Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще вдигат заплатите на кметове и общински съветници в София

Цветомир Петров
Снимка: БГНЕС

За участие в Надзорните съвети на общинските специализирани органи общинските съветници няма да получават възнаграждения, съобщи председателят на Столичния общински съвет (СОС) Цветомир Петров.

Това ще стане с промяна на Правилника за организация и работа на Специализирания общински приватизационен фонд, Правилника за дейността на Столичната общинска агенция за приватизация и Правилника за организацията и дейността на Общинския гаранционен фонд за малки и средни предприятия на Столичната община.

Предложението за промяната е внесено още на 14 март от Петров и общинските съветници Борис Бонев и Бойко Димитров и среща подкрепа и на другите политически групи в СОС.

Досега от всички 61 общински съветници 31 са получавали като членове в надзорните органи допълнително заплащане, което от 2015 до 2019 г. е възлиза на 134 хил. лв. месечно, а от 2019 г. на 95 хил. лв. месечно.

Членовете на общинския съвет получават възнаграждение на основание чл. 34, ал. 1 от Закона за местното самоуправление и местната власт и то не може да бъде повече от 70 на сто от брутната работна заплата на председателя на общинския съвет за съответния месец, като общинските съветници получават заплати за участието си в заседанията на СОС и на неговите комисии.

На предстоящото заседание на СОС по предложение на почти всички политически групи в градския парламент, ще се направи актуализация на заплатите на кмета Терзиев, общинските съветници и районните кметове. Причината е, че те не са променяни от 10 години, а това е период, в който се отчита значително повишение на цените на стоките и услугите, обясни още Цветомир Петров.

Освен това кметовете и общинските съветници на много по-малки населени места получават по-високи възнаграждения от тези в столицата, въпреки че в София се носи отговорност за бюджет в размер на 2,5 млрд. лв, посочва председателят на СОС.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възстановяват топлоподаването в 9-те засегнати от авария квартали до неделя на обяд

До 12.00 ч. на 16 февруари, трябва да бъде възстановено парното и топлата вода на 9-те засегнати от голяма авария софийски квартали, съобщават от "Топлофикация София". От там допълват, че екипите на дружеството работят без прекъсване по предварително установения график и полагат максимални усилия за по-бързото възстановяване на топлоподаването...

публикувано на 14.02.25 в 15:04

Насрочват 12 дни за засаждане на 4600 широколистни дръвчета край София

Към всички любители на гората и активният начин на живот Столичната община отправя покана за включване в поредната залесителна инициатива "Новата гора на София" . Началото е 12 април т.г. от 11:00 ч., а мястото можете да видите тук . Планирано е този пролет да бъде довършено залесяването на последните 13 от общо 36 дка..

публикувано на 14.02.25 в 13:28

Задържаха 49-годишен перничанин при гонка на АМ "Струма"

49-годишен перничанин е бил задържан при операция на СДВР заради подозрения за кражба на автомобил.  Късно снощи в полицията е получен сигнал за това, че автомобил, чийто водач има съмнително поведение, се движи по автомагистрала "Струма". Това обясни Христо Трендафилов, началник на група в сектор "Престъпления срещу моторните превозни..

публикувано на 14.02.25 в 13:04

3,7% е годишната инфлация през януари

Месечната инфлация през януари е 2%, а годишната инфлация е 3,7%, според предварителните данни на НСИ. Най-голям ръст на цените има при отоплението и комуналните услуги. Хармонизираният индекс - т.е. по европейската методология, важна за изпълнението на критерия за ценова стабилност в еврозоната, месечното увеличение е 1,8 на сто, а на..

публикувано на 14.02.25 в 12:19

Известяват 1,149 млн. собственици на жилища и/или коли в София за дължимите им данъци

Хартиените съобщения за местни данъци и такси до собствениците на недвижими имоти и моторни превозни средства (МПС) вече се печатат и скоро ще пътуват до получателите си, съобщиха от дирекция "Общински приходи" на Столичната община. Общо 1,149 млн. са притежателите на жилища и/или автомобили в София, които са данъчно задължени към местната..

публикувано на 14.02.25 в 10:48

Напълно овладян е пожарът в склад за пелети между кварталите "Илиянци" и "Требич" в София

Напълно овладян е пожарът, който избухна тази нощ в склад за пелети между кварталите "Илиянци" и "Требич" в столицата.До момента няма информация за пострадали хора. В потушаването на пламъците са участвали пет противопожарни екипа.  Все още не са ясни причините за пожара. "Към настоящия момент няма опасност, овладян е пожарът", заяви началникът на..

публикувано на 14.02.25 в 08:21
Първата копка бе направена днес

С над 8,3 млн. общински лева ремонтират сграда за НГДЕК до Женския пазар

Започва дългоочакваният ремонт на училищната сграда на бившето 13-о училище „Св. св. Кирил и Методий“, която се намира до Женския пазар в район "Възраждане". Предвижда се след обновяването в нея да се премести Националната гимназия за древни езици и култури "Св. Константин-Кирил Философ" (НГДЕК) . Общата стойност на проекта за модернизиране..

публикувано на 13.02.25 в 19:44