанието в първата му детска книга "Бу и Фу и странното нещо на дървото“. История, в която става въпрос за..

публикувано на 31.01.25 в 15:22
Отломки от разбилия се самолет

Недостатъчно служители в контролната кула преди авиокатастрофата над Вашингтон

Според правителствен доклад за обстоятелствата около катастрофата, цитиран от “Вашингтон Пост” и “Ню Йорк Таймс”, контролната кула е била с по-малко хора. Имало един човек трафик-контрол, който е работил с хеликоптери и самолети, работа, която обикновено се върши от двама служителя. В заключението на доклада се посочва, че броят на служителите не е бил..

публикувано на 31.01.25 в 15:08