Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

СБХ отбелязва с изложба 90-годишнината на художника Миткo Панайотов

Снимка: Съюз на българските художници

От 21 март до 12 април в сградата на Съюза на българските художници е подредена изложба, посветена на 90-годишнината на художника Миткo Панайотов (1934 – 1994). Големият творец умира внезапно преди 30 години, в навечерието на своята индивидуална изложба, по повод 60-ата му годишнина.

Пред Радио София неговият син - живописецът Симеон Панайотов обясни, че още в Академията баща му получава първа награда от Международен фестивал. Това, че е роден в Перник, в началото му носи и първите сюжети.

„Миньори, композиции, които са свързани с мините, пейзажи от мините. Сурвакарските игри също са един етап от неговото развитие. По-нататък преминава през различни пейзажи, даже до края на творческия му път, стига до една синтетика, до една абстракция, в някои от картините“, сподели Симеон Панайотов.

Той добави, че пейзажите в Краище също допринасят за творчеството на неговия баща.


Миткo Панайотов завършва живопис в Художествената академия в София, като учи последователно при професорите Ненко Балкански, Боян Петров, Илия Петров и Дечко Узунов, при когото се дипломира през 1959 г.

„След като идва в София не губи връзката си с Перник и неговите колеги, понякога работеше там и приложни неща“, казва художникът.

През годините са правени десетки изложби с творби на Миткo Панайотов, сподели синът му и добави, че в момента в СБА е експонирана малка част от картините на баща му.

„В момента са експонирани около 32 картини. Има невероятни пастели, акварели, рисунки на миньори, портрети. Планирали сме да направим и друга изложба, в друга техника, която ще бъде показана в някои по-камерна галерия“.

Симеон Панайотов каза, че настоящата изложба не е ретроспекция на творчеството на Миткo Панайотов. Обмисля, обаче, да представи голяма част от творбите му на етапи.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.


Снимки: Съюз на българските художници

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Никола Фурнаджиев

Адресите на любовта - Никола Фурнаджиев

Поетът Никола Фурнаджиев и съпругата му са бохеми цял живот За поета Никола Фурнаджиев, Христо Радевски казва: “С него можеш да вървиш през цветя и тръни, да си сигурен и спокоен, да ловиш риба, да пиеш вино и да разделиш последната цигара. От близостта с такъв човек ти винаги се чувстваш виновен за това, че вземаш, а не можеш да дадеш“. Със..

публикувано на 27.04.24 в 14:00
Надя Розева

Как изкуството може да гради мостове

Надя Розева – за медалната скулптура и голямата си експозиция в Скопие: Надя Розева е художник, но твори основно в една много специфична ниша – медалната скулптура. В момента в 4 от залите на Националната художествена галерия в Скопие е подредена нейна изложба, която се радва на голяма посещаемост, медийно внимание и сериозен интерес в..

публикувано на 27.04.24 в 13:00
Божана Славкова

Поезията е откровение

Стереотипи и очаквания към жените в литературата – продължаваме дискусията, която започна Литературна агенция София на срещата им на 25.04 с дами от българската литературна сцена. С нас е  Божана Славкова – първият български автор спечелил най-големия международен конкурс за поезия Mili Dueli със стихотворението „Дървото с некролозите“: Ето и..

публикувано на 27.04.24 в 11:56

Изчезват ли врабците

Броим врабчетата на 27.04  – интервю с Димитър Градинаров , експерт природозащита към „Българско дружество за защита на птиците“: "Идеята на кампанията е да привлечем вниманието към изчезването на врабчетата. Освен домашните са испанските, които гнездят в гнезда на щъркели и евентуално полските. Навремето имаше струпвания в крайните квартали,..

публикувано на 27.04.24 в 10:30
Андрей Илиев

Какво търси поколение зет

Конференцията Gen Z rEvolution e мястото, на което се срещат бизнсът и Gen Z – интервю с организатора, Андрей Илиев: "Mного е удовлетворяващо. Резултатите и разчупиха стигмата, и потвърдиха някои очаквания. Ако преди години младите не са имали толкова възможности, сега те са много. По-важното е работодателите да дадат възможност да бъдат..

публикувано на 27.04.24 в 09:48

Младите и ЕС

Трябва ли ЕС да включи младите хора при вземане на решения – интервюта с  Никол Делчева – председател на студентски Клуб „Европеистика“ към СУ ; ·   Виктор Михайлов и Искра Лазарова – членове на студентския Клуб „Европеистика“ към СУ : "В училище тези теми не се повдигаха. Влизането ми в специалност "Европеистика" ми помогна..

публикувано на 27.04.24 в 11:00
София Стоянова пред паметника на Радой Ралин

Софийски разкази - Радой Ралин

Разговорът е със София Стоянова - автор на статии и къси разкази, както и на непубликувания автобиографичен роман “Две лица”. Съставител е на книгата с избрано творчество от Радой Ралин - “Късно откритие”. Тя е и внучка на Радой Ралин: "Датата на рождения ден на Радой не е 23 април 1923, истинската дата е година по-рано. Смята Сливен за свой..

публикувано на 27.04.24 в 15:00