Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лицата на фантастиката

Снимка: Радио София

Интересни факти за научната фантастика и фантазията разказа Жоро Пенчев. Той е редактор на едно от най-големите онлайн списания за фантастика у нас. Къде се намираме днес между фантастиката и фантазията?

"Фантастиката има доста лица и ние я намираме навсякъде в света, в живота, в комуникацията помежду си. Тя има едно доста важно призвание - това да ни помага да въобразим по-добър свят, по-добро общество, освободени от това задължение, на така наречената "реалистичност", сподели той.

И добави, че фантастиката се явява в ролята на вдъхновител на участниците в технологичните революции. Най-смелите неща, най-радикалните преобръщания на социалния ред, които са се случвали са били нещо, което може да се нарече фантастично, отбеляза Пенчев.

"Фантазията и креативността е това, което наричаме "уникално човешко" и е това, което в последните две години продължава да ни успокоява. Ето, изкуственият интелект може супер много неща, но не може да фантазира", заяви той.

Какво кара човека да твори?

По думите на Пенчев на двата края на спектъра са духовният спектър, че имаме душа, както и материлистичният, че всичко е материално и нищо не се самозаражда. И ако приемем този подход, че това, което ние творим е през "сглобки" на това, което е стигнало до нас през живота ни, тогава изкуственият интелект не прави нещо по-различно.

"Той е видял много неща и си е сглобил нещо негово с шест пръста. Фундаментално това е същият тип процес, при който Нютон гледайки много неща да падат през живота си внезапно стига до някаква интерпретация на ситуацията. Ние нямаме отговор на този въпрос. Нашата перцепция не е инструментът, с който можем да стигнем до такъв отговор", каза Пенчев.

Може ли AI освен да се учи и да се отучва?

Според думите на Пенчев разликата е по-скоро в смисъла, който създателят потребява и присвоява на това, което прави. И дали интелект е същото като осъзнаване. С нарастването в последните 20 години на социалната роля на фантастиката, на нейните общности е хвърлен друг поглед.

"В България в края на 80-те години фантастиката е един от малкото литературни жанрове, които цензурата пуска почти без намеса. Тя се оказва някакъв вектор на дисидентството. Не само западната, но и руската фантастика. Братя Стругацки въпреки че са смятани до близки на режима, но те имат доста фина критика в творбите си. Източна Европа има особена роля в това нещо, около която се зараждат общности, фен-клубове, които съществуват в България и досега", сподели той.

В България през 90-те години е имало много голям бум на фантастика и издаване на такъв тип литература, който с времето е изтлял. Затова има нужда да се провеждат фестивали, посветени на този жанр. Всеки, който има интерес към тематиката може да посети трите събития, които ще се проведат през тази година. Фестивалът "Еврокон" цели да запознае европейските любители на фантастика с това, какво се случва в континента.

"Все още ми липсва българското творчество, особено в литературата. Надявам се да то да се развива още повече", заяви Пенчев.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Текат ремонти на софийски тротоари и пътни платна

Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..

публикувано на 24.07.25 в 18:28
Тодор Петков

Какво е добре да знаем за застраховките при пътуване в чужбина?

Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина.  Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..

публикувано на 24.07.25 в 17:40
Снимки: bcause.bg

Българинът е 61-ви по щедрост в света, но мисли, че е след 80-о място

България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи  Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025)  - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ  е..

публикувано на 24.07.25 в 16:58
Малък участък от булеварда затруднява довършването и трафика

Столичният общински съвет позволи завършването на бул. "Тодор Каблешков"

Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..

публикувано на 24.07.25 в 15:18
Нера Бойкова

Нера Бойкова навлиза в киното като режисьор и сценарист

В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи  в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..

публикувано на 24.07.25 в 12:56

Инж. Георги Кордов: Всички елементи в една сграда са носещи

Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа дори,..

публикувано на 24.07.25 в 12:12
Снимката е илюстративна.

Напълно нормална е зачестилата висока сеизмична активност

Напълно нормална е зачестилата висока сеизмична активност в Аляска, Камчатка и Гърция и няма повод за притеснение. Това обясни в ефира на “Радиокафе” сеизмологът Пламена Райкова . “Не можем да говорим за свръх сеизмична дейност, а областите, където са регистрирани земетресенията са силно сеизмични райони. Особено региона на Аляска, Камчатка - това са..

публикувано на 24.07.25 в 10:11