"Историята е едновременно много интимна и епична, защото започва през 1942 година и разказът се разгръща в продължение на 80 години. Но разказва и за личните борби на семейството. Получих много стари ленти снимани на Super 8 mm от семейството от едно време, които ползвах във филма и това струва ми се го направи още по-интимен от обичайния документален филм за рок банда", отбеляза Лунгулов.
Прожекцията ще се състои в неделя, 24 март 2024 г. от 20:30 ч. във Френския културен институт. След това режисьорът ще проведе среща с публиката, за да обсъдят филма. Той отбеляза, че бандата е създадена през 70-те години и в България по това време хората слушат Радио Белград заради рок музиката и бандата именно така става популярна у нас, след което правят концерт тук. Лунгулов е правил интервю с музикантите и те са му споделили, че концертът е трябвало да бъде в София, но тъй като режимът се е опасявал, че са дошли твърде много хора и би се създала възможност за някакви подривни дейности го местят извън столицата.
Филмът е своего рода подарък към групата, споделя той. И добави, че държавата Югославия, която вече не съществува, музикантите, които са вече възрастни, техниката са част от неговата история:
"Реших да следвам тази банда, да следвам нейния път, но не подозирах, че ще ги следвам 7 години. Ако следваш някого в продължение на 7 години се случват много работи."
Монтажът на материала е отнел 2 години и половина, отбеляза Лунгулов, като допълни, че накрая е бил намерен вариант между интимно, историята на семейството, епичната трагедия на Югославия и музиката. Барабанистът е бил три години на фронта в Босна, бил е ранен и е оцелял. Всичките трагични събития се съчетават във филма.
"Той ми разказа как по време на войната през 90-те години вече е свирел на барабани и това му е позволило да запази у себе си някаква нормалност. На фронта си е представял как ще свири с някоя известна банда и то действително се е случило. Така, че това е още една малка история вплетена в този филм, която едновременно е музикална история, но е и история на тази трагична война", сподели Лунгулов. Филмът е извън конкурсната програма, а той самият е част от журито.
"В изкуството винаги е трудно, това не е спорт или математика, които можеш да ги премериш. Всички документални филми са много силни, програматорите са се справили много добре така, че човек е принуден по-скоро на лично, субективно ниво да прецени кое него най-много го докосва. Тази работа да си в журито е приятна, но същевременно е и трудна", сподели той.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
От 21 юли до 25 юли от 8.00 ч. до 16.00 ч. ще се премахва крайпътна растителност в участъка от АМ "Хемус" от км 0 до км 32 на територията на Софийска област, предупреждават от АПИ. Ще бъде ограничен достъпът до аварийните ленти на магистралата. От 22 юли до 25 юли от 8.00 ч. до 16.00 ч. за премахване на крайпътна растителност между 46-и и 44-и км, в..
Столичният Дом на културата "Искър" организира безплатни занимания за деца над 5 г. в инициативата "Весела ваканция", която се провежда вече 10 години. Инициативата се реализира съвместно с район "Искър" и "Булекопак", съобщава Столица.bg. Заниманията се провеждат три пъти седмично от 11.00 ч. до 13.00 ч., на открито, на площадката пред северния вход..
Кметът на София Васил Терзиев иска да се смени обслужващата Столичната община банка. Той е внесъл доклад, който е в дневния ред на последната за политическия сезон сесия на СОС. Ако столичният местен парламент одобри доклада на 24 юли, Терзиев ще получи правото да започне процедура по избор на нова обслужваща банка на “Московска” 33. Той предлага още..
През днешния ден ще бъде слънчево и горещо. В следобедните часове над планинските райони ще има временни увеличения на облачността. Температурите още ще се повишат и максималните ще бъдат между 34° и 39°, в София - около 36°. В планините ще бъде слънчево. След обяд ще се развива купеста облачност, но ще е без валежи. Ще духа слаб до умерен вятър от..
Кристиян Александров днес е част от музикалната сцена на канадския град Ванкувър, който се намира на едни линия с прочутия си с алтернативните рок банди (и не само) Сиатъл. Но е роден в София. Завършил е Музикалното училище в София с пиано (+перкусии). Там най-добрият му е приятел е друг пианист, Ясен Велчев (Акага и Те). В неговия випуск са „и..
Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов , кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..