Дали законът на един щат узурпира правомощията на федералното управление?
В американската конституция няма ясно описание на това кой има правомощия при опазване на границата. Традиционното границата се регулира на национално ниво посредством закони и други мерки, но в пряка съпротива срещу приетата практика законът, приет в Тексас през декември познат като SB4, даде по-големи правомощия на местната полиция като например да арестува мигранти и да ги депортира.
Трябваше да влезе в сила на 5 март, но попадането му съда отложи неговото действие.
Появиха се въпроси как би станало изпълнението му при липса на съдействие от федералните власти при депортацията и също при липса на съдействие от Мексико. От съседната страна заявиха, че категорично отхвърлят каквито и да е мерки, които дават правомощия на местни власти по въпроси с мигранти. Мексико би отказала да приеме депортирани от власти на ниво щат мигранти.
Няма как да не добавя и въпроса дали такъв закон не би довел до дискриминация и расово профилиране и то в една поляризирана обстановка, в която имаме очаквания кандидат на републиканците за президент Доналд Тръмп, който неотдавна каза на митинг, че някои от недокументираните имигранти „не са хора.“
Във вторник Върховният съд отключи действието на Закона като го върна в апелативен съд за преразглеждане. Няколко часа по-късно този апелативен съд замрази отново действието му, докато го преразглежда.
В крайна сметка случаят може отново да попадне във Върховния съд, където да се реши съдбата му. Ако Тексас спечели тази битка може да се очакват други водени от републиканци щати да предприемат подобни мерки.
Имиграцията е една от темите, които силно вълнуват американците.
Според допитване наГалъп от миналия месец, близо една трета от американците смятат, че имиграцията е най-големият проблем, пред който е изправена страна. И това пред работата на правителството, икономиката и инфлацията.
Образованието в Америка е скъпо и за много хора единственият вариант да си го позволят е да са на пълна стипендия или на заем, а в някои случаи са нужни и двете условия – стипендия и заем.
Например тук, в района на Вашингтон, т.нар. tuition (таксата за обучение) в частни университети може да достигне 50-60 хиляди долара на година при тези, които учат за бакалавърска степен. Ако приемем, че това е покрито по някакви програми и получавате стипендия, пак ще трябват пари да оцелеете.
Kъде ги намирате тези пари, ако нямате богати родители или спестявания? Вероятно теглите студентски заем. Смята се, че около 43 милиона американци са теглили студентски заем. Средно се приема, че задължението е около 39 хиляди на човек.
Байдън вижда в тези заеми неработеща система и си е поставил за цел да опрости студентски задължения и да направи висшето образование „билет към средната класа, а не бариера пред възможности“.
Чуйте.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..