Пред Радио София неговият син - живописецът Симеон Панайотов обясни, че още в Академията баща му получава първа награда от Международен фестивал. Това, че е роден в Перник, в началото му носи и първите сюжети.
„Миньори, композиции, които са свързани с мините, пейзажи от мините. Сурвакарските игри също са един етап от неговото развитие. По-нататък преминава през различни пейзажи, даже до края на творческия му път, стига до една синтетика, до една абстракция, в някои от картините“, сподели Симеон Панайотов.
Той добави, че пейзажите в Краище също допринасят за творчеството на неговия баща.
Миткo Панайотов завършва живопис в Художествената академия в София, като учи последователно при професорите Ненко Балкански, Боян Петров, Илия Петров и Дечко Узунов, при когото се дипломира през 1959 г.
„След като идва в София не губи връзката си с Перник и неговите колеги, понякога работеше там и приложни неща“, казва художникът.
През годините са правени десетки изложби с творби на Миткo Панайотов, сподели синът му и добави, че в момента в СБА е експонирана малка част от картините на баща му.
„В момента са експонирани около 32 картини. Има невероятни пастели, акварели, рисунки на миньори, портрети. Планирали сме да направим и друга изложба, в друга техника, която ще бъде показана в някои по-камерна галерия“.
Симеон Панайотов каза, че настоящата изложба не е ретроспекция на творчеството на Миткo Панайотов. Обмисля, обаче, да представи голяма част от творбите му на етапи.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Снимки: Съюз на българските художници
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..
Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..