Днес отбелязваме Световния ден на театъра. Тази вечер в Народния театър "Иван Вазов" ще бъдат връчени за 50-и юбилеен път наградите "Икар".
Актрисата Мария Каварджикова ще получи статуатката за изключителен принос към българския театър, а за чест и достойнство ще бъде отличен сценографа Вечеслав Парапанов.
На днешния 27 март отбелязваме световния ден на театъра, а Съюза на артистите раздава статуетките от 1974-та година насам
23 са категориите за сценични изкуства, в които ще бъдат отличени творци тази вечер. Водещи на събитието ще бъдат младите актьори Стелиян Радев и Катрин Гачева, които ще изпълнят и музикални откъси заедно с дамския етно хор "Вакари". И тази година гостите пред Народния театър ще бъдат посрещнати от артистите от трупа Канетикс и жената каучук – Сирма Добрева, а холивудският актьор Димитър Маринов ще връчи една от специалните награди на церемонията.
Мотото на отличията тази година е "Бойно поле за действие" и слогънът е свързан с бюджета за култура.
Според председателя на Съюза на артистите Христо Мутафчиев: "Колегите се връщат на голяма сцена и се махат от моноспектаклите и спектаклите. Там имат по-голям размах и да създават стойностен културен продукт с много фантазия".
130 са представленията, измежду които е бил направена номинацията на най-оспорваните. По традиция "Икар" ще има за водеща мъжка и женска роля и за режисура.
При дамите борбата за "Икар" ще е между Весела Бабинова за ролята ѝ на Анджела в "Пистолет в торнадо“ в "Théatro отсам канала", Елеонора Иванова за превъплъщението ѝ в Двори в "Игри в задния двор" в Театър "София" и Мартина Троанска за моноспектакъла "Издишване" в Театър 199.
Георги Гоцин, Захари Бахаров и Пенко Господинов ще си оспорват статуетката в категорията "Водеща мъжка роля".
За режисура са номинирани Боян Крачолов за нестандартната постановка "Петрови в грипа и около него" в Народния театър, Галин Стоев за "Хага" по текст на Саша Денисова, отново в Народния театър, и Мартин Киселов за "Всичките наши тела" по Георги Господинов в Драматичен театър "Невена Коканова" – Ямбол.
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..